Jaak Aab: pensionidest pani Reformierakonna rääkima kahanev reiting

Jaak Aab Foto: Tairo Lutter/Scanpix

Keskerakondlasest endine sotsiaalminister Jaak Aab leiab, et Reformierakonna tähelepanu eakatele ja pensionitõusu lubadus tuleneb valimistest ning on vastuolus reformierakondlaste äsjase kriitikaga Keskerakonna suunal, kes pensionitõusust rääkinud juba aasta algusest.

Aab sõnas, et Reformierakonna tähelepanu eakatele on positiivne. Paraku ei tundu pensionide tõstmise soov Kaja Kallase poolt siiras, sest kuni eilseni on suurim opositsioonierakond seda plaani tugevalt kritiseeritud. „Reformierakonna fraktsiooni juht Jürgen Ligi pidas pensionide tõstmisest rääkimist odavaks populaarsuse tõstmise trikiks, sama arvas toonane rahanduskomisjoni aseesimees Remo Holsmer. Kaja Kallaski on rõhutanud, et pensionitõusuks tuleks kaotada näiteks tasuta haridus või bussisõit,“ tõi Aab välja, et pensionitõusu on hinnatud teiste erakondade poolt liiga kalliks.

Tema sõnul näitab selline ümbersünd, et Reformierakonna lubadus pensionitõusuks tuleneb kahanevast reitingust ning soovist püüda eakate hääli Riigikogu valimistel. „Arusaadavalt ei toonud mõistmist ja toetust olukord, kus senised lubadused piirdusid jõuakamatele saja lisaeuro andmise või odavama õllega,“ tõdes Aab, miks Reformierakond on otsustanud rääkida Keskerakonnaga sarnaselt pensionitõusu vajalikkusest. „Reformierakond on varasemaltki pensionitõusu lubanud, kuid tehtud on seda vaid koos Keskerakonnaga aastatel 2005-2007,“ rõhutas ta. Aab selgitas, et Keskerakond läks tollal valitsusse selge prioriteediga tõsta pensione erakordselt ning aasta jooksul tõusis pension ligi 40%. „Ilma selle erakordse tõusuta oleksid pensionid praegu 100 eurot väiksemad. Ainukese erakonnana on Keskerakond konkreetse otsustega tõestanud, et eakate toimetulek on meie prioriteet.“

Lisaks jääb Aabi sõnul selgusetuks, kas Reformierakond toetab Keskerakonna välja pakutud erakorralist pensionitõusu või mitte. Tema sõnul tundub, et kogu lootus on majanduskasvul ja pensionide iga-aastasel indekseerimisel, kuid kaheksa aastaga on keskmine pension tõusnud ainult 141 euro võrra. Seda on endise sotsiaalministri sõnul ilmselgelt liiga vähe, mistõttu ainult tõusvale sotsiaalmaksulaekumisele loota ei saa ja indekseerimisega pension nelja aastaga 200 euro võrra ei kasva. „Kallase enesekindlus püsib lootusel, et majanduse kiire areng jätkub. Arvamus, millele vaidlevad pidevalt vastu tema enda erakonnakaaslased,“ lõpetas Aab.

Kesknädal.ee

4 kommentaari
 1. Kuidagi 4 aastat ago
  Reply

  vasturääkiv lärm Aavalt. Kiidab muidu Jurka tohutut edukust majanduse vallas aga nüüd kukub nuukama, et ega Jurka igal aastal suuda 7,6% edu tagada. Nagu Jurka oleks äpu ega suudaks enam majandada.
  kui võtta aga aluseks Jurka 7,6% igal aastal, siis 4 aastaga saaks 400€-st 536€ pinssi. Seega 136€ rohkem, kuid käiks ühte jalga eelarvega ehk euro väärtusetustumisega. Kuna keskbande lubas ainult 100€, siis tekib küsimus, kuhu kanditakse 36% iga kuu iga surmaeeliku pealt? Ja küsimus Kajale, kust võetakse puuduv 64€ kuus, et tagada 200€ lisa?
  Arvuta ninna või nõnna aga kipub jääma mulje, et petavad mõlemad. Üks pakub üle, teine jälle alla ning kandib raha oma bandesse.
  pealegi, kui pakkuda 100€ või 200€, siis on need kenad ümmargused arvud. Sellised kenad ümarused aga tõestavad iseennast, et nend epakkumiste taga pole mingit arvestust. Kui oleks, oleks ka pakutud 92,34€ või 127,08€ või 169,02€. Aga on 100 ja 200. Mina küll ei usu! Kuid rahva petmiseks nad vist sobivad paremini kui tõde tunnistada, et seisukord on sitt ja surge nälga.

  • näjast on asi kaugel 4 aastat ago

   kommentaator “kuidagi” võiks vahepeal õuepeale tuulduma minna. Hommikust õhtuni ja iga artikli alla oma sapi pritsimine on jõukohane vaid heas toitumuses penskarile. Mida sa halad, mine teed midagi kasulikku ka ? Käsi pikalt ees, muudkui andke….

  • Mõistan 4 aastat ago

   et sa ei kannata tõde. Sellepärast sa mitte midagi ka ümber ei lükka. Kasutad vaid õiguskantslerlikku sõnastust, et “kõik seaduserikkumised on seaduslikud” ja kapolikku “teame aga ei ütle”.

 2. tõnu kikkerpuu 4 aastat ago
  Reply

  mina saan sellest KE 100-sest pinsitõusust aru nii, et 100 pannakse otsa , ja indekseerimised jätkuvad ikka vanaviisi, ka see 100 läheb indekseerimisele. muidugi on naljakas nüüd kuulda ref. pinsitõusust, kuu aega tagasi naerdi keskid välja.9

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.