Kersti Sarapuu: Poliitikas on perekonna toetus esmatähtis

Kersti Sarapuu

AIVAR JARNE

Kesknädalale andis intervjuu Riigikogu Keskfraktsiooni juht Kersti Sarapuu. Ta räägib kevadest, töödest koduaias, pereväärtustest ja emadepäevast.

Laupäeval peetakse Türil traditsioonilist lillelaata. Mida tähendab kevade tulek Kas see tähendab ka aiatoimetusi Millised on esimesed toimetused aias?
Kevade tulek tähendab mulle vabadust, avarust ning tohutut värskust. Kui esimesed sulaveed päikesepaistel jooksma hakkavad, tekib kohe suur tahtmine minna lilli istutama ning peenraid tegema. See on tõeliselt hea aeg! Tänaseks on mul kõik peamised toimetused aias juba tehtud kasvuhoonesse on tomatid istutatud, aedvili on maha pandud; värskelt ka kartul. Ma siiralt naudin seda aega, kui toomingad õitsevad. Suurepärased päikselised päevad nädalavahetusel tegid koduaiast lahkumise eriti raskeks.

Millised tööd pakuvad kevadises aias rõõmu, millised pigem mitte?
Eks aiatöö pakub mõistagi kõike, aga tööd on vaja kõigest hoolimata ära teha. Minu meelistegevuste hulka kuulub lillede istutamine, sest väga meeldiv on seda kaunist tulemust kohe näha. Samuti ka muruniitmine, mis annab aiale uue ilme. Nii nagu paljudele, ei meeldi mulle rohimine. Põlvili peenarde vahel olemine pole minu jaoks, kuid leidsin võimaluse selle meeldivamaks teha. Rajasime aeda peenrad, mida püsti seistes hea korrastada ning mis annavad silmailu ka. Tänaseks on üles tulnud kõik herned, sibulad, salat, till, kartulid – tore on seda rivi vaadata.

Mis on teie lemmik-aastaaeg ja miks?
Minu lemmik-aastaaeg on kevad. See on tärkamisaeg ning sooja saabumisega kerkivad esile uued lootused ja ootused. Kevadeti tekib alati väga suur jõud ja tahtmine uusi asju korda ja ellu viia.

Möödunud pühapäeval tähistati Eestimaa kodudes emadepäeva. Kuidas tegi seda teie pere?
Veel nädal varem tähistasin oma sünnipäeva, ning kogu pere oli sellest osa saamas. Abikaasa Arvo oli šašlõkimeister ning suitsuahjus kala küpsetaja. Lapsed ning õed olid heade soovidega õhtut sisustamas. See oli ka päev, kus käisin koos tütar Kätriga vähiravifondile „Kingitud elu“ rahalisi vahendeid korjamas. Olin väga liigutatud inimeste abivalmidusest. Paljude annetajatega juteldes selgus, et ka nemad on puutunud selle raske haigusega kokku. Naasmisel üllatas mind peaminister Jüri Ratas, kes koos Allaga (peaministri nõunik Alla Podubnjak – Toim.) tulid, suur lillekimp käes, oma pingelises ajagraafikus! Jüri tulek oli ootamatu. Aga miks ma selle üle imestan Ta ongi alati väga tähelepanelik ning peab kõiki meeles – see oli väga südamlik ja liigutav.

Sellest päevast algas meie emadepäeva tähistamine. Kõik lapsed, väimees ja lapselapsed on sellest päevast peale külas käinud. Nii oli ka pühapäeval, kui terve perekond kokku tuli.

Mis on ühele emale parim kink?
Kõige suurem kink vanematele on see, kui lapsed on õnnelikud ja terved, kui lapsed on ettevõtlikud ning saavad iseendaga hakkama. Samuti pean oluliseks, et nad usaldaksid oma vanemaid, sest vanemad on alati neile toeks, ükskõik kui suuri probleeme ka ei oleks.

Millised on teie peres tähtsaimad traditsioonid?
Meie pere jaoks on olulised tähtpäevad jõulud ja emadepäev. Siis on kogu pere iga hinna eest koos.

Kui oluline on teie jaoks pere toetus igapäevategemistes?
Meie perel on komme, et igaüht, kellel on eesmärk midagi saavutada, aitab kogu pere; kõik toetavad ning aitavad püüdlustes kaasa. Ega ma poleks saanud nii aktiivne olla, kui mu abikaasa poleks mind innustanud ning nõu andnud erinevates ettevõtmistes kaasa lüüa. Tunnistan, et neid ettevõtmisi on olnud palju.

Mis puutub minu riigikoguliikme-staatusesse või kunagisse omavalitsuse juhtimisse, siis abikaasa ja lapsed on andnud oma tohutu panuse kampaaniategemisel, vajadusel käinud ja suhelnud inimestega ning andnud endast maksimumi, et eesmärki saavutada. Pere toetust olen alati tundnud. Isegi siis, kui päevad venisid pikaks, olid kõik alati olemas. Poliitikas esineb tihti ka tagasilööke, ning siis on perekonna toetus esmatähtis. Koos on alati lihtsam raskustest üle olla. Olen oma pere üle väga uhke!

Lõpetuseks, mida ütleksite viie lapse emana ja nelja lapselapse vanaemana tänastele ja tulevastele lapsevanematele, milliseid soovitusi jagaksite?
Minu soovitus on see, et lastele tuleb anda vabadust, sest nad saavad tegelikult kõigega hakkama. Samuti peab lapsi alati toetama nende ettevõtmistes, sest jõuga midagi peale surudes ei saavuta vanemad midagi – lapsed on omaette isiksused. Ei tohi olla kitsi kiitmisega – kui midagi on ikka hästi tehtud. Neid peab küll jälgima, anda soovitusi ning suunata. Tähtis on oma lastega palju rääkida, kuid sama oluline on neid ka kuulata. Kui lapsel on mure, siis ei tohi teda naeruvääristada, vaid tuleb temast aru saada ja püüdlusi väärtustada. Ükski laps ei tohi tunda end üksi. Iga laps ootab oma vanematelt märkamist ja tunnustamist.

Küsis AIVAR JARNE

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.