Ärimeeste mured

Foto ELMO RIIG/ SAKALA/SCANPIX

Rahvas tahab elada puhtas Eestis. See on õige. Metsamehed raiuvad metsa, aga ikkagi on kõik kohad hallilepa-lanke täis.

Ärimehed on keerulisse olukorda sattunud. Tahetakse, õigemini, planeeritakse ehitada Tartu lähedale Emajõe piirkonda paberipuidutselluloosi-tehas. Uuringud jätkuvad, keskkonna hindamisel.

Puidul peab olema vääring. Uued tehnoloogiad aitavad säästa keskkonda, piirkondi, kus ladustatakse, valmistatakse, tarnitakse. On vaja leida positiivsed võtmed, mis ergutavad puidutöötlemist, seega Eesti konkurentsivõimet.

Mina leian, et rajatav tehas ei riku Tartumaa kliimat ega Emajõe vee kvaliteeti. Tselluloositehas on uus areng, mis aitab suurelt rikastada majandust, tööturgu. Tean seda aega, kus Emajõge pidi parvetati palke Peipsi kaudu Vasknarva. Tartus olid vene ajal pärmivabrik ja kammivabrik, kus toodeti tselluloidist kamme, mänguasju ja palju muud. Tartus elades ei tundnud mingit haisu, keegi haigeks ei jäänud, sest pead vajasid juuste kammimist; isegi täikamme toodeti massiliselt.

Tartus oli ja on konservitehas! Kõigi nende tehaste veejooned jõudsid läbi torude Emajõkke, niristades sinna ka ohtlikke kemikaale. Usun, et tselluloositehas tuleb Eestisse, seda on väga vaja, ja just sinna, kuhu sobib.

Igasugu hirmuhüüded, karjed, pisarad on poliitikute poolt esile kutsutud. Tartu vaimu kutsusid välja IRL-i vaimujüngrid, kes korraldasid rahvakette, et ise Emajõe lainetega veel veepinnale pääseda ja „Isamaaks“ muutuda.

Küsin: kas poliitilises võitluses on võetud instrumendiks Emajõe vesi?

Riina Rossa,
luuletaja-kirjanik Viljandist
(sünnikoht Varnja)

2 kommentaari
 1. Irene 4 aastat ago
  Reply

  RIKUB ikka küll!!! See on selge kui sulavesi. Peale selle hävitab kõik metsad + kogu looduse = mullad ,sest mets loob mulla, ja veed, sest mets kaitseb vett. Kuskohast hakatakse toorainet saama tehaselohe lõugade vahele ? kui mitte lähimatelt aladelt eelkõige= EESTIMAALT.,asugu see tehas kus tahes.
  Pole tarvis asju ilustada, mis on INETUD.
  Mets on LOOMA KODU, aga see ei loe…Ka lepavõsa on kellegi kodu või lasteaed või sünnitusmaja.
  Kui ei vajata eetikat loomade ja looduse suhtes, kaob see ka inimsuhetest = ON KADUNUD ja loodus maksab kätte mistahes moel – KÕIGILE.
  Eestlased, kes laulavad ja loevad,et on metsarahvas, nõiarahvas, juurtega maas jne.jms. RAHAKRATT käib kõigest üle? Lõpuks tuleb peremehe kõri kallale, see kratt nimelt.
  Eesti EI PEA OLEMA AGRAARMAA, mis müüb PUITU -olgu väärindatut või väärindamata ja põllumajand.saadusi.
  Eestil on ajud (kus nad on ?!) teaduse ja peentehnoloogia tekitamiseks, müügiks, samuti kunsti,hariduse.
  Põllumajand. ,just taimekasvatus (loomakasvatus tuleb hoopis lõpetada) olgu permakultuuri nippidega toodetud ja eelkõige OMA RAHVALE toiduks. Sest kui hakatakse Hiinale või isegi Euroliidule toitu müüma, on see turg nii tohutu, et neelab alla terve meie mikroriigikese koos tema maade ja loodusega ja inimestega lõpuks. Ärateenitult.

 2. Irene 4 aastat ago
  Reply

  Eesti võiks toota ka roboteid, miniroboteid eelkõige näit. permakultuuri põldude-vagude harimiseks ja invatarbeid ja neid juurdegi mõelda.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.