Mahetoetust taotletakse ligi 190 000 hektarile

Foto: Maaeluministeerium

Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) andmetel esitati 2018. aasta taotlusperioodil mahetoetuse saamiseks 1817 taotlust 187 853 hektarile põllumajandusmaale. Seda on 6,7% enam kui 2017. aastal, mil toetust taotleti 175 996 hektarile.

„Riigi jaoks on oluline soodustada mahepõllumajanduse arengut ning seetõttu on vajalik, et toetused makstakse tootjatele välja täies mahus“, ütles maaeluminister Tarmo Tamm. „Koostöös valitsusega oleme selleks vahendid leidnud, kuna mahemajanduse edendamine on üks meie ühistest prioriteetidest.”

Kõige enam taotleti mahetoetust püsirohumaadele (76 173 ha), mis moodustab 40,5% kogu põllumaast, millele toetust taotleti.

Viimastel aastatel on rohumaade osakaal hakanud vähenema ning külvipinna osakaal kasvama. Teravilja, kaunvilja ja tehniliste kultuuride külvipinna osakaal mahepõllumajandusmaas on 25,6%; võrreldes 2012. aastaga on see kasvanud 5,8%.

Teraviljadest taotleti kõige enam toetust kaerale (25 996 ha) ning kaunviljadest põldhernele (5 716 ha).

Piirkondadest taotleti toetust kõige enam Tartumaal (27 405 ha). Lõplik toetusalune pindala selgub pärast PRIA ja Põllumajandusameti kontrolle.

Taust

 • Mahepõllumajanduse registri andmetel oli 2017. aasta lõpuks mahepõllumajanduse registrisse kantud juba ligi 200 000 hektarit mahepõllumajandusmaad. See tähendab, et ligi 20% Eesti põllumajandusmaast on mahepõllumajanduslik. Mahepõllumajanduse toetusealune kogupind oli 2017. aastal 161 296 hektarit, mis moodustas 78% mahepõllumajanduse registris olevast mahepõllumajanduslikust pinnast.
 • Mahetootmise hoogne laienemine jätkub. 2017. aastal tekkis olukord, kus kõigi nõuetele vastavate mahetoetuse taotluste rahastamise eelarvest jäi puudu 3,7 miljonit eurot. Maaeluministeerium otsis olukorrale lahendust ja leidis mahepõllumajanduse toetamiseks täiendavad vahendid sellises ulatuses, et kõik toetused sai täies mahus välja maksta. Lisaks sai jätkata uute toetuse taotluste vastuvõtmisega.

Maaeluministeerium/Kesknädal

4 kommentaari
 1. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Edgsrile tuleb toetust anda. Mahedalt ja jahedslt. Muu pole oluline. Edgari ammuu on oluline.

 2. See 4 aastat ago
  Reply

  teeb 1878 ruutkilti. ma mitte ei usu, et need pealemakstavad põllumaad ka tegelikult ei hakka kasutama mürke ega väetisi. Kuidas neid kontrollitakse, kas 24 tundi ööpäevas töötavate kaameratega? Kui vaatan ümberringi, siis näen kevadeti, kuidas mürk ja väetised lendavad ja Tamme Tarmo aina sokutab sinna eurotoetusi just mahepõllunduse sildi all.

 3. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Eelmine aali maalt on liba. Libaja tundus olevat päris kõva auru all või oli kirjaoskamatu.

 4. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Vabandust! M täht on kuhugi kadunud lauses -Eelmine maali maalt…

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.