Mart Helme silmakirjalikkus

Mart Helme

Eelmisel nädalal hoidis uudiskünnist üleval kahjuks juba reegliks saanud EKRE ja Mart Helme vene-teema.

Kogu tema retoorika pole uus ja sai avalikkusele teatavaks juba TTV „Vaba mõtte klubi” saadetes enne üle-eelmisi valimisi. Tookord oli Mart tige venekeelse mammikese peale, kes tuli Tallinna linnavalitsusse ega osanud eesti keelt. „Võtku tõlk kaasa!” – oli tema tõre sõnum. Selline käitumine vihastas mitte ainult vene rahvusest inimesi, vaid ka eestlasi sedavõrd, et kaotus toonastel valimistel saigi tõenäoliselt välja teenitud. Kas on sellest õppust võetud? Kahjuks ei.

Paar nädalat  tagasi süüdistas Mart Helme ETV saates Keskerakonna juhti Jüri Ratast selles, et too olevat venekeelsete valijate pantvang, ning tegi avalduse, et hädavajalik on riigiametitesse kandideerivate vene päritolu inimeste lojaalsuse kontroll.

Tema sõnul näiteks Soomes ei lastavat venelasi riigisaladuste ligi.

Tsiteerime: „Meie põhjanaabrid soomlased on väga selgelt ja resoluutselt öelnud, et topeltkodakondsetel ja venelastel ei ole asja kaitsejõudude saladuste juurde. Miks nad seda ütlevad? Väga lihtsal põhjusel. Sest Soome valitsusel on moraalne vastutustunne, ja nad teavad väga hästi, et saladused võivad lahingolukorras maksma minna tuhandete meeste elusid, kui satuvad reeturite kaudu vaenlase kätte.”

Rahvas reageeris koheselt –  EKRE reiting langes.

Eelmise nädala Rus.Postimees.ee otsestuudios  tegi Mart Helme vene keeles täispöörde! Ta teatas pidulikult, et  mitte ainult eelistab vene koolide säilitamist, vaid on ka valmis sõitma Moskvasse ja tegema Venemaaga koostööd. Rääkis, et „Sergei Lavrovil oli õigus”, et Viktor Orbani Euroopa on parem kui Merkeli ja Macroni tsentraliseeritud Euroopa ning et „venelased, see on rohkem kui ainult rahvus – see on tsivilisatsioon“.

Samuti pole ukrainlased enam süütud ohvrid, vaid agressiivsed töökohtadehõivajad, kelle vastu eestlased ja venelased peaksid ühiselt võitlema. Eestlastel on lihtsustatud arusaam „rahvusest”, et vene laste „toppimine eesti lasteaedadesse on kontraproduktiivne”.

Selline kakskeelsus pole poliitikas tark tegu. Kahjuks või kasuks, aga paljud valijad valdavad mõlemat keelt ja saavad aru, et Mart Helme on silmakirjalik.

Kn

36 kommentaari
 1. paneb imestama küll 2 aastat ago
  Reply

  Kuidas saab inimene niisugune pettur olla?
  Nüüd arvab, et saab venelased ära lollitada?
  Aga äkki leidub ka nende hulgas lolle?
  Näiteks Narvakad, kes protestiks Keskerakonna hülgasid. Tänu Korbi saamatusele.
  Kui need nüüd üles korjata on Helme kohe uus peaminister!
  Kogu vene diaspora tuleb järele.

 2. Pole 2 aastat ago
  Reply

  siin mingit kahekeelsust (Kesknädal kasutab mingil imelikul põhjusel vigast kakskeelsust).
  1) venelastele tulebki jätta nendekeelsed koolid ja haridus alles, sest siis nad ei suuda vabalt lõimuda Eesti ühiskonda ning tõugatutena jääb neil üle siit lahkuda. Tulemuseks on eesti rahvuse osakaalu kasv.
  2) Just äsja tuli Soomest kinnitus, et muukatest kodakondseid tõepoolest ei lubata õppida ohvitserideks, rääkimata pääsust riigi saladuste juurde.
  3) Õigus on Mardil ka selels, et Jurka on oma bandega tiblade pantvang. Sest hakkad ajama Eesti asja, kaotad kohe hunniku lasnakate hääli, ajad Estonija asja koos Putiniga, kaotad need vähesedki eestlastest jobud kes seni oma hääle ajukahjustuse tõttu Jurkale ohverdanud.
  4) Kui muukeelne läheb ametniku juurde ega oska riigikeelt, siis on ju loomulik, et ta peab kaasa võtma tasulise tõlgi. Ei hakka ju meie ametnik omal kulul otsima tõlke vene, tšuktši või tatari tõlkimiseks.

 3. n.78 2 aastat ago
  Reply

  Jõudu EKRE-le,meil peaks ikka veel vene-keele oskajaid veel olema,pole vaja isegi tõlki võtta.Juut ja Mulk läksid kohtusse,vangi läks kohtunik?(anekd.)

 4. totu POLE-le 2 aastat ago
  Reply

  Sina TOTU oled tüüpiline Ekre fašist! Ainult sinusugused ongi need lollid lärmajad!
  Milleks vaja mitmekeelseid koole`?
  On aeg integreeruda Euroopasse.
  Ekre taolised seda ju vihkavad.

 5. ei raki jesti kel 2 aastat ago
  Reply

  Эстонцы их называют “правильными русскими”, местные русские — предателями. Их высказывания и мнения всегда вызывают резонанс в обществе. Кто они — русофобы или патриоты? Как они относятся к Путину и России? Возможно ли повторение “крымского сценария” в Эстонии?

  • pedurid 2 aastat ago

   Они не просто предали Эдгара Сависаара, они сдали сависааровскую идеологию центризма, которая хотя во многом и имитировала защиту русского и русскоязычного населения, но всё же не позволяла доводить общество до открытого раскола по национальному признаку. То, что случилось после провалившегося год назад внутрипартийного бунта Яны Тоом, Ольги Ивановой и Оудекки Лооне, как раз показало, что межэтническое противостояние после «Бронзовой ночи» снова дало мощную трещину. Она стала ещё внушительнее после того, как Полиция безопасности заподозрила этим летом 1/3 нарвских депутатов-центристов в… коррупции.

 6. mellä suomessa 2 aastat ago
  Reply

  Riigipea meenutas soomlaste rahvatarkust, mis ütleb: „Kasakas võtab kõik, mis ripakil.“ Seetõttu tuleks hoida Venemaaga asjad korras, et millestki ei saaks kinni hakata, õpetas Niinistö. Lisaks tuleks venelastega suhelda otsekoheselt ja kindlameelselt, vahendab Ilta-Sanomat.
  Niinistöl jagus häid sõnu USA presidendile Donald Trumpile, kes on nõudnud Euroopas asuvatelt NATO riikidelt suuremat panust oma kaitsevõime tugevdamiseks.

 7. mnjah 2 aastat ago
  Reply

  ma olen sellele juba korduvalt tähelepanu juhtinud ja üritan seda praegugi teha ja see puudutab EKRE-t ja nende retoorikat. Ma näen siin savisaarelliku käitumist, kus eestlastele räägitakse üht ja venelastele teist juttu. Kui venelased eesti meediat ei loe ja usuvad kinnisilmi, mida Helme venelastele venekeelses meedias räägib, võivad tagajärjed olla päris masendavad.Ei usu mina et EKRE tahab KE-ga koalitsiooni teha, nemad tahavad võimalikult palju hääli saada valimistel ja peale seda teha parempoolne valitsus, kus mitte ainult venelastest vaid ka lihtsatest eestlastest sõidetakse teerulliga üle. KE kohus on oma venekeelset valijat informeerida, EKRE ei mängi praegu ausat mängu. Nad on kogu aeg kuulutanud, et võidavad KE-nda ja RE löömine polegi neile eesmärgiks kunagi olnud.
  Ootame ära nende valimisplatformid, aga juba praegu näitab EKRE esimees äärmist võhiklikkust majandusküsimustes, riigieelarves ja see ei ole hea märk. Erakonda, mida juhitakse autoritaarsetel põhimõtetel ja teadupärast venelastele meeldib selline autoritaarne juhtimine, siis mina näen siin tõsist ohtu riigile ja siin elavatele inimestele olenemata nende rahvusest. Ma ei usalda EKRE-t ja see on osaliselt Savisaare kättemaks praegusele KE-le. Nr.1 mida teha saate, ärge promoge Helmeid TTV-s. Pange see uks ometi kinni. Neid promotakse peavoolumeedias nagunii ääretult palju ja iga lollgi peaks aru saama, et EKRE-l endal ei jagu sellist pappi, et see kinni maksta. Ju siis on teised toetajad ja kambajõmmid, kes seda finatseerivad. Täna on fakt see, et ükski vares ei lenda niisama, selleks on alati põhjus ja eesmärk.
  Aga hea et J.Ratas leidis aega minna täna Narva. Minu meelest on sel aastal nii president kui ka Valitsus teinud õigeid otsuseid ja toonud Narva pildile.

 8. maali maalt 2 aastat ago
  Reply

  Lugesin eelnevad kommentaarid läbi ja mulle tundus, et olen sattunud idiootide maailma. Isegi Savisaar visati ambrasuurile.

  • Kena 2 aastat ago

   et tunned end meie seas koduselt.

 9. Tjah,kuidas teha sedasi,et oleks hea nii eestlastel kui ka venelastel meie kodumaal ?
  Minu arvates selleks tuleb peatada ekspluateerimine…
  “Eestis kulub igal aastal autokütusele umbes 10 miljardit eurot, mis teeb 7500 eurot iga inimese kohta (rinnalapsest raugani). „See raha läheb naftašeikide taskusse. Milleks me neile seda kümnist maksame, kui nutika planeerimise abil saaksime kõik oma sõidud tehtud kodumaal toodetud energiaga?” püstitab Jarmo Tuisk küsimuse. ”
  Auto paaki,bensiini ja diisli asemel,vala vett : http : / / m. stins. biz / auto/

 10. kus on austus? 2 aastat ago
  Reply

  Kas helme on tõesti mats?
  Oskab vene keelt ja irvitab vanuri üle!
  Küll endal varsti ka ajud sassis ja siis pole abi kusagilt saada.

 11. Helme helmidest 2 aastat ago
  Reply

  Eesti kõige tuntuma ja tagaotsituma metsavenna hukkumisest möödus äsja 40 aastat.
  Tema lasi maha Põlva miilitsaülem, kes kohe varsti KGB süsteemist erru saadeti ja läks teise rajooni miilitsamuuse´umi hooldama.
  Kas helme ei taipa, mida see tähendab?
  Ka tema vastutöötamise aeg saab läbi. Rahvas taipab, kellega on tegu.

 12. Mõtelgu jumalale 2 aastat ago
  Reply

  Piiblit lugedes mõistame, et Jumal tahab näha pigem vihast inimest kui sellist, kes teda ignoreerib. Nii et ma julgen küll teinekord Jumalaga kohut käia, võib arvata too Helme Mart.
  Aga Jumala viha võib olla samuti väga tugev.
  Inimest mitte austades ja venelasi pettes kaugele ei pääse.

 13. tüütu putukas 2 aastat ago
  Reply

  Aga piriseb küll.
  Ei usu, et selliste rumalate juttudega veelkord riigikogusse ennast välja räägib.
  Aga noh, on ka selliseid.
  Rahvas vajab selget, mitte kiusavat poliitikat.

 14. Paistab 2 aastat ago
  Reply

  et jurka on koostöös EKREga kahtlema hakanud, seepärast ka selline ässitav looke välja mõeldud, ehk läheb keegi õnge. Jurka eelsitab ju Marti Kajale sest kajaga peaks ta nagu võrdne võrdsega heitema, Mardist võib mõne kokkuleppega üle sõita. Nüüd ongi vaja Marti ärritada, et hakkab oma liidulootuses kahtlema.

  • nii see pole 2 aastat ago

   Pole vaja Jürkal midagi kikku leppida.
   On selge, et president vihkab Helmet enda sõimude pääle.
   Nüüd püüab see jobu venkusid enda külge saada, aga ei, nad on juba kesikute omad!
   Seega, lootusetu ekre ja nende perekond.

 15. ajab tülli 2 aastat ago
  Reply

  Venelasi püütakse ajada ukrainlaste vastu. Sama, mis Donbassis.
  See on ekre poolt põhjaminev mõte, sest venkud niigi hoholle ei salli.
  Siin pole abi vaja.
  Parem tegelegu integratsiooniga!

 16. nii see algas 2 aastat ago
  Reply

  Ekre on julmalt tagasi tõmbunud:
  Täna Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) liitumisest ja 2019. aasta valimistel riigikokku kandideerimisest teatanud muusik Siiri Sisask hindab EKRE soovi riigis korda luua, kuid leiab erinevalt partei pealiinist, et samasoolised paarid võiksid koos elada ja lapsi kasvatada.
  Seega on ekre asunud topelt-lollitama. Nagu venelastega.
  Kiidame pedesid ja seda kunagist laulutädi, kes täna töötu. Vaene Mart?
  Oi kui silmakirjalik see poliitika on!

  • Kui 2 aastat ago

   nii, siis on ussike EKREs sees. Jääb vaid loota, et talle kõrget kohta nimekirjas ei lubatud, ise ta ju otse välja ei vea. Teiseltpoolt on Mardil vaja NIMESID, mitte mõistust ja põhimõtet. Viimased ei maka.

 17. ei unune 2 aastat ago
  Reply

  Nooremana püüdis Sisask ennast hirmus seksikana välja näidata.
  Millegipärast asjad ei edenenud. Mehele ikka ei saanud.
  Oli ka riigikogus ja tühisena seal.
  Nüüd loodab Mart,et saab altpoolt mõned hääled üles selles lollakas valimissüsteemis oma jopedele.
  Sisask on vaid peibutuseks pardikene.

 18. saite nüüd 2 aastat ago
  Reply

  Ise promosite telkus selle Marti üles.
  Nüüd olete temaga hädas.
  Lööge TTV saatest minema ja OK!

 19. ekre homokultuuri algus 2 aastat ago
  Reply

  Siiri tundub olema selline mandunud inimene, elab seal oma rapla metsade vahel ja teda külastamas on nähtud palju naisinimesi, kes jäävad ka ööseks, kas siiri armastab ka naisi?
  Samasoolised pole võimellised paaritudes järglasi tootma!!!! Samasoolised on võimelised ainult pruuni ila tootma!!!
  Meie loomariigis ja sellel maakeral, ei saa kaks emast, ega kaks isast, omavahel lapsi toota..
  Kõik muu on haige idiotism ja pervertide ülistamine…
  Kas ekre ridades nüüd ka esimesed pepu poisid ilmsiks tulnud?
  Et siis ekre kisakõride perekond on ainult naine ja mees, on farss, eks madsioni poisu ka jookse sageli pede baaride vahet, aga miks ma mei imesta küll?:))

  • Siiri ongi äkki...? 2 aastat ago

   Sisask meenutab mulle neid Vana-Rooma ülikute naisi, kes Rooma linna piiravatele germaanlastele väravad avasid, lootuses niimoodi oma rahvast maha müües kergemale saatusele, kuid nad tapeti ja vägistati koos oma linna rahvaga. Selline käitumine on kusjuures ajaloos täiesti omane naistele ja samuti on teada, et pea iga impeerium on lagunenud peale seda kui naised on võimule liiga lähedale lastud.
   Tule taevas appi mõtlemisvõime on Eestlastel kadunud.Kas need kaks helmet isa ja poeg suudavad siis meie riiki valitseda.Nemad kaks määravad ju selle partei suuna.See suund mda nad praegu esindavad on ju meie lastele vastuvõetamatu.Härra Männik juba koges seda.Riigijuhtimisest ei tea need kaks kraaklejat seitsmeteistkümnendast sajandist küll midagi.
   Kas sellel lastekodus kasvanud inimesel on sellest saadud raske vaimne trauma? Kaks isast kassi ei poegi, kaks emist ei saa põrsaid. Mis tööd see endine usuhull teeb, et loodab uue ameti peale. Kes teda valib, olgu kus erakonnas tahes? EKREs on normaalsetest tegijatest puudu küll.

 20. Ekre toetus 2 aastat ago
  Reply

  Muuseas Hillar Kohv tahtis ju uut erakonda asutada.
  Selle Kohvi erakonnaga (nimeks “vaimuhiiglased”) saaks siis liituda Sisask, Mang, Paukson, Liis Haavel, MMS eestvedajad ja vaktsineerimisvastased jmt kirju-mirjud. See oleks üsna kindlasti üks populaarsemaid erakondasid, sest lihtsameelseid on valijate hulgas ikka selge enamus.

 21. no pagan võtku 2 aastat ago
  Reply

  Uskumatu, Siiri Sisask.
  Olen nutnud su laulusõnu kuulates ja nüüd … osutud sa tavaliseks vikerkaarevärvide täislaskjaks. Selgemini öeldes homopromojaks.
  Pagan, olen tõsiselt pettunud nii Sisaskis kui EKREs.
  Vot sulle, mis maa see Sisaski jaoks on.

  • Mart 2 aastat ago

   juba kuulutas, et tema 2 pööramatut tingimust valitsusliidu moodustamiseks on pederastia lõpetamine riiklikul tasemel ja Putiniga koostöölepingu tühistamine. Seega mingit EKRE+Ke valitsusliitu ei tule! Ning sotsidest pederastid liidu jaoks kohti ei saa. Vaene keskbande!

  • Siiri 2 aastat ago

   juba luulutas, et laps on samamoodi hoolitsetud ka samasooliste peres. Kuid selles eksis kõvasti, sest näiteks 2 pedofiili ju pisikese tütre selleks võtavadki, et …

 22. ei usalda 2 aastat ago
  Reply

  Ühel Saksa Aadul oli veres 30% juudiverd.
  Seepärast ta hävitas miljoneid juute!
  Mardil on vene veri.
  Seepärast ta vihkab venelasi!

 23. Kremli ööbikud 2 aastat ago
  Reply

  EKRE poliitika töötab Kremli kasuks, kui nad ukrainlased vaenlaseks kuulutavad. Sama tegid kunagi natsid ja Nõukogude Liit

  • Praegu 2 aastat ago

   vaenlaste otsingul on helmed süüdi ka siis, kui nende gloobusest pole venemaa välja lõigatud nagu kunagi USA-s lasti välja ilma Puna-Hiinata gloobuseid.

 24. EKRE lasi püksi 2 aastat ago
  Reply

  Suurt nurinat erakonna liikmete seas tekitas aga Sisaski intervjuu Delfile, kus laulja leidis, et samasoolised paarid võiksid koos elada ja lapsi kasvatada.
  Homode häda ongi pidamatus. Sulgurlihas rikutud.
  Nüüd siis jälle, nagu tolle endise Rootsi pankuriga!
  Läheb minema, sest kõik irvitavad.

  • Helmede 2 aastat ago

   arvestus Siiri puhul oli lihtne: Siiri toob 500 häält aga kui päevakorda tõuseb türaimejate ja vitulakkujate seaduseelnõu menetlusest väljahääletamine, siis Siiri 1 hääl suuremale massile jääb selgelt alla.

 25. venelaste taltsutamiseks.......... 2 aastat ago
  Reply

  ….on vaja lõpuks Nürnberg-II. Et võtta neilt ära “vabastaja” oreool, mille nad ise endale on loonud,et ka tavavenelane (ka nn. “meie venku”) näeks ja hakkaks lõpuks mõistma oma rahva süü mõõtmatust. Nii omaenda parimate -poegade hukkumises (kui sakslased /teine verise sõja osapool/ hoidsid oma geene ja tugevdasid neid, siis venelased hävitasid sellegi vähese, mis neil oli.) Nii suure rahva kohta nii vähe suurmehi, hingehiiglasi …näitab nii mõndagi. Kui Helme ülistas nn. Vene tsivilisatsiooni—- siis pidas ta silmas tsaarivõimuajal sündinud ja kuulsust oma teostega saavutanuid (aadlikke , üliõpilasi, arste õpetajaid, kirjanikke luuletajaid , kunstnikke) ——-seni kuni enamlased maa verre uputasid, Nüüdset vene “kultuurat” võib iga jumala päev kuulda ja näha nii bussis kui trammis, nii tänaval kui kohvikus, eriti 9 mail, siis on kultuura kogu hiilguses laialilaotatud Filtri teel. Venelased tuleks lõpuks ninapidi omaenda ööpoti sisu kaema, ehk kaoks see impeeriumimeelne ülbus ja ehk ometi mõnefki tunnevad piinavat süü-ja häbitunnet. Ehk ei pea siis Ratta poiss pidevalt kordama nagu mantrat, et armastage venelasi, vägisi te neid aga meile armsaks ei tee. Teil z-14% eestlastest kaasajooksikuid. Neid on alati jätkunud iga rahva hulgas, osa ostetakse ära (tasuta jagamine) osa nagu see hullunud silmadega Loone ongi hinges imperialist, osa on omakasu peal väljas (RK soe , hästitasustatud koht), osal kriibib hinges naabritalu jõukus (eestlastest koputajad) osa omaenda mannetus ja võimetus iseendaga toime tulla. Hea kui siis on “hea on Jüri” mitmes keeles lubamas.

 26. Viimased 2 aastat ago
  Reply

  teated räägivad, et EKRE pääses sellest ahnest poliitilisest litsist Sisaskist. Siiri pooldab kindlalt samasooliste imemise ja lakkumise riiklikuks elunormiks seadustamist, Mart ja ta kamp mitte. Nii peabki olema selge veelahe pederastide ja nende vastaste vahel. Kuid Mart peab tulevikus häälte ahnitsemisel olema ettevaatlikum, et selliseid tuulelippe kaela ei võtaks, ta määrib ju nii ka ennast lögaga ära.

  • Härnitza kurbus 2 aastat ago

   Jakko Väli käib meil Toompeal endale riigikogu valimisnimekirjas kohta ostmas. Alati pakub 4000 eurot. Seni edutult, suuremad erakonnad on mehe viisakalt minema saatnud,»

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.