Jaak Aab: Päästame pensionitõusuga eakad vaesusriskist välja

Jaak Aab. Foto: Madis Sinivee

Endine sotsiaalminister ja riigihalduse minister Jaak Aab vedas hiljutisel arvamusfestivalil Paides laudkonda „Kas päästame eakad vaesusriskist?“, kus arutleti väga elavalt pensionide ja eakate sotsiaalteemadel. Aab on suvest ka Keskerakonna valimiskampaania peakoordinaator.

Jaak Aab, kuidas päästa eakaid vaesusriskist? Keskerakond on lubanud erakorralist pensionitõusu 100 euro võrra.

Arvamusfestivalil arutlesime selle üle tõesti elavalt. Keskerakond on teinud ettepaneku, et eakaid vaesusriskist välja aidata, peaksime tõstma pensione 100 euro võrra. Teised erakonnad on nõus pensionide tõusuga, kuid mitte niisuguses mahus.

Meie soovime erakorraliselt pensione tõsta sellepärast, et ligikaudu 50% pensionäre elab suhtelises vaesuses. See tähendab, et tavapensionist ei ela, eriti üksi elav pensionär ära. Viimastel aastatel on keskmine palk tõusnud kiiremini kui pension. Viimane erakorraline tõus oli pensionäridel enam kui 10 aastat tagasi kui olin ise sotsiaalminister. Siis oli see tõus kahe aasta jooksul ligikaudu 40% ning kui seda toona poleks olnud, oleksid pensionid praegu veel 100 eurot väiksemad.

Kui tavapalgasaajatel kompenseerib elukalliduse ja hinnatõusu palgatõus, siis pensionide indekseerimisega tekkiv iga-aastane pensionitõus ei ole sellega suutnud kaasas käia. Meie ettepaneku kohaselt tuleks pensione tõsta aastal 2020 ja korraga 100 euro võrra. See jaguneb nii, et 35 eurot tuleb indekseerimisest ning 65 eurot lisaks erakorraliselt. Kui rahvas annab meile mandaadi, siis pärast valimisi oleks see meile üheks peamiseks läbirääkimiste teemaks.

Kuidas teised erakonnad sellesse praegu suhtuvad?

Nad on nõus sellega, et pensione tuleb tõsta, kuid mitte niisuguses mahus. Oleme püüdnud teada saada, et kas nende meelest ei tuleks seda teha korraga või jagada see aastate peale? Teiste erakondade meelest on see samuti liiga kallis. Neid huvitavad rohkem muud teemad, nagu kulude vähendamine ja hooldekodud, mis on muidugi ka meie huvid. Erakorralise pensionitõusu katteks on muidugi üldine majanduskasv, millest tõusevad ka laekumised riigieelarvesse.

Reformierakonna lubatud 500 eurone ühtne tulumaksuvaba miinimum kõigile palgasaajatele maksaks samapalju ehk ca 200 miljonit?

See on kingitus neile, kes teenivad üle 2100 euro kuus. Nüüd võib kaalukausile panna, kas hästiteenivatele inimestele iga kuu 100 eurot puhtalt kätte või tõstame pensione vaesusriski piiril elavatel vanuritel. Kumb on olulisem? See on maailmavaateline erinevus, kas toetada lisaks veel endaga paremini hakkama saavaid inimesi või neid, kes on oma panuse andnud ning enam endaga nii hästi hakkama ei saa.

Millised sotsiaalteemad on veel kõlama jäänud?

Üks valdkond on hooldekodude teema. Erakonna esimees Jüri Ratas on rääkinud, et praegu on väga ebaõige see, et paneme hooldekodude eest maksmisel suure koormuse eaka inimese perele. On niisuguseid olukordi, kus eaka 90-aastase hooldekodus viibiva vanema kulud peab katma tema 70-aastane pensionist elav laps. See pole normaalne.

Üldiselt on nii, et pension peaks katma hooldekodus omaosaluse ning ülejäänud osa annab omavalitsus. Meil praegu ei ole omavalitsused selleks aga võimelised. Seepärast tulekski see rahastuse mudel üle vaadata. Siin on ka niisugune võimalus, et aidata eakaid rohkem koduseinte vahel või eakate teenuskodudes. On olemas sotsiaaltöötajad, koduõed ja teised teenuste pakkujad, kes neid aitavad. Inimene ei peagi minema hooldekodusse vaid saab oma vajadused kodusemal viisil lahendada.

Nii et selle asemel, et anda omavalitsustele lihtsalt lisaraha hooldekodude tarvis, misjärel nad hakkavadki eakaid hooldekodudesse saatma võiks arendada enam koduhooldusteenust, kus omavalitsusel on ka suurem roll ja vastutus. Tööd leiaksid koha peal ka hooldusõed ja teised eakatele teenuste ja abi pakkujad.

Kuidas on välja käidud lastetoetuse tõusu ja noorte perede toetusega?

Peame kõik tegema selleks, et tulevikus ikka lapsi rohkem sünniks, jätkuks töökäsi kodumaal ning noori peresid. See on kompleksne teema ning siin on lastetoetuse tõus üks võimalus. Lapse sünnitoetused, vanemahüvitis koos paindlikuma tööajaga ning seejärel peaks järgnema praegusest suuremad lastetoetused. See tõuseb järgmisel aastal esimese ja teise lapse puhul 60 euroni, kuid võiks olla tulevikus 100 eurot.

Sellele lisanduks noortele peredele eluasemetoetus. Praegu on käima läinud ka munitsipaalelamute programm, mis pakub taskukohasema hinnaga üürikortereid. Kui aga noored soovivad endale eluaseme soetada, siis oleks heaks abiks neile selleks ka riigipoolne tagatis. Praegu saavad noored küll Kredexi abil elamuostuks sooduslaenu, kuid paljudele on probleemiks ikkagi omaosaluse määr, mille osas võikski riik appi tulla. See oleks eriti suureks abiks maapiirkondades, kus korteri ostmiseks väga kergelt laenu ei saa.

Oled ka erakonna valimiskampaania peakoordinaator. Kas siis need teravad sotsiaalteemad saavad ka kampaania osaks?

Väga heaks tagasisideks on olnud rahvakohtumised, mida peetakse Keskerakonna „101 rahvakohtumise“ raames. Paljud juba räägitud mõtted ongi saanud kinnitust, et need on inimestele olulised. Oleme rahva käest saanud selle tunnetuse, millised on probleemid ning kuidas võiks neid lahendada.

Meil on moodustatud mitmeid valdkondlikke töörühmi, kes neid teemasid valimiste võtmes arutavad. Põhiplatvormiga tuleme välja sügisel ning arutame neid ka endiselt rahvakohtumistel. Kampaania tuleb väga tuumakas ning kindla eesmärgiga, kuidas Eesti elu edasi viia.

Millal peaksid valimistel kandideerida soovivad erakonnakaaslased kampaania stardiks valmis olema?

Praegu käib ettevalmistav etapp, kus planeerime tegevusi ning vaatame üle võimalike kandideerijate nimekirjad. Üheks tähtsamaks asjaks on see, et kandideerivad inimesed teaksid meie põhisõnumeid ning suudaksid nendest vahetult inimestega rääkida. Et oleme praegu valitsuse juhtiverakond, siis tuleb osata suhelda ka meediaga, et vastata kriitikale ja selgitada oma ja valitsuse seisukohti.

Arutame sedagi, milliseid valdkondi hakkab kampaanias katma erakonna büroo ning mis jäävad kohapeale ja kandidaatide endi õlule. Rahaline ressurss, tegevused ja teemad tuleb paika panna oktoobri lõpuks. Uuteks kandidaatideks ootame eelkõige neid, kes jagavad meie maailmavaadet, on oma valdkonnas tugevad tegijad ning annavad oma panuse valimisplatvormi tegemisel.

Küsis Aivar Jarne

22 kommentaari
 1. Seda 4 aastat ago
  Reply

  ila on vastik lugeda. Kes vähegi arvutada oskab, siis teab, et 7,6% majanduskasv, mille Jurka enda arvele kirjutas, jätkub ka edaspidi, ning siis moodustab see 350€ korral 2 aastaga juba 55€ tõusu iseenesest. Järele jääb 45€. 100-st pole enam haisugi.
  Ning miks Jaak ei luba kõigile miinimumpinssi 500€? Ehkki eelarvest 40% abirahale eraldadaes saaks täiselatisrahaks juba 600€ kuus.
  Kas Jaak tõesti ise midagi ei tea ega oska, ning lällab ainult nende andmetega, mida poolearulised lumehelbekesed talle nina ette sokutavad?

 2. Vaagija 4 aastat ago
  Reply

  Pensionärid on tänulikud nii realistliku toetuse eest, millega pääseme kogu Euroopa punase laterna rollist.

 3. Elo 4 aastat ago
  Reply

  Tõepoolest peab vanemate inimeste eest hoolt kandma. Hooldekodusse minek oma kodust on raske ja normaalse hooldekodu hinnad on kõrgemad kui pension. See ei ole normaalne. muidugi oleks parem kui keegi hooldaks kodus vana ja üksikut inimest. Eelmised valitsused ei hoolinud vanadest ega üldse vaesematest inimestest. Selle asemel osteti tanke ja aidati meist rikkamaid riike. Kui kogu aeg oleks olnud Keskerakond võimul siis oleks kõigil inimestel normaalne elu.Juba Laari valitsemise ajal, kui tekkisid kodutud ja prügikastiinimesed ei tõusnud pension kordagi, kuigi hinnad tõusid kõrgele, eriti korterihinnad. Siis sai peaministriks S.Kallas ja kutsus valitsusse E.Savisaare ja kohe tõsteti pensione 30 protsenti. Kahjuks Ansipi ja Rõivase ajal seda ei tehtud. Ka abirahasid ei tõstetud ning vaesus aina kasvas. Nüüd on tekkinud lootuskiir parema elu suunas. Loodame, et see ei kustu ja keskerakondlik valitsus jätkab ka edaspidi oma tublit tööd.

 4. loll lahend 4 aastat ago
  Reply

  Tark mees teeks nii: Pensioni tõstetakse neile, kes täna saavad alla 1000 eurot kätte.
  Teised, ehk riiklikud penskarid, kes saavad kuni 4000 eurot, peaksid vait olema, sest indekseerimisega saavad igal aastal mitmesajaga juurde! Ja nii on see pidevalt!
  Aga nii targaks pole veel isake Aab jõudnud saada.
  Seega, õppige ennast targemalt reklaamima!

 5. to hr. Aab 4 aastat ago
  Reply

  1oo eurot EI AITA KEDAGI VÄLJA ABSOLUUTSEST VAESUSEST !!!/eriti kui see 100 polegi 100 ,vaid tegelt 70 – indekseerimine ei tule arvesse, see on enesestmõistetav ja kindel igal maal nagu kella tiksumine, kui ei taha, et vanakesed kirikutreppidele kerjama tulevad, vene kiriku, sest luterlased Kõrkusepatus kinni ega anna kellelegi ei inimesele ega loomale /
  Seega 70 tugrikut ÜKSIKULE 300-lisele juurde anda, KES ELAB ABSOLUUTSES VAESUSES, MITTE SUHTELISE VAESUSE RISKIS!!! SIIN ON VAHE. JA ELAB SEDASI, SEST TAL ON MAKSTA ELUASEMEKULUD + KÜ JÕUKAMATE LOLLAKAD RENOVEERIMISED. ,MILLEST ON TEADA, ET TA NEID MAKSTA EI SUUDA.
  PUHVERFONDI ASEMEL SELLISTELE KERJUSTELE /puhverfond oleks maksnud renoveer.kulud ja sellele maksnud ükskord pärijad, sageli pärijaks omavalitsus, või siis kui omanik ise müüb ,millal talle sobib, nii jääb talle müügiaega palju kulub,mitte 3 kuud väljatõstmiseni + kohus või omakohus/Eriti siis kui pole kogutud remondifondi , ja kogutud ei ole, kui see hakkama pandi suli poolt või KÜ seadus tuli järele ka sinna, kuhu poleks pidanud ja tehti KOHUSTUSLIKUKS / SEEGA PUHVERFONDI ASEMEL ESITATAKSE NEILE ARVE MILLE TASUMISEL JÄÄB JÄRELE 140 tubrikut ja KUI EI JÄÄ PEAB SEADUSE JÄRGI OMAVALITSUS MAKSMA MIS 140 PUUDU JÄÄB./ tegelt on toimetulek 140 ja selle piir 90 ja seda piiri vist omav. maksavadki, mitte 140-t/ SEEGA SEE 100 tugrikut LÄHEB OMAVALITSUSE, MITTE PENSIONÄRI TASKU. TEMA ELAB IKKA 140 – 300. K U I D A S SEE VANU AITAB ???

 6. to kõik 4 aastat ago
  Reply

  ASJU TULEB NIMETADA ÕIGETE NIMEDEGA, või on need nii hirmsad, et ei julge otsagi vaadata, selmet nimetada. Aga eakad peavad iga Issanda päev sellele otsa vaatama ja stressama, depressioonini + kaasnevad haigused = eluea efektiivne lühendamine/ ÕIGE NIMI ON ABSOLUUTNE VAESUS !
  VÕIGAS ON KUULDA JUTTU HOOLDEKODUDESSE PÄÄSEMISE VÕIMALDAMISEKS, KUI ON TEADA, AMMU ON TEADA !!! ET SINNA MINNA EI TAHETA. SEE ON NAGU SURMAMAJASSE MINEK ! JUST NII VÕTAVAD SEDA EAKAD . AGA SUNDIDA SAAB. VANAINIMENE ,ERITI PÕDURAVÕITU ON HABRAS. JA SIIS ON AHNED HOOLDUSKONTSERNIDE OMANIKUD, KOHALIKUD VOLIKOGUDE JÕMMID; KES KUREERIVAD HOOLDUSASUTUSI JA KEL KÄPAD SEAL SEES MATER. KUI OMA VÕIMU TUNNETAMISE MÕTTES, SOTS.TÖÖTAJAD, KELLELELE TULEB ODAVAM SINNA SAATA, SEST RIIK MAKSAB HOOLDEKODUMAKSU ,KOHALIKUD HALLPARUNID, KEDA HUVITAB VANURI MAA VÕI ELUASE ;MIS PENSIST PUUDU JÄÄB = KÕIK SIRUTAVAD KÄPAD VAESE VANURI JÄRELEJÄÄUD ELUNATUKESE JÄRELE.Meelde ruleb Bidstrupi karikatuur, kuis pärijad tulevad haiget vaatama ja muutuvad voodi äärel kondoriteks ning haigekene viskab hirmust vedru välja.
  MIKS EI OLE SIIANI MITTE MIDAGI TEHTUD ÜLE-EESTILISE KODUTEENINDUS JA PÕETUSVÕRGUSTIKU LOOMISEKS.??? TULEB ODAVAM KUI HOOLDUSASUTUSTE MAJADE JA OMANIKE NUUMAMINE. TÖÖD SAAVAD KA PALJUD TÖÖTUD, KVALIFITSEERIMATA. OSALISE AJAGA jms.
  SAANUD ON PROJEKTI SOTSID, REFID, KESKID, VABAERAK. ja vist EKRE /aga viimane ei huvitu pensionäridest nagunii/ KÕIK PEAMINISTRID, RIIGIKOGU SOTS. KOMISJONID, SOTS. MINISTEERIUMID, AMETID, OMAV. OSALT jms. KAS TAHETAKSE MEELDIDA EELLPOOLLOETLETUD HUVILISTELE. ? KAS SEE ONGI KORRUPTSIOONI ÜKS NÄGU ? VÕI VEEL EI OLE, KUI TASKU POLE VEEL ANT AGA FLIRT KÄIB ???

 7. to kõik 4 aastat ago
  Reply

  VASTIK JA VÕIGAS ON KUULDA, ET TEISED ERAKONNAD EI TAHA NIIGI PALJU VANADELE RAHA ERALDADA.
  ÜKSAINUS TEIE LÕUNASÖÖK MAKSAB SEE 140 MILLEST VANA PEAB ELAMA TERVE KUU !!!
  HÄBI KUUBIS TERVE EUROOPA EES! EI MA USU, ET EUROOPA ÜLDSE SIINSEID EUROOPLASTEKS, SINNA KÕLBULIKEKS PEAB. VIISAKAD, NAGU NAD ON , ÜTLEMA SEDA EI TULE… AGA ÜKSKORD SAAB SEE TUNTAVAKS REAALSELT, KUI KÜSIMUSE ALLA TULEB EUROOPA KOOSSEISU JÄTMINE.
  OLGU TEIE VANADUS, VASTALISED, JUST SAMASUGUNE, KUI ON KÕIGE VAESEMATE PENSIONÄRIDE OMA PRAEGU !

 8. Vello 4 aastat ago
  Reply

  Kas ma tõesti peaksin pensioni saajana selle lubatud 100 eurose pensionitõusu pärast eelolevatel valimistel Uuenenud Keskerakonna poolt hääletama, millele endine komsomoliaktivist Aab seda koos seltsimeestega lubades loodab? Ilmselt mitte, sest kui oleksin juba praegu vaesusriskis, võiksin olla eesseisva kahe aasta jooksul, mil seda tõusu veel ootama peaksin, ka vahepealset inflatsiooni arvestades juba ilmselt nälja ja külma kätte surnud, ega vajaks siin ilmas enam midagi. Või siis ka surnud juba lihtsalt vanadusest nagu paljud tänased pensionärid seda ka ilmselt selleks ajaks on. Nii olengi valmis edaspidi vaid neid poliitikuid toetama, kellele ka inimeste tänased vajadused korda lähevad ning mitte üksnes nagu kirikuisa kantslist tulevase taevariigi mõnusid ei reklaami, aga kuna selliseid meie poliitmaastikul enam ei leidu, pole mul ka enam, asja valimiskasti juurde. Paraku.

 9. to KAPO 4 aastat ago
  Reply

  Muideks, omavalitsus EI MAKSA seda summat, KUI JÕUKAD OTSUSTAVAD KORRAGA TASUDA JA JÕUKAMAD NAD KÕIK ON JU ÜKSIKUST 300+ PENSIONÄRIST ! KAS SEE POLE SEADUSETEGIJATELE SELGE ???
  VÕI KUI OTSUSTAVAD SUURTE OSAKUTENA TASUDA, VÕI VÄGA KALLI RENOVEERIMISE TEHA VÕI NORMIPINDA ÜLETAB EAKA KODU. (Isegi kui see 2 kordne ja katuse renoveer. pindala seega ei ületa normipinda = seega peab sellest 140-st või 90-st ISE MAKSMA ÜLEJÄÄNUD POOLE RENOV/ JA MÄÄRAB ,KUI PALJU MAKSAB OMAVALITSUS, VOLIKOGU, KELLE LIIKMEDTE HULGAS ON KOHALIKUD HALLPARUNID, KES HUVITATUD EAKATE ELUASEMETEST OMA SULASTEW MAJUTAMISEKS.
  Maal on elamispinnad odavad ja nende müügi korral uut eluaset kuhugi ei saa. Odavad on nad suures osas AINUOKSJONITE TÕTTU, millega needsamad otsustajad ON HINNAD ALLA VIINUD.
  Müük tuleb VÄGA AEGLANE. MITMETE AASTATE PIKKUNE. VANAINIMENE EI PÜSI ELUS SEDA JUBEDAT NÄRIVAT, TERVISTUURISTAVAT AEGA. VÕI MÕISTUSE JUURES = SUURENENUD DEMENTSUSEJUHTUDE ÜKS PÕHJUSI PIDEV NÄRIV STRESS:
  MISASJA TE OMETIGI TEETE OMA EELKÄIJATEGA ?! KUI NENDEGI ELU EI SUUDA; OSKA; TAHA NORMAALSEKS, INIMLILUKS, EUROOPA NÄGU MUUTA !

 10. võim ja raha riigile,mitte omav. 4 aastat ago
  Reply

  Tõiesti vale on suund anda rahad ja suurema otsustusõiguse kohalikele omavalitsustele.
  Ainus asi mis kindlalt funksib on ikka riiklik , näit pension laekub iga kuu kindlaks kellaajaks arvele, ei mingit jama.
  Et nemad teavad paremini. Teada ju võivad, ehk, aga teevad kuis ülemustele ja endile kasumlik ja mugav.

 11. Mart 4 aastat ago
  Reply

  Paljast toetuste tõstmisest üksi on vähe, kui see ei jõua kõigini, kes seda peaks saama. Täna on seadusega tõrjutud laste- ja peretoetuste saamisest lahus elavad vanemad. Perehüvitiste seaduse §15 ütleb küll selgesti, et Peretoetuste eesmärk on tagada laste hooldamise, kasvatamise ja õppimisega seotud kulutuste osaline hüvitamine, kuid §26 keelab lahuselavaid lapsi oma pereliikmeteks lugeda ja nendele tehtavate kulutuste (elatised) hüvitamiseks toetusi küsida. Nii on, et lahuselavale vanemale kolmas laps ei ole tasuta, ei saa ta laste pealt tulumaksutagastust ega suure pere toetust, tema kolmas laps loetakse tihti hoopis tema esimeseks ja seega vähem toetatuks. Ajal, mil iga neljas lastega paar läheb lahku, tõrjuda üks neist vanemaist toetuste saamisest, tähendab tõrjutada kaheksandik vanemaist uusi lapsi saamast. See on sama kui teadlikult vähendada teiste-kolmandate-neljandate laste sündivust kaheksandiku võrra. 2017 aastal sündis Eestis 9996 last. Neist 5959 olid teised-kolmandad-neljandad jne. Võib öelda, et 850 last jäi eelmisel aastal sündimata just ülal toodud põhjusel – nende vanemaid riik teistega võrdselt ei toetanud.

 12. Mart 4 aastat ago
  Reply

  Täpsustan – oma eelmises kommentaaris pidasin silmas eesti rahvusest lapsi. Kuidas on eestlaste sündivuse teadlik piiramine kooskõlas meie Põhiseadusega võiks olla mõne järgneva artikli pealkirjaks.

 13. küll siin on palju õelaid inimesi 4 aastat ago
  Reply

  kui tahetakse anda midagigi…ei meeldi, kui ei anta üldse…. ei meeldi jälle, kes arvab et on liiga vähe, kes kahtlustab et küllap see ei ole ERAKORRALINE tõstmine, vaid iga-aastase tõstmisega jõuab ka selle 100 eurini aastaks 2020. Vaata kust otsast tahad, ikka ei meeldi. Mis teile siis meeldib? Et saaks kohe 1000 euri ja siis ei kahtleks enam milleski, isegi küsimust, kust kate võetakse, ei teki. Tegelikult tegi praegune Valitsus juba ühe sammu ära ja pensionid tõusid rohkem juba sel aastal kui seda kunagi varem on juhtunud. Pole kuulnud tänusõnu, käib vaid lõputu vingumine. See 100 eur pensionilisa on igaljuhul etem variant kui hooldekodudele peale maksmine. Hooldekodud võivad ju olla, aga riik ei peaks eravalduses olevaid hooldekodusid rahastama, veel vähem need riigi raha eest valmis ehitama ja siis erakätesse andma. See on otsene riigi raha kantimine ärikatele ja sellele kulub rohkem kui 100 euri kuus per.nägu. Riik peab pakkuma eelkõige võimalust vanainimesel ise toime tulla ja ostustada, kas ta tahab minna hooldekodusse või olla omas kodus nii kaua kui see vähegi võimalik on. Nõustun nendega et praegu tõmmatakse üksikul vanainimesel hooldekodusse saatmisel sisuliselt ka see varanatuke veel käest ära. Lapsed panevad ta hooldekodusse, aga ütlevad et raha pole maksmiseks ja siis läheb kõik müüki mis müüa annab………ühesõnaga lõigatakse kõik taganemisteed ka ära ja sisluliselt lähedki sinna surema.
  Väärtushinnangud on siin riigis tundmatuseni muutunud, järjepidevus omastehoolduses on segi paisatud pensioniea tõstmisega ja nii ei saa enam ka lapsed oma eakate vanemate eest hoolitseda vaid topitakse hooldekodusse kuhu tegelikult tahavad päriselt minna vaid üksikud.

 14. to küll siin on 4 aastat ago
  Reply

  Ei jatku ju 70 eurost, sest 30 oleks indekseerimine, mis on ENESESTMÕISTETAV . Ei jatku ka 100.
  Kas EI SAANUD ARU? SEE RAHA LÄHEB OMAVALITSUSE KÄTTE, KES EI PEA ENAM TOIMETULEKUT SIISA MAKSMA PENSIONÄRILE, KES TOIME EI TULE, SEST TAL ON KOORMISED – KOMMUNAALKULUD + KÜ RENOVEERIMISED, MIDA TA EI JAKSA MAKSTA.
  JA KUI EI LÄHE OMAVALITSUSE KÄTTE, JÄÄB TALLE IKKA 140 = TOIMETULEK. SURMANI, sest kaua ta elab.
  Kirjutatud on – austa oma isa ja ema = VANEMAT PÕLVKONDA /Piibel / AAMEN.
  Tänumeelest hakakem rääkima siis, kui miinimum vanaduspension on 600.-euri PRAEGUSTE KOORMISTE JA TINGIMUSTE JUURES, HINDADE, ENERGIAHINDADE TÕUSU JUURES, KÕIGI LOLLIDE RAHAKULUTAMISTE JUURES, KUI EUROOPA PEAB MEILE MEELDE TULETAMA VANEMA PÕLVKONNA VILETSUST JA TOIDUPANK KERJAMA ANNETUSI.

  • no kuidas ei jätku 4 aastat ago

   keskmine pension on täna 450 EUR ja juba praegu saavad need pensionärid sellega tegelikult hakkama, oleneb muidugi inimesest ka, kas viitsitakse ise endale süüa teha ja millisest toorainest, kas kasvatatakse ka ise midagi, jne. Ja mis pidev hala siin käib renoveerimiskuludest, minu ämm elab ka kortermajas, mis renoveeriti ja tema maksed ei tõusnud üldse, sest peale renoveerimist küttekulud vähenesid oluliselt. Temal jääb raha ülegi ja ei ela ta ka tallinnas kus veel igasugu muid soodustusi pensionäridele on. Mis toimetulekut peab maksma pensionäridele, kes on nõuka-ajal kõvasti tööd teinud ja saavad täiesti arvestatavat pensioni. Miks mul on tunne, et siin halab keegi, kes pole mingil põhjusel nii palju tööl käinud ja saab väiksemat pensioni ja nüüd arvab et kogu maailm keerleb ainult tema ümber ja käsi on nii pikalt välja sirutatud, et andke kohe mitusada euri korraga. Kas sa ikka tead kui paljuga peavad noored pered praegu hakkama saama, kes kasvatavad veel lapsi ka. Nemad võivad und näha sellest, et kuus oleks iga näo peale võimalus 500 laiaks lüüa. Ja miks Sa kogu aeg suurte tähtedega kirjutad? Ahnus ajab upakile, ka see 100 eurot on riigi jaoks küllalt suur koormis. Äkki tõmbaks tagasi väheke.

  • Hakkama 4 aastat ago

   saavad kindlasti need, kes elavad maal ja enne pinsilejäämist said vähemalt 40 tööaastat kokku. Neil on elamiskulud väikesed, toidule läheb päevas 2-3€ ainult. Nemad pole ju harjunudki kilodeviisi sööma kallist lõhet ega pea ka ostma esimesi vaarikaid või maasikaid. Aiaviljad tulevad aiamaalt kätte, leib-sai on odav. Vesi on kaevust tasuta.
   Seega kuus üle 200€ küll ei kulu, pinss on aga 350-400€. Jätkub seega remondile, reisimisele ja lastelastelegi kingitusteks ja taskurahaks. Kui oled haige ja pead ostma rohte, siis haigekassast ka eriti abi pole. Siis kipub pinss ära kuluma.
   Kui aga elad linnas, saad 1000€ kätte, pead maksma elektri, kütte, teleka ja veebi eest, tasuma pikaajalisi võlgu ja tegema kalleid ning kogukaid sisseoste ehk ostma mõttetuid hilpe ja iluasju, siis sel tõesti eriti üle ei jää. Kui veel töö kaotad, pole kuskilt midagi tulemas ja oledki kasvavas võlas.
   Kokkuvõttes, hästi tulevad välja maalelavad vanurid, kehvald linnaselavad noored, kes ei tööta tasuvatel töökohtadel. Ning hästi elavad terved, kehvalt haiged ja haiglased.

  • Ära solva kodanike sigu 4 aastat ago

   Siin üks suurte tähtedega räuskaja (äärmiselt ebaviisakas netis) kirjutab: “Kirjutatud on – austa oma isa ja ema = VANEMAT PÕLVKONDA /Piibel / AAMEN.”

   Siinkohal tahaks küsida, kelle ema või isa sa oled, et lapsed sind vanaduses ei toeta. Vastus on ilmselt see, et sinusugusel enesekeksel inimesel polegi lapsi. Normaalsete vanemate lapsed toetavad oma vanemaid ja keegi ei pea puudust kannatama. Pension on sul väike, järelikult oled ühiskonda vähe panustanud – ei ole sul lapsi ja varasemat panust. Mida sa nüüd nõuad, häbi peaks olema!

 15. to no kuidas ei jätku 4 aastat ago
  Reply

  ETskae, Vedrukasti Narr jälle platsis.
  Ei jätku jah. Mis sa keskmisest pensionist räägid, kõige väiksemast tuleb ikka rääkida. Sest kett katkeb sealt, kus on tema kõige nõrgem lüli.
  See sinu ämm, häbiasi, et sa teda ei abista, elab majas, mis alustas renoveerimist ammu ja seega koguti remondifond ning polnud NII raske. Tean rikast kunstnikku, kes teab oma vanatädi maksvat renoveerimist samas majas kus ise elab 150.-euri / võtsid täiega ette, need jõukad seal ja isegi sundventilats. tehti / ja kehitab õlgu, et tema küll ei tea, kuidas too hakkama saab. Vanatädi on tal üksik. Eks poeb nurka see vanainimene ,kardab, närveerib ja sureb ära. Kellele tal kaevata? Sinusugustele…
  Kui esialgu kommunaalkulu ka langes ? siis arvesta, et HINNAD TÕUSEVAD NAGUNII , VÕLG AGA JÄÄB.
  Nii et praktiliselt elavad nad 140.-euriga ja alla.
  Otse loomulikult käivad restos söömas! Ja ei viitsi ise kasvatada – äkki nad ei jaksa enam? Äkki pole maadki?
  Sinule ma rohkem ei vasta, oled kole RUMALA JUTUGA, jätad ÄÄRMISELT VÄIKESE SILMARINGIGA VANURIVIHKAJA MULJE. Neid on noorte kui vanade hulgas.
  Noortel on seevõrra kergem, et neil on rohkem ELUENERGIAT, JÕUDU, TERVIST ja LOOTUSI-UNISTUSI, VEEL ON.
  Paha, et noori pole osatud kasvatada – vanad peremehed, kui talu vanemale pojale üle andsid, saadeti ikka sauna elama – jalust ära… See matslik komme pole kadunud senini ja ei aidanud saksa kombeõpetus ega NSVL aegne kombeõpetus .

  • No kuidas ei jätku 4 aastat ago

   Vuh, kus nüüd tuli automaadivalang ja kõik läks märgist mööda. Sa ei saanud üldse aru mida üritasin öelda. Ma tean väga täpselt kuidas seda kortermaja renoveeriti ja millal seda tehti(alles paar aastat tagasi) mitte remondikapitalist vaid laenuga. Esimene padrun tabas sul õhku. Miks sa arvad et ma oma üle 90 aastast ämma ei abista…teine padrun õhku. Minu ämm elab ka linnas, aga tal on oma maalapp kus jõudumööda ja meie abiga kasvatab vajaminevat ja selleks sõidutame teda autoga just neil päevadel kui tema seda soovib ka aiamaale ja tagasi, sest 90-ne enam rattaga ei sõida(ise sõidaks, aga meie ei luba, sest see on ohtlik). Mu ämm pole kunagi visirisenud ja oskab kõike ja aitab kõiki kui vähegi jaksab ja on oma elus palju tööd teinud ja selle eest saab ta muidugi ka pea 500 eur pensioni.
   Ma ei vihka vanureid, aga ma pean tunnistama, et see “õpitud abitus” mulle tõesti ei meeldi. Kui juba lastekasvatusteema üles võtsid, siis minu aravates peaksid aru saama, et sinu esimene tugi ongi lapsed ja kui nad seda sulle ei paku, siis peaksid ehk ise peeglisse vaatama.

 16. Eesel Eduard 4 aastat ago
  Reply

  Aitäh hr. Aabile positiivse tähelepanu eest. Seda jagub vähevõitu isegi keskide ridadest. Peale hr. Korbi, Ratase ja Aabi pole keegi sel teemal julgenud , SUVATSENUD üles astuda. Sest ANDA TULEB IKKA TUGEVAMATELE.
  Siiski, arvan ma, et see pensionitõus oleks tulnud ENNE VALIMISI ära teha./ ja nii, et kõige vaesemad saavad kõige rohkem ja kõige suurema pensioniga kõige vähem .Ja seegi ei aita selle viletsuse sees, milles suur osa pensionäre elab TEGELIKULT /Muidu jätab kuidagi pressimise mulje, nagu porgandit eesli nina ees kõigutades, et eeslike ikka edasi oma KOORMAT VEAKS ja järele tuleks VALIMISLAUA JUURDE. Teadmata on , millisest käest seda peale valimisi lunima peab. Ja KAS ta SELLE IKKA SAAB ja KUI EESLIKE SURNUD POLE SELLEKS AJAKS ÜLEJÕU KÄIVAST VEDAMISEST., siis ta r…k elab siis ka veel ja tõstab eeslikisa .
  Kuigi, jah, praeguse pensionieani pidada elama 30% inimesi ? või 50%? kusagilt lugesin, mii, et raha peaks jatkuma ju – seda surnute oma ?

 17. to Vaagija 4 aastat ago
  Reply

  100 euriga ei pääse keegi Euroopa punase laterna rollist .
  Miks peavad pensionärid koguaeg tänulikud olema, kummardus sinna ja kraaps tänna.Kas sina oled oma palga eest tänulik. Tänulik, et üldse said ? Kas see ongi demokraatia?
  Kas vanaduspension pole mitte nagu eaka palk ?
  Tulevikus, lähimas juba, kui järjest rohkema töö võtavad üle robotid, hakkabki järjest suurem osa inimesi elama elatisrahast – ka need, kes peale sõnnivad ega ole midagigi teinud ühiskonnale. See aeg tuleb ja rahal pole mõtet . (muidugi, inimesed ,parim osa neist ikka loovad midagi head ja teevad head, kui neil on teada, misasi on Hea ja miks peaks. )Tuleb aeg, kus inimest hakatakse hindama selle järele, millist elukeskkonda ta enese ümber loob – kas Hoolivat, Heasoovlikku kõigi Elusolendite vastu, kas ta on emotsionaalselt intelligentne. Siis kaob mõte sigimise suurendamisel ja töörabamisel, karjerismil, võimukusel. Inimese, ka looma, olemuses on loovus. Ja Elukeskkond pole ainult materiaalne, ökoloogiline – vaid ka Emotsionaalne-vaimne jne. Seda viimast rikuvad teiste kividega loopijad, tõstes end esile suure töörabamise, varanduse kõhu alla kokkukraapimisega.

 18. Vaagija 4 aastat ago
  Reply

  To To Vaagija
  Olen nõus, et 100 euroga ei pääse keegi Euroopa punase laterna rollist – mu sõnastus ei olnud kõige parem – õigem olnuks õelda, et 100 eurot on järjekordne sammuke teel, pääsmaks Euroopa punase laterna rollist, kuhu meid laarlased-ansiplased paljude aastate jooksul viisid (lubatud viie parema rivisse ja ühekroonise pensionitõusu asemel aastas).

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.