Riigikogu Keskerakonna fraktsioon ei toeta täna kolmandal lugemisel olevat elulõpu tahteavalduse eelnõu, sest Eesti tervishoiusüsteemi kimbutab krooniline rahapuudus ja lahendamata on mitmed kriitilised küsimused ning enne elulõpu tahteavalduse seadustamist tuleks sektori tuumprobleemidele leida jätkusuutlik lahendus, ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats.
“Eesti seisab tervishoiusüsteemis silmitsi mitmete tõsiste probleemidega, millele on korduvalt tähelepanu juhtinud nii Maailma Terviseorganisatsioon, Euroopa Komisjon kui ka Eesti Riigikontroll. Leiame, et ei ole mõistlik seada prioriteediks seaduseelnõu, mis puudutab elulõpu tahteavaldust, kui meie põhiküsimused nagu ravi kergendamine ja rahastamise probleemid jäävad lahendamata,” lausus Lauri Laats.
Keskerakonna saadiku sõnul üritab Reformierakonna valitsus elulõpu tahteavaldusega juhtida tähelepanu kõrvale sellelt, et iga inimene saaks vajalikku ravi õigeaegselt ja kvaliteetselt. “Me ei saa eeldada, et seadus, mis võimaldab inimesel määrata, millal ja kuidas nad ravist loobuvad, on parem lahendus kui ravi, mille tagamine oleks saanud toimuma varem ja õigeaegselt. Kui meil on täna rahalised kitsaskohad, mis takistavad patsientide ravi, siis peaksime eelkõige leidma lahendused, kuidas tagada kõigile õigus kvaliteetsele arstiabile,” selgitas Lauri Laats.
Keskerakonna fraktsiooni juht on seisukohal, et elulõpu tahteavaldus peaks olema vaid osa suuremast tervishoiusüsteemi reformist. “Me ei saa arvestada ainult ühte osa süsteemist, kui samal ajal jätkame jätkusuutlikkuse küsimuse ignoreerimist. Meie ettepanek on esmalt leida lahendused palliatiivse ravi tõhustamiseks, kodupõhise hoolduse arendamiseks ja perearstide süsteemi tugevdamiseks, et iga inimene saaks kvaliteetset hooldust ka elu lõppfaasis. Alles siis, kui kõik need probleemid on lahendatud, võiksime arutleda elulõpu tahteavalduste üle, olles kindlad, et see ei toimu olemasolevate puuduste ja probleemide taustal,” rääkis Lauri Laats.
Tuleb arvestada ka seda, et elulõpu tahteavaldus ei ole pelgalt õigusalane küsimus, vaid see puudutab sügavalt ka eetilisi ja usulisi arusaamu, rõhutas Lauri Laats. “Paljude usuliste õpetuste kohaselt on iga elu, isegi kannatav või haige elu, väärtuslik ja täis tähendust. Kristlikus vaates, nagu paljuski teisteski usundites, peetakse elu jumalikuks kingiks, mida ei tohiks enneolematu valu ega haiguse tõttu lõplikult lõpetada inimese enda otsuse alusel,” märkis Lauri Laats. “Kui me seadustame elulõpu tahteavalduse, siis avame ukse, kus inimestel on õigus teha otsuseid elu lõppemise kohta, mis võib seada vastuollu paljuski meie ühiskonna väärtustega. Usulised vaated toetavad elu väärtustamist kõigis selle vormides ja pooldavad inimeste õigust saada vajalikku hooldust ja tuge, et nad saaksid elada oma elu väärikalt kuni selle lõppfaasini.”
inimesel peab olema vaba võimalus otsustada oma elu üle. Ka elu lõpetamise üle.
Olen Keski kui minevikus elaja vastu!
Eks nende pärast kes on Keski vastu ongi meil vilets valitsus kes mõtleb välja igasugusei lolle seadusi.Keskerakond on parim Eestimaa erakond ja sellesse erakonda kuuluvad parimad, õiglasemad ja hoolivamad poliitikud nig üka parimatest parim on Lauri Laats ja tal on alati õigus.