Haridus- ja teadusminister tervitas Gaudeamusel osalejaid

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps tervitas reede õhtul kõnega üliõpilaste laulu- ja tantsupeol Gaudeamusel osalejaid.

Avatseremoonial süüdati festivalituli Gaudeamuse kivi juures Kassitoome orus. Tule süütamisest võtsid osa Baltikumist festivalile tulnud ligi 4500 lauljat, tantsijat ja muusikut.

“Kassitoomel kooride loitsu saatel süttinud “Ajaratas”  on tuli, mis andis endast sädeme tuhandetele tõrvikutele, mille saatel rahvas siia, XVIII Gaudeamuse avapeole kogunes. Tänaseks ja järgnevateks peopäevadeks on siia, Tartusse tulnud 4500 noort tantsijat, lauljat ja pillimängijat. See näitab, kui aktiivsed on tudengid oma rahvakultuuri ja traditsioonide säilitamisel,” ütles minister.

Reps märkis, et üliõpilaspidu on üheks verstapostiks meie riikide 100. sünnipäeva pidustustes.

“Sada aastat oleme suutnud oma vabadust  ja omariiklust hinges kanda ja 27 aastat tagasi  õnnestus meil omariiklus taastada. Balti riikide  vabadusliikumises on ka Gaudeamusel olnud oma roll – tuldi ju 1988. aastal Vilniuses toimunud Gaudeamusel esmakordselt peole rahvuslippude lehvides,” rääkis minister.

“On tähenduslik, et juubeliaasta Gaudeamus leiab aset just oma sünnilinnas Tartus. Legendaarse koorijuhi Richard Ritsingu algatatud peost 1956 on saanud tugev ja elujõuline traditsioon.  Selle eest – kummardus maestrole igaviku radadele ja Tartu linnale,  nii esimesele kui tänasele peokorraldajale. Iga traditsioon kasvab ajas, kui teda hoitakse, ja nii on mitmete põlvkondade üliõpilaste ühistest laulu- ja tantsupidudest saanud üks Baltimaade koostöö ilusamaid sümboleid,” jätkas Reps.

“Soovin kõigile taidlejatele jaksu ja säravaid silmi – teie oletegi seekord üks osa jaaniöö imest! Elagu Baltimaade ülikoolid, meie riigid ja rahvad, elagu iga üliõpilaspere liige! Elagu tudengivaim, mis hoiab ja kannab edasi traditsioone! Vivat, crescat, floreat Gaudeamus!” lõpetas haridus- ja teadusminister.

Edasi liikusid üliõpilased ja ülejäänud külalised tuhande tõrviku rongkäiguga Emajõe äärde, kus algab suur tule- ja veesõu ning Carl Orffi “Carmina Burana” lugude esitamine. Emajõe kaldal nägi publik ulatuslikku lavalist vaatemängu tantsude, efektsete kostüümide, akrobaatide, dekoratsioonide ning valgus-, vee- ja püroefektidega.

BNS/Kesknädal

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.