Ajakirjanik ei saa pageda grammatika ja tundmatute allikate taha

Oudekki Loone Foto: Kesknädal

Hiljuti tuli Ringkonnakohtu otsus peavoolumeedia lipulaeva Eesti Päevalehe vastu ebaõigete faktiväidete esitamises, kohustades Eesti Päevalehte laimu ümber lükkama. Tegu oli Riigikogu liikme Oudekki Loone hagiga  Eesti Päevalehe vastu.

Eesti Päevaleht püüdis novembris 2016 jätta avalikkusele muljet nagu Oudekki Loone oleks seotud sularaha ja dokumentide kadumisega Keskerakonna Tartu kontorist, ehkki sellisteks väideteks ei olnud mingit alust. Nüüd on kohustatud  Eesti Päevalehte laimu ümber lükkama.

„Väljamõeldud kuulujuttude levitaja vastutab oma väljamõeldiste eest ning ajakirjanik ei saa pageda grammatika ja tundmatute allikate taha, et suvalisi inimesi omal valikul valede abil halvas valguses näidata“ ütles Oudekki Loone kohtuotsust kommenteerides.

Vägisi meenub sama Eesti Päevalehe artikkel pea kümme aastat tagasi (01.03.2008) Ardo Kaljuvee sulest, kus on sellised read: ”Tallinna ülikooli politoloogiadoktorandi ning liikumise Ei Politseiriigile ühe eestvedaja Oudekki Loone sõnul on tal kujunenud mulje, et nii vasakpoolsete kui ka muude liikumiste tegevusel hoitakse järjest pingsamini silma peal”. See oli aeg, kui Keskerakond oli opositsioonis.

“Meie hulgas levib nali, et kuni kapo pole sinuga ühendust võtnud, pole sa õige vasakpoolne,” rääkis Loone. Samas lisas ta, et kui vasakpoolsetega ühineb mõni uus tegusam inimene või väljendatakse valitsuse poliitikaga mittenõustumist, siis on tunne, et mingitpidi neid inimesi jälgitakse.  “Ma tean paljusid inimesi, kellega kapo on ühendust võtnud ning vestelnud. Küsitud näiteks, kas te olete mõelnud, kuidas teie tegevus mõjub edasisele karjäärile,” lausus Loone ning lisas, et ka tema endaga on kapo esindaja poliitiliste tegevuste teemadel vestelnud”.

Miks me seda artiklit siin meenutame? Aga seepärast, et see paistabki olevat tõde, kuna mitte keegi ei kaevanud ajalehte siis  kohtusse. Igatahes on täna meeldiv tõdeda, et keskerakondlane Oudekki Loone pidas vastu pika kohtuvaidluse ja alles teises astmes tuli lõplik kohtuvõit.

Ajakirjanikel on kohustus jälgida seadusi ja ka oma ajakirjanduseetika koodeksit. Kui ikka tõepärast materjali pole, pole ka vaja väljamõeldisi avaldada. Nii lihtne see ongi.

Kesknädal

5 kommentaari
 1. Postimehel,Delfil,EPL-il,Maalehel,ERR-il puuduvad uudised,neil on vaid libauudised n.n. reklaamartiklid sest need on kinni makstud. Kui kellegil on syndmus millest peaks avalikkus teadma aga tal pole raha selle eest maksta ,et too oleks uudistes siis eelpool mainitud prostituut meedia kanalid ei avalda lugu uudistes.

  ‎Facebookis Julius Lux‎ kirjutas Ingrid Veidenbergile :
  August 28 ·
  Kunagi avaldas ajakiri DIREKTOR 6 lk-l minu mõtteid ajakirjanduse teemal. Olen jätkuvalt seda meelt, et ajalehtedes ja ajakirjades avaldatakse ikka ainult ühtede ja samade kaaneinimeste ja arvamusliidrite lugusid. Aga Eestimaal on palju väga andekaid ja huvitavaid inimesi ja väikesi (võib öelda pere-) klubisid, kes vääriksid kordades rohkem tähelepanu, kui need ikka ühed ja samad kaaneinimesed. Oleks neil kaaneinimestel (kuhu kuuluvad ka mõned nn meedia poolt staarideks tembeldatud noore lauljad – ilmselt ei ole ka staari mõiste paljudele selge) ka mingi sõnum edasi anda, siis ehk loeks Kahjuks ei avalda meie lehed isegi lugusid, mis on saadetud Eesti lehtele avaldamiseks ja kus kajastatakse seda, et üks või teine klubi on esimesena Eestist hakkama saanud väga andeka etenduse lavastamisegavõi mõni amatöör fotograaf on esimese eestlasena pakkunud väljaspool Eestit Eesti loodust relklaamiva näituse . Aga jah, kui midagi meie ajakirjanikele etteheita, siis oled kohe paha poiss.

  • Postimees,Delfi,EPL,ERR jt. peasuuna meedia ajakirjanikud sonivad,neil pole uudiseid,on vaid haiged reklaamartiklid,nad sonivad…
   Facebookis erakonnad vaid sonivad. Enamus rahvast vaid sonib…
   Miks te sonite ? Terve euroopa nuumab venemaad jt. naftamagnaate makstes obrokit tanklate ja gaasitorude kaudu. Ka Statoili omanikuks on vene maffia.Ostad bensiini voi diislit-toetad Puutinit. Ostad “eesti gaasi” -toetad Puutinit !
   Kuna Eestis ei leidu naftat siis iga sent mis on kulutatud naftasaadustele toob kahju Eesti majandusele,elatustasemele,kultuurile.
   Eestile annab tiivad paukgaasi aparaat !

 2. Teile tagab absoluutse igasuguse ja ka valimisv6idu see kui kuulutate rahvale paukgaasi aparaadi kasulikkust.
  Paukgaasi aparaat annab tiivad !!!
  Paukgaasi aparaadi abil saab kytta tuba,kasutada transpordis,keevitada ja seda koike poolmuidu !!!
  Naiteks :
  Auto mootorile paigaldatud paukgaasi aparaat eemaldab veest vesiniku mis juhitakse garburaatorisse,10% bensiini ja 90% vesinikku !!! 90% bensiini kokkuhoidu !!!! Paukgaasi ehk vesinikku saab tasuta sest mootorile lisatud teine genekas toidab elektriga paukgaasi aparaati tasuta.
  P.S. Paukgaas ei ole rohkem ohtlik kui on seda bensiin,diisel,hapnik vms. Tsepeliin Hindenburg ei plahvatanud,ei toimunud pommi taolist purustavat plahvatust aga p6les vaikselt nagu maja. Ta syydati…

 3. Kas 3 aastat ago
  Reply

  kohus siis tõestas, et Õudukas neid pabereid ja pappi ei virutanud?

 4. Oudekki sai võidu 3 aastat ago
  Reply

  Kaua aga kaunisti vormistatud. Eks kohtud on pika venimisega ja pension kohtunikel ka vastav. Pisut kuus rohkem, kui penskaril terve aasta sissetulek.
  Mida siis ikka neist kiiremini loota?
  Kiiret pole, varsti pinss jookseb!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.