Toom: desinformatsiooniga võitlejad levitavad ise desinformatsiooni

TALLINN, 27. juuni, BNS Euroopa Parlamendi liige Yana Toom saatis teisipäeval Federica Mogherinile arupärimise selliste desinformatsiooniga võitlejate kohta, kes ise levitavad desinformatsiooni Balti riikide mittekodanikest.

Toomi tähelepanu pälvis Euroopa Liidu raames Vene propagandaga võitluseks loodud spetsiaalne struktuur East StratCom Task Force, mille veebilehel ilmus 14. juunil artikkel „Hirmuteod Balti riikides?“.

Anonüümne East StratCom-i ekspert kirjutas, et „[Venemaa meedia] taas süüdistas Lätit riigi territooriumil elavate mittekodanike (peamiselt vene rahvusest) õiguste piiramises. Reaalsuses on aga mittekodanikud võrdselt kaitstud seadusandlusega nii Lätis kui ka elades või liikudes välismaal ning peale riigi kodanike on see ainus grupp, kes omab seaduslikku õigust elada Lätis alaliselt. Veel enamgi, mittekodanikud võivad saada Läti kodanikeks naturalisatsiooni teel.“

Toomi sõnul pälvis tema tähelepanu just see vastulause. „Muuhulgas märgitakse seal, et „Läti mittekodanikud ei ole kodakondsuseta isikud“ ja „mittekodanikud on võrdselt kaitstud seadusandlusega nii Lätis kui ka elades või liikudes välismaal“. See tekst on kopeeritud otse Läti välisministeeriumi veebilehelt, kuid see on sisuliselt vale. Paljud organisatsioonid, sealhulgas ÜRO kinnitavad, et „mittekodanikud“ on kodakondsuseta isikud. Euroopa Inimõiguste Kohus on tunnistanud need inimesed kodakondsuseta isikuteks kaasuses “Andrejeva Läti vastu”. Samas kaasuses leiti, et “mittekodanikel” pole võrdseid õigusi pensioni saamisel,” seisab Toomi arupärimises.

“Olen väga mures, et Euroopa Liidu üksus kasutab oma võitluses desinformatsiooniga valeväiteid, mis on vastuolus ÜRO, Euroopa Inimõiguste Kohtu, Euroopa Nõukogu ja teadlaskonna arvamusega,“ kirjutab Yana Toom. Ta märgib, et East StratComi ülevaade on üpris pealiskaudne ja et desinformatsiooniga võitlejad peavad suhtuma kriitiliselt sealhulgas võimuesindajate väidetesse.

„See on väga ohtlik tendents, kui libauudistega võitlejad ka ise tekitavad libauudiseid,“ kommenteeris Toom.

BNS/Kesknädal

6 kommentaari
 1. Selles 4 aastat ago
  Reply

  on Jaanal õigus, et mittekodanik pole kodanik. Tegemist on okupantriigi 5. kolonni liikmetega, kellest suur osa hakkaks emamaa kallaletungi korral kohe selle kasuks tööle. Järelikult ka asukohariigi kodanike vastu. Igatahes on Lätil õigus need mittekodanikud välja saata, kui nad peaksid kuritegusid tegema. Kurjategija peab siis valima ise riigi, mis ta vastu võtab, kuni lahkumiseni aga peab viibima väljasaadetavate laagris. kes aga on tavaline seadustjärgiv mittekodanik, sellele takistusi ju ei tehta.

 2. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Brüsseli Washington Posti Euroopa büroo juhataja Michael Birnbaum analüüsis W.P.-s, et NATO ja USA kaotab igal juhul Venemaale Baltiriigid. Sellega öeldi, et USA ja NATO ei suuda Baltimaid kaitsta Venemaa eest. Olukord on Ida-Euroopa endistes sotsriikides infrastruktuuriga kehv -väga kehvad kitsad teed, kitsarööpmeline raudtee, roostes mittekandvad sillad Vene ajast. Trumpil on samuti loosung -Ameerika kõige pealt. Lõpuks öeldi, kas pole lihtsam 3 balti riiki kohe anda üle Putinile.
  Ainult, et Putin meid ei taha niikuinii, tal omalgi neid penskareid palju, kellele pensioni maksta ja baltlastest 50% on enamuses russofoobsed, hakka nendega siis võitlema, nendest on ainult üks rist ja viletsus.

 3. vana 4 aastat ago
  Reply

  Niipalju, kui Yana esinemisi vaadata, siis Eesti Vabariigi kohta ei ole ta kunagi isegi Venemaal esinedes midagi halba rääkinud vaid parandab esinejaid üle maailma, kui need eksivad oma arvamustega meie kohta.
  Muidugi oma kaasmaalaste eest ta püüab küll igal võimalusel seista aga see vast ikkagi selline eluline vaidlus, milline tuleb vast ikka ka ajapikku selgemaks ja paremaks vaielda.

 4. Triin 4 aastat ago
  Reply

  Y.Toom seisab nn. “vene kaasmaalaste” eest,kes millegipärast elavad siin,mitte oma armastatud Venemaal. Ta veab neid koguni juurde,andes isiklikus korteris neile sissekirjutuse (Tallinna linn ei tea sedagi,kes ta munitsipaalkorterites elab,ammugi pole ta huvitatud,miks veab Toom Ukraina separatistlikest piirkondadest peresid Eestisse). Kummaline vastuolu, EL.i “püünel” soiub venelaste ilmvõimatust elust siin-Eestis ja samas veab neid siia “kannatama!”. Okupatsioon oli-seda tunnistab (va. muidugi Venemaa—Toom arvas ka,et noh vene väed tulid ja jäid,kuid ega see veel venelastest okupante tee–oh püha kurja lihtsameelsust) kogu maailma adekvaatselt mõtlevad valitsused ja inimesed, kuid okupante nagu polegi,kõik karjade kaupa siiatrüginud on siin “süütuteks kannatajateks” tembeldatud. Aga ükski neist “kannatajatest” ei lähe Venemaale,kus on tagatud ju kõik neile meeldiv–nii vene keele kasutus kõikjal,nii neile omane eluviis kui arusaamad. Venemaa on vabatahtlikult kuulutanud end NSVL,i õigusjärglaseks,miks ta oma rahvast siis koju ei vii,vaid tallab pidevalt kõigi rahvaste seljas,kes justkui on ise süüdi,et meilt võeti nii vabadus,kui oma riik, rääkimata kodudest, meile omasest elulaadist. Meid ei lasta rahus elada, käib pidev süüdistamine,mida me veel peame tegema—murust madalamaks, unustama oma keele ja meile omase kultuuri, et ainult venelastel oleks kõikjal, kuhu trügiti (..ja edasi trügitakse) hea,mis sest,et meil on paha.

 5. mina 4 aastat ago
  Reply

  See maali maalt alt kommenteerija on nii rõvedalt tiblastunud vanamutt. Aga saa tiblastani esindaja võid siin oma vene möla ajada palju tahad- seda debiilsemana ennast näitad. IRW-IRW

 6. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  To mina. Teile muidugi oleks meeldinud, kui ma oleks valetanud ja kirjutanud, kuidas ikka kõik tulevad meid kaitsma, sest te olete harjunud kogu aeg, et peavoolumeedia valetab nahhaalsest rahvale. See on ju selge, et meie eliidil, nii nagu ka 1944a. on ammu juba kohad broneeritud laevadel, lennukitel, helikopteritel, et kihutada läände konflikti korral. Nii nagu üks Riigikogu liige tunnistas, et meie eliidil on ammu juba kõvad panga kontod Šveitsi pankades.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.