Jaak Aab: Kaja Kallase lapsesuu lobiseb välja Reformierakonna ammused plaanid

Jaak Aab Foto: Tairo Lutter/Scanpix

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles ERRi uudisteportaalile antud intervjuus, et tahaks Eestis sotsiaalmaksu üldse ära kaotada. Endise sotsiaalministri Jaak Aabi hinnangul tähendaks Kaja Kallase ettepanek sisuliselt ravikindlustuse ning vanaduspensioni ära kaotamist.

„Sotsiaalmaksu kaotamisel oleks mitmeid tagajärgi, esiteks hävitaks see praeguse solidaarse tervisehoiusüsteemi ning teenusest võiksid osa saada vaid need, kellel selleks raha. Teiseks kaotaks see ära praeguse riikliku pensionisüsteemi ning tuleviku osas tunneksid enim kindlust need, kes suutnud aastate jooksul sääste kõrvale panna,“ sõnas Aab, lisades, et Kallase idee tähendaks inimesele solidaarse tervishoiusüsteemi kindlat lõppu. „Reformierakond on aastaid soovinud tervishoiu täielikult erastada ja neid toetavad ärimehed sellelt kasumit teenida“.

Keskerakonda kuuluva Jaak Aabi sõnul ei toonud Kaja Kallas küll välja idee teostamiseks vajalikke katteallikaid, kuid ilmselt tähendaks see tulumaksu määra tõstmist või mõne uue maksu kehtestamist. „Reformierakonna juhi plaan tähendaks ilmselt tulumaksu määra tõstmisest ligemale 3 korda ehk praeguselt 20 protsendilt 60 protsendini. Või siis proovitakse vajalik raha saada väga kõrgete määradega astmelise tulumaksu kehtestamisest, mille vastu ju Reformierakond kogu aeg võidelnud on. Samuti võib katteallikana päästerõngaks kujuneda muude maksude tõstmine, näiteks käibemaksu viimine üle 30 protsendini või siis uute maksude kehtestamine, näiteks kõrge määraga ettevõtte tulumaks, kinnisvaramaks jne,“ ennustab Aab. Parempoolsete tahtmine on aga alati tõsta kaudseid makse nagu käibemaks, mis lööb kõige valusamini väiksema sisstulekuga inimese tasku pihta, sest tähendab esmatarbekaupade kallinemist. Seega võib eeldada katteallikana just käibemaksu suurt hüpet ülespoole, mitte keskmisest jõukamate inimeste maksustamist.

Jaak Aabile ei tule Reformierakonna juhi väljaütlemine aga üllatusena, sest Kaja Kallas on varemgi tervishoiusüsteemi suunas ideid välja loopinud, mis senist süsteemi kuidagimoodi edasi ei arendaks, vaid hoopis lammutaks. „Märtsis soovis Kaja kallas lõpetada Haigekassa tegevuse ning tellida inimestele ravikindlustus erasektorilt, mis oleks aga riigile veelgi kallim ning ravivõimalusi jätkuks vaid jõukaimatele,“ ütles Jaak Aab, lisades, et loodetavasti suudavad Reformierakonna endised rahandusministrid ning spetsialistid sellel teemal vähe kogenud juhile siiski aru pähe panna.

Kesknädal.ee

5 kommentaari
 1. tõnn 3 aastat ago
  Reply

  see on ju tore, mida totramate ideedega eesti rahva päästja kaja välja tuleb, seda kaugemale jääb nende võimule pääsemine

 2. Vaagija 3 aastat ago
  Reply

  Jaak Aab: “Parempoolsete tahtmine on aga alati tõsta kaudseid makse nagu käibemaks, mis lööb kõige valusamini väiksema sisstulekuga inimese tasku pihta, sest tähendab esmatarbekaupade kallinemist. Seega võib eeldada katteallikana just käibemaksu suurt hüpet ülespoole, mitte keskmisest jõukamate inimeste maksustamist.”

 3. Aavake 3 aastat ago
  Reply

  epole vist mõtlemisvõimeline. On ju selge, et sellistel jupimaksudel pole tulevikku, vaja on kehtestada üldine abirahastus 40% eelarvest. Kui uus eelarve hõlmab 11 miljardit, oleks abirahasid 4,4 miljardit. Ning pinss ehk täisealtisraha kasvaks käesoleva aasta 600-eurose võimaliku asemel juba 660-euroseks. Miks aga seda mitte ükski kolmikust teinud pole? Sellele Jaaguke ei vasta. Sest aju ei võta!

 4. no jah 3 aastat ago
  Reply

  ma isegi aiman kuhu RE tüürib, kuna palgad kasvavad, siis viiakse pensioni kogumise nõue iga inimese enda õlule, mis omakorda tähendab seda, et iga kuu hakkad maksma näiteks 30% palgast pensionifondi. Ettevõtja on püha lehm ja neid ei tohi maksudega koormata, ainus keda võib lõpmatuseni lüpsta on rahvas. Ravikindlustuse osa korjatakse ka töötaja käest. Võib olla valijate hullutamiseks lubatakse alguses et ettevõtjad lisavad selle sotsmaksu osa palgale, aga mõne aja mõõdudes tõdeme, et palk ei tõuse ja teenuste hinnad aina tõusevad. See kõik on juba olnud, ükskõik millega on reformierakond kunagi välja tulnud, need kõik on olnud kasulikud tegelikult väga väikesele osale inimestest. Enamus kaotab. Oravatega peab olema ikka väga ettevaatlik, neile on emapiimaga kaasa antud lihtrahva tüssamise oskus.
  Kaja Kallas ütles ERR-ile, et nemad kehtestavad lihtsad maksud ja jätavad keskmise pensioni tulumaksu vabaks. Hirnu herneks, aga keskmine pension on meil tänagi tulumaksuvaba ja jääb seda ka peale järgmise aasta 7%-list kasvu veel vabaks. Kas RE-l ei ole ajupotensiaali või milles küsimus, aga nii lihtlabaselt on valijat üha raskem konksu otsa püüda, eriti veel nüüd kus kõigil pikk oravate valitsemiste aeg veel meeles ja tagajärjed ka nähtud. Neid ei saa ju usaldada ja loodan et KE ei hakka sellistega ka järgmist Valitsust kokku klopsima.

  • Pole 3 aastat ago

   vaja mingit sahkerdajate pinsifondi, vaja on ühitatud tarbimismaksu, millega täidetakse abirahade osa 40% eelarvest..

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.