Tulevikus on teenustega eakate külad ja linnakud

Jaanus Riibe, Kristiine linnaosa vanem, Keskerakond

Iga inimene on oluline ja väärtustatud, ka vanemas eas ühiskonda kaasatuna. Oleme Kristiine linnaosa juurde loonud eakate nõukogu, kes just need teemad oma südameasjaks on võtnud.

Jaan* sai kevadel 90. Ta elab oma kätega ehitatud kodus Kristiines. Elab üksi, sest proua suri aasta tagasi. Jaani tervis on, hoolimata kõrgest east, päris hea. Lastel on suured pered ja elavad kaugemal, kuid ta saab ilusasti ka kõrvalise toeta hakkama. Kuna proua oli ideaalne perenaine, siis toiduvalmistamist Jaan pole selgeks saanudki. Nüüd käib ta mõned korrad nädalas Kristiine Tegevuskeskuses lõunastamas. Toidud on maitsvad ja jalavaeva väärt.

Kristiine Tegevuskeskuse päevakeskuses käib Jaan teistelgi põhjustel. Nimelt kohtuvad seal kaks korda kuus kohalikud eakamad härrasmehed, et maailma asjade üle arutleda. Koos liigutakse palju ringi. Näiteks hiljuti käidi Sangastes kohtumas teiste väärikate härrasmeeste klubidega. Kord kuus toimuvad Kristiines eakate tantsupärastlõunad. Jaan ei puudu ka sealt. Vanemaid mehi on vähe ja tantsuhuvilisi naisi palju – võtab päris võhmale.

Aino* on 82-aastane. Tööaastad möödusid raamatupidajana, kuid rohkem on teda tõmmanud kaunite kunstide poole. Armastab praegugi käia teatris, kontsertidel ja muuseumides. Aino tervis on vahel nii ja teinekord naa, nägemine on kehvemaks jäänud. Aga pidevas liikumises olemist peab Aino väga oluliseks: käib Kristiine tegevuskeskuses talveperioodil võimlemas, suvel võtab osa linnaosavalitsuse korraldatud välitreeningutest.

Suveõhtutel kord nädalas on Löwenruh´ pargis kontserdid. Vaid üksikud „Kristiine Suvemuusika“ kontserdid on nende aastate jooksul vahele jäänud. Tavaliselt enne seda käib Aino päevakeskusest läbi, et juuksuril lasta soeng pähe teha. Olgu öeldud, et iluteenused on Kristiine päevakeskuses pensionärisõbraliku hinnaga. Tahtjaid on palju ja varakult peab aja kirja panema. Sätituna käib Aino ka tantsupärastlõunatel.

Rohkem teenuseid eakatele

Need olid kaks näidet elust enesest. Sellisena ei tundugi vanadusepõli nii hirmutav või kuidas teile? Sarnaseid näiteid Kristiinest võiks tuua palju. Neid inimesi ühendav märksõna on Kristiine Tegevuskeskus. Kristiines elab 6071 inimest, kes on üle 65. eluaasta vanad. Nende kõigi väärikad aastad rõõmsamaks muuta on pidev väljakutse.

Meie õnn, et omal ajal, kui Kristiines taheti erastada Sõpruse pst 5 ühiselamu, suutis linnosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond toona linnavõimu veenda maja vajalikkusest. Olulise kohana avalike sotsiaalteenuste pakkujana. Eakate teenusmajad on viimaste aastate teema, aga Kristiines on selline asutus tegutsenud juba üle paarikümne aasta. Teenuste ja tegevuste arv on aja jooksul vaid kasvanud, võimalused avardunud.

Eelpool sai kirjeldatud neid, kes elavad küll oma kodus, kuid on selle maja nn püsikunded. Aga lisaks neile, elavad sama maja kõrgematel korrustel need, kellel nii hästi elus ei ole läinud. Põhjused on erinevad ja abivajajana on nad linnalt elamispinna saanud. Maja ühes tiivas on sotsiaal- ja teises munitsipaalkorterid. Sotsiaalkorterite elanikke abistavad igapäevaselt kaks sotsiaaltöötajat, kes toetavad elanikke neid erinevates toimingutes ja asjaajamisel. Majas on ööpäevaringne valve ning abi kohe käepärast.

Kenad vanadekülad

Vanadekodu ei ole alati parim lahendus. Pigem tekitab ainuüksi mõte sellest paljudes õudu. Seda süvendavad veelgi hirmulood, mida meedia meelsasti kajastab. Pigem võiksime õppida teiste maade kogemusest. Hakkame rajama samasuguseid eakate külasid ja linnakuid nagu neid on juba tehtud mitmel pool Euroopas, rääkimata USA-st, Kanadast ja Austraaliast. Häid näiteid on tuua Soomest, õppust võiksime võtta Taanist ja Hollandist, kus on näiteks rajatud külakesed koos kõikide abiteenustega dementsetele vanainimestele. Nad jätkavad oma igapäevast elu neid toetavas keskuses, ega pea veetma oma elupäevi õhtusse hooldushaigla nelja seina vahel. Selline lõpp on liiga nukker.

Me keegi ei taha nii lõpetada ja seepärast tulebki senisest aktiivsemalt otsida uusi võimalusi. Kristiine Tegevuskeskuse Sõpruse pst 5 hoonet ootavad ees suured muutused. Pool maja on tänaseks juba tühjaks kolitud ja kohe algab seal remont. Hoone saab täiesti uue ilme. Kõik ruumid kaasajastatakse. Tegevuskeskus saab enda kasutusse senisest avaramad pinnad, sest huvilisi on palju ja läks juba kitsaks. Kristiinesse rajatakse esimene avalik saun. Uuendusi on tegelikult veelgi.

Pikemas vaates töötame selle nimel, et kõik elukaare teenused oleksid kodu lähedal kõigile soodsalt kättesaadavad. Tulevikuplaanid on uhked: igas Kristiine asumis peaks üks selline keskus olema, kus koos käia ja sisukalt aega veeta.

*Isikunimed on muudetud.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.