Valimiste põhiteemaks kujunegu Eesti inimeste sissetulek

Anneli Ott

Anneli Ott, Võrumaalt valitud Riigikogu liige (Keskerakond)

Värske uuringu järgi saab 36 protsendil Eesti elanikest palk enne järgmist palgapäeva otsa. Selles lauses pole pelgalt statistika, vaid paljude Eestimaa inimeste tegelikkus, kelle jaoks see paraku tähendab toidukordade ärajäämist, rääkimata lapse loobumist klassiekskursioonist, huviringist või teatrietendusest.

Aastate jooksul on meie majandus ja ühes sellega riigieelarve kasvanud. Linnapildiski pargivad järjest uhkemad autod järjepannu kerkivate suurte ostukeskuste parklatesse. Seetõttu on pilt Eestist paljude jaoks tugevasti moonutatud ning neile tundub, et meil läheb väga hästi. Paljude jaoks lähebki, kuid Eesti on jätkuvalt riik, kus on Euroopa suurimad sissetulekukäärid – 20 protsendi inimeste sissetulek on 6,2 korda suurem kui vaesemal 20 protsendil.

Vajalik muutus

2016. aasta novembris asus pärast 17 aastat Reformierakonna võimulolekut tööle Jüri Ratase juhitud valitsus, mille üheks prioriteediks on ühiskondliku heaolu ja sidususe suurendamine. Parempoolsete võimu ajal ei olnud unustatud vaid põllumajandus, mistõttu sõitsid traktorid Toompeale, või tervishoiuvaldkond, kus arstid murekohtade meeldetuletamiseks streikisid. Unustatud olid ka madalamat palka teenivad inimesed.

Meenutan, et miinimumpalk oli 2016. aastal 430 eurot, millest maksuvaba oli 170 eurot. See tähendab, et 430 eurolt tuli tulumaksu riigile maksta 48,90 eurot ning kätte jäi vaid 365 eurot! Ettevõtja Indrek Neivelt ütles Keskerakonna korraldatud maksureformi-konverentsil tabavalt, et lubamatult maksustati tulu, millega pole lihtsalt võimalik ära elada, ning olukord oli võrreldav orjapidamisega.

Keskerakonna juhitud valitsus tõstis maksureformi abil tulumaksuvaba miinimumi 500 euroni. Võttes arvesse seniseid tõuse, oleks Reformierakonna valitsedes jõutud selle tasemeni alles aastaks 2049.  15 rikkama riigi hulka pidime aga jõudma ju hoopis varem…  Maksuvaba tulu asemel eelistati vähendada hoopis tulumaksu, mille puhul võitis eelkõige see, kellel palk suurem.

Tulumaksuvaba miinimumi tõus tänavusest aastast tõi 80% Eesti inimestele lisatulu kuni 64 eurot kuus. Maksureformist võitsid kõik need tööealised, kelle sissetulek on kuni 1776 eurot, ning töötavad pensionärid, kelle sissetulek ei ületa 1336 eurot. Arvestades, et mediaanpalk on Võrumaal 700 eurot ja keskmine pension riigis 387 eurot, on maksureform toonud kahtlemata olulist lisa inimeste sissetulekutesse.

Avalikkuses on püütud jätta vastupidist muljet. Olen nõus, et maksureform oleks võinud olla vähem keerukas, kuid koalitsioonivalitsuses oli see kahtlemata samm õiges suunas, ning siit saab liikuda edasi, muutes süsteemi lihtsamaks ja õiglasemaks. Keskerakond on jätkuvalt seda meelt, et Eestile on vaja astmelist tulumaksu, mis on arenenud riikides valdavalt kasutusel.

Pension vajab tõstmist

Otsuseid, mis on parandanud Eesti inimeste heaolu, on olnud teisigi. Tasuta ühistransport võib mõnedele näida ebavajalikuna, kuid neile, kes kasutavad bussi näiteks töölesõiduks, on see märkimisväärne kokkuhoid. Töötukassa Pärnumaa osakonna juhataja Gerli Mets on tõdenud, et mõnikord ei soovita tööd vastu just seetõttu, et suur osa palgast kuluks bussipiletite peale.

Näoga ollakse nendegi suunas, kes on suurimas vaesusriskis: üksikvanemad, paljulapselised pered, eakad. Valitsus on teinud mitmeid samme, et elatisrahavõlglastel elu kibedamaks muuta ning laps vanema hoolimatuse tõttu võimalikult vähem kannatama peaks. Samuti on tõstetud lapsetoetusi – kolme ja enama lapsega perede toetus on tõstetud 300 eurole kuus ning seitsme ja enama lapsega perede toetus 400 eurole kuus. 

Eakad said eelmisel aastal esmakordselt üksielava pensionäri toetust, pensionilisa annavad ka lapsed ning suurendati hambaravihüvitist ja ravimitoetust. Selleaastane pensionitõus oli indekseerimise tulemusel viimase 10 aasta suurim. Keskerakonna hinnangul sellest siiski ei piisa, et väärikalt meeles pidada neid, kes on oma töö ja laste kasvatamisega toonud meid tänasesse päeva.

Selleks, et pensionärid suhtelisest vaesusest välja tuua, läheb vaja ligikaudu 20-protsendist erakorralist pensionitõusu. Meie eesmärk on, et aastaks 2020 oleks pension praegusega võrreldes vähemalt 100 euro võrra suurem. See saab olema Keskerakonna põhiline lubadus valimisteks. Kuigi Eesti panustab võrreldes teiste Euroopa riikidega pensionisüsteemisse ilmselgelt liiga vähe, oleme siiani ainukesed, kelle jaoks on pensionitõus prioriteet.

Seetõttu kogumegi üle Eesti inimestelt allkirju, et näidata teistelegi erakondadele – pensionitõus on vajalik ning meie inimesed ootavad seda. Keskerakond on aastatel 2005–2007 pensione erakorraliselt tõstnud. Selleta oleksid pensionid täna lausa 100 euro võrra väiksemad.

Teie toetusel teeme seda uuesti, et tunduvalt parandada eakate inimeste elujärge!

 

7 kommentaari
 1. Miks 4 aastat ago
  Reply

  Anneli arvutada ei viitsi? Või ei oska? Sest kui kehtestada riigieelarvest tasustatavate palkade alam- ja ülempiiri suhteks 3 korda, siis oleks 1000€ vähemalt olemas. Miks Anneli oma bandega seda ei tee? Järgmisest märtsist on võim kadunud ja siis kisa laialt, et ei lasta.
  Ja miks võetakse maksud maha enne loodud väärtuse töötaja kätte jõudmist? Kohe oleks palk 2 korda suurem. Seega vähimpalk 2000€ ja ülempalk 6000€ otse kätte. Maksuks oleks aga ühitatud tarbimismaks, senised nöökimismaksud ja poliitilised altkäemaksud kaoks. Kõik oleks kõigile selge ja lihtne. Pool tarbimismaksust läheks müüja ja pool ostja omavalitsuse arvele. Elame 21. sajandis aga isegi kaardimakseid ei suuda tagada.
  Nii et Annelil on tööplda lai. Kui muidugi sisutühjadest propakirjutistest aega ja vaimu üle jääb.

 2. Tänuväärt 4 aastat ago
  Reply

  IÄNUVÄÄRT ETTEVÕTMINE see pensionitõus.
  Aga 100 euri jääb väheks kindlasti, kui võtta etaloniks väiksema vanaduspensioni (staaziga) saaja oma 300 +.
  Sest ta elab peale maksude tasumist niiigi toimetulekus 140.-eur või kerjab selle seadusjärgselt kohalikust omavalitsusest. Seega läheb see 100 euri omavalitsusele ja pensionäril sest kergem ei hakka.
  Seega on vajalik PALJU SUUREM pensionitõus, sest muidu ollakse sunnitud elama surmani toimetulekust = 140 eurist!!!
  Ja KUI raha kohe kuidagi pole ( pandud valedesse kohtadesse), siis vaadata, et suurima osa saaksid kõige väiksema vanaduspensiga isikud ja üksielavad, ning kes elavad korterites, kus lisaks kommunaalidele peavad maksma renoveerimisraha võrdselt mitmeid ja kümneid kordi suurema sissetulekuga inimestest.
  Kindlasti tuleb üle vaadata renoveerimisseadused ja anda omanikule müügiaega vähemalt 6 aastat 3 kuu asemel. Sest reaalsus on, et provintsis pole võimalik nii kiiresti müüa, isegi Tallinnas mitte.
  Tekitada tuleb ka PUHVERFOND renoveer.tarbeks üksikutele, väikese pensioniga inimestele, KES TASUB NENDE ASEMEL RENOVEER. KULUD (omanik jääb ikka omanikuks) JA TAGASIMAKSE TOIMUB PÄRIJATELT (milleks enamasti omavalitsus – kui need majad nii väärtuslikud on, renoveerimiseks, miks omav. siis ei taha nende eest maksta ja müüvad nii odavalt ,määrates ainuoksjonite hinnagi madala) VÕI KUI OMANIK TAHAB MÜÜA, MAKSAB MÜÜGIST FONDILE – SEE ANNAB TALLE PIKEMA MÜÜGIAJA, NAGU SOBIB TALLE, mitte sellele, KES TEMA KODU HIMUSTAB. SEEGI OLEKS KERGENDUSEKS.
  100 euri võrdselt 500 lisele pensionärile ( kes elab koos kaasaga oma majas ja sõidab ajaviiteks ehk taksotki ,peab väikest äri vms) ja 300 lisele on natuke imelik. Kuigi õiglane?, aga rahavaesel ajal, milles me koguaeg oleme, pole siiski päris õige.

 3. Ettep. 4 aastat ago
  Reply

  Tekitada tuleb ka tervet EESTIT KATTEV KODUTEENINDUS-JA PÕETUSVÕRGUSTIK, mis peab olema sama enesestmõistetav kui kooli või lasteaia, kaupluste, perearstide jms. võrgustikud.
  Mikrorajoonides aduvad teeninduspunktid, kust abivajaja saab tellida mingit teenuse korraks või paketina pikemaks ajaks. Teenuste loetelu mitmekesistub, vastavalt eri olukordadele. Pole põhjust NUUMATA HOOLDUSKONTSERNIDE HOOLDUSKODUSID , MIS NII VASTUMEELSED ja PEALESUNNITUD, HIRMKALLID ja TEKITADA KUNSTLIKKU ABITUST JA ÜLEHOOLDUST .
  Nii saaksid TÖÖD KA KODUSMOLUTAJAD, KEDA RIIK SIIANI PEREKONNITI ÜLAL PEAB. Mõned, sobilikumad.
  Ka noored, kes maale elama tuleksid, saavad ju aidata kasvõi VÄIKSEMATE REMONTIDEGA, AUTOSÕITUDEGA, LEMMIKLOOMADE ABISTAMISEGA, EAKATELE SAATJAKS OLEMISEGA JALUTUSEL, LINNASKÄIGUL, ARVUTIABIGA, TURVAISIKUNA, MAJAP.MASINATE PARANDUSE-TRANSPORDIGA jms.jms.

 4. Naftamagnaadid imevad Eestist miljardeid eurosid igakuiselt. Kui kasutada paukgaasi aparaate siis hoitaks kokku kulutusi bensiinile ja diislile 90% !! – siis need miljardid hakkavad kosutama elatustaset Eestis.
  Igas veekaevus peitub enam raha kui on seda nafta puurkaevus.

 5. to elektrit saab 4 aastat ago
  Reply

  Teie ettepanek võib ju väga hea olla, aga ei ole siin SISU KELLELGI nii palju, et sellega tegelda.
  Esiteks ei julgeta – koguaeg on ju need miljardärid käsilaste kaudu sihandsed asjad kalevi alla pannud.
  Kogu majandus tuleks ümber korraldada. Eeldaks väga võimsat kontserni, mis autosid toodab (ja siiski vaid selles tootmisosas võimaldaks). Meie ametnikud EI VIITSI mingitki vastutust võtta. Nemad tegelevad oma ametist kinnihoidmise või valimistega.
  See eeldab DIKTAATORI /valgustet/ olemasolu.
  Kõige paremini aga viib asja ellu SÕDA. Egas see tulemata jää.
  Aint PEALE SÕDA läeb kõik JÄLLE VANADESSE RÖÖBASTESSE, SENI LÄKS. EKS UUEGA NÄIS KUIDAS LÄEB.
  Võite siin oma häid ideid pakkuda igavesti, ei kõssagi keegi, lõpuks hakatakse suhtuma kui sektandi laulu.
  IGAL JUHUL SOOVIN TEILE EDU JA KA ISIKLIKUS ELUS KÕIKE HEAD.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.