Trump teatas USA lahkumisest Iraani tuumaleppest

WASHINGTON May. 8, 2018 (Xinhua) --President Donald Trump announces to withdraw from the Joint Comprehensive Plan of Action on Iran's nuclear program at the White House in Washington D.C., United States on May 8, 2018. (Xinhua/Ting Shen) (Photo by Xinhua/Sipa USA)

WASHINGTON, 8. mai, AFP-BNS – USA president Donald Trump teatas teisipäeval USA lahkumisest tema sõnul “vigasest” rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad sanktsioonid islamivabariigi vastu.

“Iraani tuumalepe on oma olemuselt vigane,” ütles Trump telepöördumises Valgest Majast. “Ma teatan täna, et Ühendriigid taanduvad Iraani tuumaleppest.” Trump nimetas Teherani maailma juhtivaks terrorismi sponsoriks.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu väljendas teisipäeval tugevat toetust USA presidendi Donald Trumpi julgele otsusele lahkuda Iraani tuumaleppest, mida juudiriigi liider on korduvalt kritiseerinud. “Iisrael toetab täielikult president Trumpi julget otsust heita kõrvale see katastroofiline tuumalepe,” ütles Netanyahu, viidates rahvusvahelisele leppele oma riigi põlisvaenlasega.

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles teisipäeval, et Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda 2015. aastal allkirjastatud Iraani tuumaleppest.

“Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik kahetsevad USA otsust lahkuda JCPOA-st (Iraani leppest). Kaalul on tuumarelva leviku tõkestamise režiim,” kirjutas ta Twitteris. “Me töötame kollektiivselt laiema raamistiku kallal, mis hõlmab tuumategevust, 2025. aasta järgset perioodi, ballistilist tegevust ja Lähis-Ida, eelkõige Süüria, Jeemeni ja Iraagi stabiilsust,” lisas ta.

Euroopa Liit on otsustanud säilitada Iraani tuumaleppe, ütles EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini teisipäeval pärast seda, kui USA president Donald Trump oli teatanud Ühendriikide lahkumisest sellest leppest. Mogherini sõnul täidab 2015. aasta lepe oma eesmärki, tagades, et Iraan ei tööta välja tuumarelvi. “Euroopa Liit on otsustanud selle säilitada,” märkis Mogherini, hoiatades, et on eriti mures Trumpi välja kuulutatud uute sanktsioonide pärast.

Iraani president Hassan Rouhani nimetas USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda Iraani tuumaleppest “psühholoogiliseks sõjaks” Iraani vastu. Riigitelevisioonis kõnelnud Rouhani sõnul soovib ta vestelda Trumpi otsusest 2015. aasta leppe allkirjastanud Euroopa, Venemaa ja Hiina juhtidega. Iraani president esines riigitelevisioonis vaid mõni minut pärast Trumpi teadet leppest taandumise kohta.

Rouhani on viimastel päevadel öelnud, et loodab päästa lepet sel määral kui võimalik teiste osapoolte — Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Hiina, Venemaa ja Euroopa Liidu abiga, kes on olnud jõuliselt Washingtoni otsuse vastu lepe hüljata.

AFP – Baltic News Service

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.