Riigikogus Keskerakonna fraktsiooni ettepanekut siduda saadiku palk reaalse töökoormusega. Keskerakonna saadikud teeniksid palga ausalt välja, kuid miks teiste erakondade saadikud sellele plaanile nii kiivalt vastu olid, küsisime KE fraktsiooni liikmelt ja partei aseesimehelt Lauri Laatsilt.
Seoses riigi keerulise rahandusliku olukorraga, kus on jõustunud ja jõustumas mitmed maksutõusud, mis mõjutavad tugevalt Eesti inimeste ja ettevõtete igapäevaelu, seadsime oma seaduseelnõus eesmärgiks suurendada ühiskonna sidusust ja õiglustunnet. Tõepoolest, on kahju, et teiste erakondade liikmed ei toetanud Keskerakonna fraktsiooni ettepanekut siduda saadikute palgad ja kuluhüvitised nende tööpanusega.
Tuletan meelde, mida meie ettepanek hõlmas. Kui Riigikogu liige osaleb vähemalt 85% täiskogu istungitest ja komisjonide koosolekutest, mille liige ta on, makstakse talle 100% palgast. Kui osalemine jääb alla 85%, vähendatakse palka 15%; kui alla 70% või 50%, vähendatakse vastavalt 30% või 50%. Sama põhimõte oleks rakendunud ka kuluhüvitiste puhul. Keskerakonna saadikud oleksid olnud valmis teenima oma palga ausalt välja, kuid kahjuks ei jaganud teised erakonnad meie nägemust õiglasemast ja läbipaistvamast süsteemist. See otsus annab signaali, et poliitikud ei ole valmis samasuguseks solidaarsuseks, mida tavakodanikelt nõutakse.
Möödunud aasta märksõnaks on kahtlemata majanduslangus. Eesti majandus on langenud kümme kvartalit järjest ja Reformierakond loodab, et see probleem laheneb iseenesest. Millise hinnangu annate valitsuse majanduspoliitikale?
Eesti majanduse olukorda analüüsides ei saa tõesti jätta märkimata, et meil puudub terviklik ja pikaajaline plaan, mis aitaks riigi majandusel püsida stabiilsel ja jätkusuutlikul kursil. Paljud valitsuse otsused maksu-, keskkonna- ja majanduspoliitikas on olnud pealiskaudsed, tabades meie majanduskeskkonda valusalt ning raskendades nii ettevõtjate kui ka tavakodanike olukorda.
Kui võrrelda praegust olukorda näiteks 2019. aasta majandusnäitajatega, siis oleme langenud oluliselt tugevamini. Näeme, et kaubavahetuse ja üldise majandusaktiivsuse näitajad on murettekitavad, viidates, et Eesti majandus on sisuliselt põhjas. See kümme kvartalit järjest kestnud majanduslangus ei ole juhus – see on valitsuse süsteemitu ja läbimõtlemata poliitika otsene tulemus. Reformierakonna lootus, et probleem laheneb iseenesest, on vastutustundetu. Majandus vajab kindlat kätt ja tugevaid otsuseid, mitte lootust parimatele oludele.
Toidukaup on Eestis muutumas luksuskaubaks – poodides lähevad kaubaks ainult kollase sildiga tooted. Toidukorvi jõuab järjest rohkem importtooteid ja kodumaised tootjad kõiguvad pankroti ja ellujäämise piiril. Mis on pildil valesti?
Põhiprobleem on see, et Eestis puudub toidukaupadele käibemaksuerisus, mis on Euroopas pigem reegel kui erand. Koos maksutõusude ja uute maksudega viib see hinnad kõrgele, muutes toidukauba paljudele luksuseks. Kodumaised tootjad kannatavad, kuna tarbijad eelistavad odavamaid importtooteid. Lahendus on lihtne: vähendada toidukaupade käibemaksu ja toetada kohalikke tootjaid. Toit ei tohiks olla luksus, vaid igaühele kättesaadav.
Üheks põhjuseks, miks on toidutootmine nii kallis ja miks Eesti tööstusel pole parimad ajad, on kõrge elektrihind. Ja ka selles valdkonnas ajab valitsus äraspidist poliitikat. Selle asemel, et panustada põlevkivile, mis annab oma inimestele tööd ja toob riigieelarvesse maksuraha, pingutatakse meretuuleparkide rajamise nimel, mis halvendab meie julgeolekut ja paneb riigieelarvest arendajatele peale maksma. Kas ministritel on kadunud elementaarne arvutamisoskus või tahetakse Brüsseli härradele-prouadele meele järele olla ja rohepööret täies ilus ellu viia?
Rohepöörde asemel oleme jõudnud roheideoloogia ajastusse, kus praktilised lahendused ja majanduslik mõtlemine on asendatud ebarealistlike eesmärkidega. Selge on see, et meie inimesed ei suuda lõputult roheenergia arendamise kulusid kanda. Mida kiiremini valitsus vahetub, seda kiiremini saame hakata tegelema tegelike probleemide lahendamisega.
Keskerakonna suurt poliitilist potentsiaali näitab kasvõi asjaolu, et ta suudab oma tegevuses mitu käiku ette mõelda. Kui alguses suhtuti meie plaani kehtestada Eestis pangamaks kerge umbusuga, siis hiljuti möönsid nii Eesti Ekspress kui ka Äripäev, et ideel on jumet ja see tulnuks ära teha. Vägisi jääb mulje, et tänane valitsus on justkui ühepäevaliblikas, kellel puudub pikaajaline plaan.
Eestis tegutsevad pangad on hästi kapitaliseeritud ja teenivad erakordselt kõrget omakapitali tootlust, kuni 20%, mis ületab tunduvalt Põhjamaade tasemeid. Lisaks on meie laenumarginaalid – 1,6–3,5% – mitu korda kõrgemad kui näiteks Soomes, kus see on keskmiselt 0,7%. Euribori tõusu toel teenitakse siin suuri kasumeid, mida kantakse emapankadesse.
On alust arvata, et pangad keerasid valitsuse, eriti endise peaministri Kaja Kallase, ümber sõrme, takistades pangamaksu kehtestamist. Selline otsus peegeldab kahjuks prioriteetide puudumist ja ühiskonna huvide eiramist. Pangamaks oleks võimaldanud täiendavat tulu Eesti riigieelarvesse ja aidanud katta ühiskonna vajadusi, kuid kahjuks jättis valitsus selle võimaluse kasutamata.
Sotsid on muidugi omamoodi nähtus tänasel poliitmaastikul. Kuidas iseloomustada tegevust, kus räägitakse üht, kuid Riigikogus hääletatakse vastupidiselt?
(Naerab valjult!) Jah, sotsid on tõesti omaette nähtus. Nende peale loota ei saa, sest tundub, et nende jaoks on ministrikohad kõige olulisemad.
Tallinna elanikuna ei jäta teid külmaks ka pealinna juhtimine või õigemini juhtimatus. Uskusite, et Jevgeni Ossinovski niivõrd mannetu linnapea on?
Loomulikult on kurb näha, kuidas Tallinnas asjad ei edene ning tegeletakse tühikargamisega. Keskerakond on linna arengusse palju panustanud ja pean tunnistama, et ka minul on olnud oma osa selles. Eelkõige tuleb aga lähtuda elanike tagasisidest, mis on praegu väga negatiivne. Just sellest tulebki edasistes otsustes juhinduda.
Keskerakonda võib julgelt nimetada kõige aktiivsemaks erakonnaks – võtab aktiivselt sõna meedias, korraldab erinevaid üritusi. Kas erakonna aseesimehe süda on selles mõttes rahul?
Süda saab olla rahul alles siis, kui meie töö tulemuseks on valitsuse langemine ning uue, mõistlikku majandus- ja energiapoliitikat rakendava valitsuse moodustamine. Sellise valitsuse prioriteediks peab olema inimeste toimetuleku parandamine ja Eesti majanduse taas jalule aitamine. Seni jätkame aktiivselt oma eesmärkide nimel tegutsemist nii meedias, tänavatel kui erakonnas sees.
KN
Sotsid tahavad lihtsalt võimul olla. Tavaluselt on nad kohatäiteks ja pole kuulda olnud et nad midagi head meile teevad. Sõnakuulelikkus tasub ära ja raha tuleb kuid kahjuks vaid endale. Valitsuskoaltsioonis on küllaly neid kes midagi ei tee mis vääriks kiitust, kes tunneks huvi kuidas elavad vaesemad inimesed. astmelist tulumaksu ei taheta kna ihnus on nii suur.neid ei huvita see et vaesemad inimesed vaesuvad veelgi ögades maksukoormuse all. Tallinnas oli hea valitsus aga see tuli ka öra võtta.
Võimuvahetus päästaks meie riigi täielikust allakäigust. Aga uuel ja paremal valitsusel saab alguses raske olema et neid tohutuid vigu parandada mida tehtud on reformistliku valitsuse poolt aga siis on kindlustatud ka edasiminek paremuse poole. Küll parimal poliitikul kelleks on Lauri Laats on raske vaadata pealt halvasti töötab valitsus teades kuidas peaks tegema nii et kõigil inimestel oleks hea elada meie riigis.
saab valesti tööpanusest aru. Vaja pole mitte käia koos istumas, vaid kuna riigikogu võtab vastu seadusi, peab ta ka ise neid koostama. Vaat siin selgukski kellegi panus. Kes kui palju seaduseelnõusid kas koostab või parandab, läheks palgamaksmisel arvesse. Lihtsalt kohalistumise eest ei tohiks maksta üle vähimpalga! See paneks ajud tööle.
Vaja oleks käia mööda rahvast ning arutleda vajaminevate seaduste üle, mida rahvas ise vajab. See ei tähenda seaduste arvu tagaajamist, vaid igasuguse rämpsu väljaviskamist ja mitme sarnase seaduse ühitamist. Nii ei tekiks vastuolusid seaduste vahel ja ka keeleliselt oleks kõik arusaadavam. Igasugune vaht ja vaieldavused tuleks välja rookida.
Kui Lauri taolise ettepaneku teeb, olgu ta ise näidiseks. Võtku mõni seadus ette, visaku sealt sopp välja ja kaotagu ebamäärasused.