Minister Kert Kingo loob e-valimiste töörühma

EKRE ministrid ei jäta e-valimiste uurimist isegi mitte pärast väliskaubanduse ja infotehnoloogia ministri Marti Kuusiku vastast meediasõda. Tema järglane Kert Kingo teatas 7. juunil ametkondadevahelise töörühma moodustamisest.

Töörühma eesmärk on pressiteate järgi „hinnata elektroonilise valimissüsteemi ja elektroonilise hääletamise infosüsteemi protsesside ja turvameetmete vastavust kehtivale küberturbe regulatsioonile ja valimisseadustele”. Seda juhib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning osalevad Riigi Infosüsteemi Amet, Riigi Valimisteenistus, teadusasutused ning eksperdid. Töörühm esitab ministrile e-hääletamise süsteemi analüüsi järel „ettepanekuid selle sõltumatuks rahvusvaheliseks testimiseks rahvusvahelisel platvormil ning vajadusel valimissüsteemi ja vastava seadusandluse täiendamiseks ja muutmiseks”. Valitsuse tegevusprogramm näeb ette e-hääletamise säilitamise, kuid kontrollitava, turvalise ja läbipaistva süsteemi loomise.

Riigikogu töörühm 2011

Elektroonilise hääletuse tehnilise ja seadusandliku poolega tegeles viimati 2011. aastal Riigikogu põhiseaduskomisjoni moodustatud töörühm, mida juhtis reformierakondlane Valdo Randpere ja aruande koostas Priit Vinkel, kes siis oli Riigikogu Kantselei valimiste osakonna nõunik ja praegu on Riigi Valimisteenistuse juht. Nende aruanne valmis 23.11.2011, aga avalikkusele seda ei näidata.

Töörühm esitas 13 ettepanekut, millest realiseerusid: e-häälte avalikustamine jaoskonna täpsusega; tuua seadusse e-hääletamist korraldav komisjon; detailsemalt reguleerida e-häälte tühistamise ning e-hääletamise peatamine; võimalus kehtetu elektroonilise hääle tekkimiseks, kui valija antud hääl ei sisalda valija ringkonnajärgse kandidaadi numbrit; valija võimalus kontrollida elektroonilise hääle õigsust (verifitseerimine). Tegemata jäeti: elektroonilised valijate nimekirjad (2013); võrdsustada eelhääletuse ajad 6. kuni 3. päevani enne valimispäeva(seadustati 10. kuni 4. päev), kaotada piirangud valimisagitatsioonile (valimispäeval), valijate tähelepanu pööramine viiruste ja pahavara vastaste meetmete kasutamisele. Lõpuks olid ettepanekud, mis puudutasid seniste tegevuste täpsustamist (auditeerimine, valimisandmete hävitamine).

Töörühm ei toetanud 5 ettepanekut: elektrooniline hääletamine otse veebibrauseris (sarnaselt pangale või maksuametile); e-hääle muutmine valimispäeval; e-hääletamise toimumine ainult valimiskomisjoni kontrollitud arvutites; e-hääletamise laiendamine nutitelefonile; e-hääletamise valijarakenduse lähtekoodi täielik avalikkus.

EKRE ministri Kert Kingo töörühm saab jätkata varasema komisjoni tööd ja veenda kahtlejaid e-valimiste aususes, kuid sellega kaasnevad meediarünnakud tema ja erakonna vastu. Kes ja miks seda korraldab, pole veel selge.

Virgo Kruve

2 kommentaari
 1. eve eve 5 tundi ago
  Reply

  laenu pakkumine rahastamist vajavatele isikutele

  mikrokrediidi struktuur Oleme hästi välja kujunenud ja aastate jooksul
  aastate jooksul on arenenud sügav arusaam teie vajadustest ja
  individuaalsetele nõuetele. Oleme pühendunud oma klientide ravile
  õiglaselt ja pakkudes professionaalset, sõbralikku ja viisakas teenust.
  Meie protseduurid on loodud selleks, et vastata sellele
  pakume tooteid, mis sobivad teie olukorraga.

  Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamatu. meie
  moto on aidata teil, klient, olenemata teie vajadustest
  pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot.
  taotlusi töödeldakse “kohustuse puudumisel”.

   Anname laene kindla intressimääraga kõikide laenuliikide puhul.

     Palun, kui olete huvitatud meie teenusest
  Täitke taotleja vorm ja saatke see meile
  e-posti aadress allpool

  Teie täielik nimi: ………………..
  Aadress: …………………………..
  Riik: …………………………..
  Laenu suurus: …………………..
  Laenu kestus: ………………….
  teie e-posti aadress: …………..

  Lõpetage meiega lepingud: evexves@gmail.com

  FINANCIAL CORPORATIONis on teie rahulolu meie peamine mure.

 2. Selline 3 päeva ago
  Reply

  nikerdamine ei vii kuskile. vaja on valimise avalikuks muutmist. Et Assinovski hääletas helme poolt ja vastupidi. Pole vaja mingit tehislikku salastatust, miks me peame oma valikuid häbenema?
  Ainult siis saab kõik korda, kui igaüks näeb kes kelle poolt on hääletanud.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.