Tallinna linnavolikogu arutas tänasel istungil Vene Kultuurikeskuse ja Tallinna Salme Kultuurikeskuse tegevuse lõpetamist. Keskerakond antud eelnõu ei toetanud, kuna puudub sisuline selgus, kuidas senine kogukonnale suunatud tegevus jätkub ning milline saab olema kultuuriteenuste kättesaadavus edaspidi.
Tallinna linnavolikogu liikme ning haridus- ja kultuurikomisjoni aseesimees Kairet Remmak-Grassmann rõhutas, et Keskerakond ei ole põhimõtteliselt reformide vastu, kuid ollakse selle vastu, kuidas kultuurikeskuste reformi kavandatakse läbi viia. „Kaks täiesti toimivat asutust nagu Vene Kultuurikeskus ja Salme Kultuurikeskus viiakse Kultuurikatla alla, mis on kasumit teeniv asutus,“ rääkis linnavolikogu liige. „Teades Kultuurikatla hindu, siis puudub täna kindlus, et koolid, lasteaiad ja mittetulundusühingud saavad tulevikus endiste kultuurikeskuste ruume kasutada samadel tingimustel nagu seni. „Abilinnapea Kaarel Oja väidab, et on olemas omaniku ootused, mis hindu reguleerivad, aga vaatamata korduvatele küsimistele on tegemist müstilise dokumendiga, mis justkui väidetavalt on olemas, aga mida ei ole nähtud.“
Remmak-Grassmanni sõnul on probleem ka linna üldises lähenemises kultuuriteenustele. „Linnavalitsuse esindajad on selgitanud, et lasteaia kohatasu kaotamise üheks eelduseks on kultuuriasutuste liitmine, et need saaksid hakata kasumit teenima. Kui kultuur ja huvitegevus peab hakkama pealinnas sotsiaalsüsteemi ülal pidama, siis tähendab see paratamatult, et ligipääsetavus nendele väheneb,“ märkis ta.
Lisaks kavandatakse, et Vene Kultuurikeskuses korraldatud huvitegevuse korraldamise võtab 1. jaanuarist 2026 üle Kanutiaia huvikool. „Paraku on sel suunal teavitustöö olematu ja segadust palju ning sisuliselt ei tea keegi, kuidas päriselt edasi minnakse ning kuidas üleminek toimub,“ jätkas linnavolikogu liige. „Eelnõu puhul on tähelepanuväärne ka see, et juba enne otsuse langetamist on sõlmitud Salme Kultuurikeskuse ruumide kasutusleping Vaba Lavaga. Leping jõustub 4. augustil 2025 ja kehtib viis aastat ning on sõlmitud kehtivate hindadega ja mille ülevaatamist abilinnapea Oja sõnul peale hinnakirja muutmist Kultuurikatla poolt ei tehta.“
„Selleks, et pinnuks silmas olevat nime vahetada, hävitatakse sisuliselt ära kaks toimivat kultuurikeskust ja üritatakse piirata pahatahtlikult erinevate kultuuride tegevust Tallinnas,“ lõpetas Remmak-Grassmann kriitiliselt.