Karilaid nõuab aru: miks ei võetud Danske rahapesujuhtumis ette vajalikke samme?

Foto:Meelis Meilbaum/Scanpix

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid andis parlamendis sisse arupärimise justiitsminister Urmas Reinsalule, uurides kelle vastutusel sai võimalikuks Danske panga kaudu toimunud võimalik suurim rahapesu Euroopas ning milline roll oli finantsinspektsiooni nõukogu esimehel Jürgen Ligil.

Karilaid selgitas, et aastatel 2007 kuni 2015 võidi Danske Banki Eesti filiaali kaudu pesta ligi 8,5 miljardit eurot, mis teeks sellest suurima teadaoleva rahapesu juhtumi Euroopas. „Kommertspangad paistavad olevat väljas teravaimast tähelepanu fookusest. Seejuures on meil ometi loodud vastavad õiguskaitseorganid, kes peaksid tagama pankade seadusjärgse talitamise ning hoidma ära rahapesu juhtumid, mitte lootma jääma välisvihjetele kuritegude kohta,“ leidis Karilaid.

Ta lisas, et taoliste juhtumite edaspidiseks vältimiseks peab kõigepealt välja selgitama kõik Danske Banki juhtumi detailid ning seejärel analüüsima, kas ametkonnad on jätnud oma töö tegemata või on õigusaktid lünklikud. Karilaid päriski, kas ministril on plaanis viia läbi teenistuslik järelevalve selgitamaks, miks ei võetud võimaliku rahapesu takistamiseks midagi ette ning kes olid ministrid või ametnikud, kelle tegevuse tõttu ei viidud läbi asjakohaseid menetlusi.

Karilaid ütles, et toonane rahandusminister ja finantsinspektsioon nõukogu esimees Jürgen Ligi on ennast vastutusest distantseerunud, öeldes, et tema juhtimisel tehtud juhtimisvead pole tehtud tema süül. „See tekitab küsimuse, milline on nõukogu esimehe vastutus sellises olukorras ning milline roll oli või oleks pidanud olema Jürgen Ligil rahapesukahtluse kohta adekvaatse info jõudmisel prokuratuurini,“ leidis Karilaid.

Karilaid on varasemalt rõhutanud, et Danske panga võimalik rahapesuskandaal on tekitanud Eesti riigile mainekahju, mistõttu tuleks pangalt nõuda vastaval juhul miljonid eurod ebaseaduslikku riigikassase. Poliitiline vastutus tuleks võtta end aga distantseerida püüdval endisel rahandusministril Jürgen Ligil, kes oli sel ajal rahandusminister ja Finantsinspektsiooni nõukogu esimees.

Kesknädal.ee

4 kommentaari
 1. Rein Mark 4 aastat ago
  Reply

  Rida pangaafääre rääkimata muudest on saanud teoks tänu poliitilisele ja majanduslikule maffiale meie riigis. Pikk võimuaeg ühele erakonnale lõi tingimused, kus korruptsioon oma juuri üha rohkem kinnistas alates korrumpeerunud Omandireformist ja lõpetades Danske Panga miljarditega. Laari aegne plats puhtaks , mis jäi tollal lõpuni viimata ajas oma siirdeid edasi.Keskerakonnal õnnestub peale valimisi uute parneritega ehk sellest saastast vabaneda, mis on saatnud Eesti riiki juba aastakümneid.

 2. ? 4 aastat ago
  Reply

  Why I don`t believe it ?

 3. Jan 4 aastat ago
  Reply

  Eks meie justiitsminister teab nii mõndagi, aga kui ta tahakski rääkida kõigest saaks kohe karistada. Kas üldse meie õigusmõistmine on õigete kätes.Alati jäävad süüdlasteks täiesti ebaõiglaselt keskerakondlased aga reformikad ja nende pooldajad võivad teha, mida tahavad. Oma võimu nimel on oravad kõigeks valmis. Ka vaesus, mis kasvas nende tegematajätmiste pärast on kuritegu. Väga imelik, et rahapesud saavad toimuda. Ma olen alati imestanud, et Ligi sai alati tulusaid töökohti ja paistab, et tal on suur võim Reformi tagatoas. Sinna karistused ei ulatu. Meie kõige suurem kurikael on ka seal varjul ja kas mitte tema pole koostanud valestsenaariume.Ta läks Riigikogust ära ja asemele sai Savisaare eksnaine eks ikka teenete pärast linnapea minema ajamisel. Seni kuni õigusmõistjad jäävad samaks ei muutu midagi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.