Ratase ja Kallase toetamine järgmise peaministrina on võrdsustunud

Eesti Päevalehe tellitud ja Turu-uuringute AS-i läbi viidud uuring näitab, et mais pidas Kaja Kallast ja Jüri Ratast sobivaks peaministrikandidaadiks võrdselt 24 protsenti valimisealisest elanikkonnast. Samas oli veel kaks kuud tagasi Kallase edu Ratase ees seitse protsenti ja kuu aega tagasi kaks protsenti.

Uuringus, milles inimesed nimetavad nende arvates sobivaima järgmise peaministrikandidaadi, oli valimisealiste inimeste seas seni olnud esimeseks eelistuseks Kaja Kallas. Enam see aga nii ei ole – kuust kuusse toetust vähehaaval kasvatanud Jüri Ratas on nüüd Kaja Kallasega samal pulgal. Märkimisväärne on, et ka 13% Reformierakonna valijaist näeks peaministrina Ratast.

21.mai Eesti Päevaleht kirjutab, et peaministriametit pidav Ratas on inimestele nähtavam kui Kallas, kes sai palju tähelepanu enne möödunud kuul toimunud Reformierakonna üldkogu ja eriti veel selle ajal. Seejärel aga jätkas Kallas oma tööd Eestist eemal – Brüsselis Europarlamendis. Samal ajal nihkus avalikkuse fookus hoopis Keskerakonnale; Janek Mäggi nimetamine riigihalduse ministriks ja kõik selle ümber toimuv hõivas peaaegu kogu tähelepanu.

Kui vaadata inimeste vastuseid selle järgi, millist erakonda vastajad ise eelistavad, tuleb välja mõndagi üllatavat. „On tähelepanuväärne, et 13% Reformierakonna valijaist näeks peaministrina Jüri Ratast. Keskerakonna valijatest toetaks Kaja Kallast vaid 5%. Veel märtsis oli Ratase toetus Reformierakonna valijate seas 2%,” ütles Turu-uuringute AS-i uuringujuht Juhan Kivirähk. „Samas oli erakondade toetamise küsitluses vaid 6% Reformierakonna valijaist teise eelistusena valmis hääletama Keskerakonna poolt.”

Teiste erakondade esimeeste positsioonid pole eelmise kuuga võrreldes kuigivõrd muutunud. Mart Helme võiks peaministriks sobida 10%, Artur Talvik 5%, Jevgeni Ossinovski 4% ning Helir-Valdor Seeder 2% küsitletute arvates. Valimisealiste kodanike eelistusi koguvad nad vastavalt 12%, 6%, 4% ja 2%. Võrreldes kuutaguse ajaga, on Helme, Talviku ja Ossinovski toetus jäänud samaks, Seederil veidi langenud.

Valimiste lähenedes väheneb ka nende inimeste hulk, kes ei oska oma eelistust öelda.

Kesknädal

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.