Keskerakonnal enim toetajaid

Septembris läbi viidud valimisuuringu kohaselt on endiselt populaarseim Keskerakond, keda toetab 28 protsenti küsitletuist. Rahvusringhäälingu tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilise küsitluse põhjal pääseks järgmisse Riigikokku vaid neli erakonda.

Populaarsemad parteid on endiselt Keskerakond ja Reformierakond, keda toetas vastavalt 28 ja 27 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Kuu varasemaga võrreldes kasvas toetus Keskerakonnale ühe ja Reformierakonnale kahe protsendipunkti võrra.

Teine langeja septembris Isamaa kõrval oli EKRE. Septembris toetas EKRE-t 17 protsenti valijatest, mis on kahe protsendipunkti võrra vähem kui augustis. Sellega sai ka EKRE-l läbi märtsikuust alguse saanud igakuine toetuse kasv.

Septembris kasvas enim Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus, kellele lubas septembris anda oma hääle 14 protsenti valijatest; kolm protsendipunkti enam kui augustis. Sotside puhul väärib märkimist seegi, et aprillis oli nende toetus olnud vaid kuus protsenti – erakond on vähemalt praeguseks kevadisest mõõnast üle saanud.

Kui homme toimuksid Riigikogu valimised, suudaks viieprotsendise valimiskünnise ületada kuuest parlamendiparteist vaid neli. Lisaks juba aasta valimiskünnise alla jäänud Vabaerakonnale kukkus septembris künnise alla ka Isamaa toetus, mis on kolm protsenti ning millega see erakond jääb teist korda pärast viimaseid valimisi valimiskünnise alla.

Valimiskünnise alla jääks ka sisetülides heitlev Vabaerakond, keda toetas septembris vaid kaks protsenti valijatest. Vabaerakonna toetus on olnud valimiskünnisest allpool täpselt aasta ehk mullu septembrist.

Valimiskünnist ei suudaks ületada ka parlamendivälised Rohelised, kelle toetus oli kolm protsenti.

Valitsuskoalitsiooni erakondade summaarne toetus oli septembris 45 protsenti, opositsiooniparteidel 46 protsenti.

Aktiivne suvine töö

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juht Kersti Sarapuu sõnas reitinguid kommenteerides, et aktiivne töö valitsuse otsuste selgitamisel ning väljapakutud uued ideed on erakonna toetust tõstmas. „Olime suvel aktiivsed tänavatel otsuseid selgitamas ning tulime välja uute ideedega. Äsja on erakonnaga liitunud Kaido Höövelson ja Jaan Õunapuu ning meeskond täieneb veelgi, et saavutada valimistel tugevaim toetus,“ kinnitas Sarapuu, rõhutades, et Keskerakonna eesmärk pole vähem ega rohkem kui valimiste võitmine.

„Majandus kasvab, eelarvepositsioon on hea, välis- ja julgeolekupoliitikas on järjepidevus. Kokku on lepitud riigieelarve, mis muuseas panustab tugevalt tervishoidu, politseinike ja päästjate palgatõusu, haridusse,“ tõi Sarapuu välja. Kindel on ta selleski, et riigieelarve edasistel aruteludel tõuseb ka koalitsioonipartnerite toetus, sh Isamaal ning ka Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal. „Tänane koalitsioon on viinud ellu väga palju olulisi otsuseid ning olnud igati toimekas, otsides murekohtadele lahendusi, mitte vaid kõlavaid sõnu. Usun, et Eesti inimesed hindavad seda ka 3. märtsil,“ leidis ta.

Aivar Jarne

 

6 kommentaari
 1. Miks 3 aastat ago
  Reply

  Aivar ei selgita, mida tähendab see suurim toetamine? Kui pooldajaid on 28 100-st, siis mittepooldajaid on 72 100-st. Ja 72 teevad 28-le ära nigu nohu. Nii et pole midagi hõisata.
  Veel ei saa ma aru, miks Aivar hõiskab selle 5%-lise lävega kui see on põhiseadusevastane ehk seadusetu? Valimisseadus peab ju alluma põhiseaduse ainitimõistetavale sättele võrdelisusest. Kas tõesti pole Aivar mitte kunagi viitsinud avad põhiseadust? Või ei oska ta lugeda ega aju ragistada? Või oskab nagu küll aga pole talle kasulik terve kliki vastu astuda, sest ka võltsõiguskantsler ja võltspresident on igasuguse ebaseaduslikkuse kuulutabnud seaduslikuks?

 2. Aivar 3 aastat ago
  Reply

  Kuna küsitlus viidi läbi Lasnamäe korrusmajas, kus 98 prossa venelasi, siis on tulemus ikka nigel küll!

 3. Eve. 3 aastat ago
  Reply

  Keskerakond on parim erakond. Ega pole kerge parandada neid tohutuid vigu mida eelmised valitsusede

 4. Eve. 3 aastat ago
  Reply

  Keskerakond on parim erakond. Ega pole kerge parandada neid tohutuid vigu mida eelmised valitsusedo on teinud.

 5. jumal... 3 aastat ago
  Reply

  …kaitse Eestit putinoidide ja nende eestlastest kannupoiste võimu eest. See, mis toimub praegu Ukrainas ,võib toimuda sama hästi ka meil. Ähvardusi sajab uksest ja aknast, nii vene propakanalites kui siinsetelt “meie venelastelt”, kes end märgistavad koloraadotriipu trjäpkadega. Suurest solvumisest, et nemad ei ole maailmanabad, on nad valmis Ukraina üleni verre uputama, nii nagu 1930,ndatel näljutati miljonid ukrainlased surnuks, võttes neilt ära viimsegi viljatera. Surnute asemel veeti oma pärapõrgu vankasid ja nüüd hea lõuata, venelaste ahistamisest. Täpselt siin seesama. Ma ei tea maailmas mitte üht teist nii põlastusväärset rahvast, kui seda on venelased ja Keskerakondlastest eestlastest venelaste kannupoisid (sõltub ju nende molli suurus venelaste häältest) suruvad neid meile aina peale, toppides eestlaste üle valitsema nii endisi kriminaale kui praegusi oma rahva mürgitaja ja tapja sõpra Ühanat. Kas eestlasel pole mitte kunagi õigus ise oma maad valitseda, ikka tehakse seda okupandi takti kepi all.

 6. Aivar 3 aastat ago
  Reply

  Putinistliku erakonna üle pole minul vaja ajusid”ragistada” Te ragistate siin hirmsasti ja tulemus on pehmelt öeldes lollus

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.