Alkoholiuuring pani opositsiooni ennastunustavalt rõõmustama

Erki Savisaar Foto: Scanpix

Eesti elanikud tarbisid Konjunktuuriinstituudi uuringu järgi 2017. aastal täiskasvanud elaniku kohta keskmiselt 10,3 liitrit absoluutalkoholi ehk sisuliselt sama palju kui aasta varem. Opositsiooni jaoks oli alkoholi tarbimise jätkumine positiivne uudis, mida kommenteerides visati jutu sekka ka valeväiteid ning unustati, et piirikaubandus algas just Reformierakonna tehtud aktsiisitõusude tulemusel.

Riigikogu majanduskomisjoni keskerakondlasest liige Erki Savisaar sõnas aktsiisipoliitikat kommenteerides, et piirikaubandus sai hoo sisse Reformierakonna valitsemisel ning nüüd on valitsus sellele tõmmanud pidurit: sel aastal tõusis aktsiis kavandatust poole võrra ja järgmisel aastal aktsiis kindlasti ei tõuse.

Michal valetas silmagi pilgutamata

Savisaar sõnas, et alkoholipoliitika eesmärk on eelkõige tervisekahjude vähendamine, ning aktsiis on selleks vaid üks hoob. „Kindlasti oleks avaldatud uuring võinud olla rõõmustavam, kuid vastutustundlik alkoholipoliitika pole ainult aktsiis. See hõlmab ka alkoholi kättesaadavuse ja reklaamimise piiramist, ning nende küsimustega tegeletakse samuti,“ selgitas Savisaar.

Savisaare sõnul on täielik vale aga reformierakondlase Kristen Michali väide, et Lätti läinud aktsiisitulust saanuks ehitada mitu ERM-i. „See on muidugi täiesti jabur väide ja Exceli-erakonnana võiks vähemalt prognoositaval ja tegelikul laekumisel teha vahet. Vale kordamine ei muuda seda tõeks, ning on väga kahju, et niivõrd olulises teemas, nagu seda on alkoholipoliitika, valetab Kristen Michal silmagi pilgutamata,“ rõhutas Savisaar, kelle sõnul tasuti, varusid arvestades, alkoholiaktsiisi 2017. aastal tarbitud koguste eest 3,2 protsenti rohkem, võrreldes aasta varasemaga.

Ta lisas, et Reformierakond, kes on aastaid kaitsnud just lahja alkoholi turgu, näeb konjuktuuriinstituudi numbrites poliitilist võitu, kuid unustab, et just nende valitsemise ajal 2014. ja 2015. aastal sai piirikaubandus tõeliselt alguse ning kerkisid piiriäärsed alkoholipoed. „Ette joonistatud aktsiisitõusudest hüpati nimetatud aastatel tänaste kriitikute valitsemise ajal sujuvalt üle, et riigikassasse rohkem raha saada, kuid täna on reformierakondlased selle kõik muidugi unustanud,“ tõdes Savisaar. Täpselt samamoodi, nagu tundub olevat unustuste hõlma vajunud Reformierakonna juhitud valitsuse planeeritud diiselkütuse aktsiisi 2018. aastaks või majutusettevõtete käibemaksu tõus. Mõlemale otsusele tõmbas Jüri Ratase juhitud valitsus koheselt ka pidurit.

Lobitöö lahjale alkoholile

Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu hinnangul käivitas piirikaubanduse samuti just Reformierakonna juhitud valitsus. “Soovin Reformierakonnale meelde tuletada, et piirikaubanduse käivitas nende juhitud valitsuse järsk kangele alkoholile kehtestatud aktsiisitõus, ning praeguse valitsuse sammud on seda veelgi võimendanud,” on teatanud Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu tegevjuht Triin Kutberg.

Reformierakond on teinud Riigikogus samuti ettepaneku langetada just lahja alkoholi aktsiisimäärasid. Kutberg on rõhutanud, et Reformierakonna plaan lahja õlle aktsiisi jõuliselt tagasi pöörata piirikaubandusele eriliselt ei mõju, sest tegemist on pooliku ja üht huvigruppi soosiva lahendusega.

Savisaare hinnangul on vale olnud riigi varasem poliitika, kus Reformierakonna lobitöö tõttu on lahja alkoholi aktsiis olnud kange alkoholi aktsiisist madalam. „Noored teevad alkoholiga tihtipeale tutvust just lahjasid, erinevates värvides ja maitsetes jooke manustades ning selle koha pealt on valitsuse eesmärk panna kangete ja lahjade alkohoolsete jookide hinnad edaspidi liikuma samas tempos olnud kahtlemata õige,“ ütles Savisaar.

Andre Hanimägi

3 kommentaari
 1. Tõnis Viilol 3 aastat ago
  Reply

  Ei ole minul endal kuidagi võimalik statistikat joomise kohta läbi viia kuid purjus autojuhid ei ole kuhugile kadunud. Samas tänavatel joomaseid kakerdajaid on viimasel ajal rohkem näha.
  Vene ajal said joodikud karistuseks O tähega numbri. See oli häbi. Nüüd joodikud salastatud ja kaitstud avalikustamise eest. Nii ei saa neid ka ühiskond mõjutada.
  Ka mina käisin uudistamas Valkas viinapoodi. Muidugi ostsin kaksteist pudelit mitmesugust kraami. Ei häbene. Ma ise joon aastas paar pitsi napsu ja ei ole joodik. Miks ma aga peaks häbenema kui sealt ostsis kaks meie nimekat poliitikud sama kraami. Varsti lähen uut laari tooma kuna jaotamisega on eelmine laar otsas.
  Minu soov on see, et Keskerakond võidaks valimised kuid ladvast kaoksid praegused tipud. Aeg on päris värsketel noortel pääseda otsustajateks. Neid on meie ridades palju. Praegused on vaatamata noorusele rikutud.
  Aru ei saa sellest kui mõned räägivad patriootlikusest. Räägivad poliitikud oma suure sissetulekuga. Kui on vaestele annetuste aeg ja laste ravile raha annetamised , siis annetajate hulgas ei ole poliitikuid ja kui on, siis toetavad mõne euriga.
  Mäletate kui Võsa Peeter korjas peolauas poliitikutelt kellegile toetust. Ta naerdi välja. Ainukesena pani raha lauale Savisaar. Temale on ikka korda läinud rahva kannatused.
  Ma olen Keskerakoondlane ja olin südamega asja kallal. Mulle ei meeldi peaminister Ratas. Temaga same raudtee ja same ka kaevandused mis kanditakse omadele tasku. Raukas kogemata läks hoogu ja lartsatas välja, et raudteed on vaja magi väljaveoks. Tema oli kunagi kaevanduste vastu ja nüüd on kaevanduste poolt.
  Kaevandused just ongi põhjus, miks Savisaar kurjategijaks lavastati. Tema on ahnitsejatele kont kurgus.

 2. aga mulle just meeldib Ratas 3 aastat ago
  Reply

  ja ma ei ole kordagi Lätist alkoholi ostmas käinud ja ei tee seda põhimõtteliselt. Tore oleks kui meie inimestel jaguks rohkem põhimõttekindlust ja armastust oma kodumaa ja riigi vastu.

 3. Loll 3 aastat ago
  Reply

  Mina lasin tuttaval tuua alkot Lätist terveks suveks. Pahaks see ei lähe ja 2 korda odavama kraami saab sealt kätte küll.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.