Ratas: pensioni teine sammas peab jääma

Jüri Ratas

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas väljendas vastuseisus Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ideele muuta pensioni teine sammas vabatahtlikuks ning hiljem üldse kaotada.

“Meie vananevas ühiskonnas on pensioni ette kogumine kindlasti vajalik, sest vastasel juhul peame isegi praeguse palkade ja pensionite suhte säilitamiseks suurendama oluliselt tulevaste põlvkondade maksukoormust. Seetõttu peab teine pensionisammas riikliku pensioni osana kindlasti säilima,” ütles Ratas sotsiaalmeedias tehtud postituses.

Seeder ütles neljapäeval rahvusringhäälingule (ERR), et pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmine saab olema Isamaa tähtsamaid valimislubadusi. Seederi sõnul oleks teise samba vabatahtlikuks muutmine vaheetapp enne selle täielikku kaotamist.

“Kogumispensioni muutmine vabatahtlikuks tähendaks seda, et meie inimesed peaksid tulevikus olema valmis leppima madalamate pensionitega. Kuna vanaduspension pole praegu kindlasti piisavalt kõrge ning suur osa meie eakaid elab suhtelises vaesuses, siis pole selle vähenemiseni viivad ettepanekud põhjendatud. Vabatahtliku kogumise võimalus kolmandasse sambasse on praegustel tööinimestel niigi olemas,” leidis Ratas.

Eesti pensionisüsteem toetub kolmele sambale: esimene sammas ehk riiklik pension, teine sammas ehk kohustuslik kogumispension, kolmas sammas ehk täiendav vabatahtlik kogumispension.

Teine sammas on kohustuslik kõikidele 1983. aastal ja hiljem sündinutele. Teise sambaga liitumisel suunatakse iga kuu kaks protsenti inimese brutopalgast isiklikule pensionikontole. Riik lisab sellele neli protsenti. Sellest kujuneb igakuine kuue-protsendiline kogumispensioni makse.

BNS

2 kommentaari
 1. Järjekordne 4 aastat ago
  Reply

  Jurja suur võhiklus ja viga. 2. sammas on sunduslik, et rahvas oma raha annaks välispankuritele ning mingit tagatist ei tule, et eelarve suurenedes 20 aastaga 4 korda ka nende pinss kasvaks 4 korda + lubatud kasum.
  Niigi on üks sunduslik sammas olemas, see võetase kaudselt maha sotsiaalmaksuna. Kuid siis kui välispankadel (osa olid siis veel meie ärikate käes) oli pappi vaja, siis Nestor ja kamp mõtleski sellise rahvaröövimise välja.
  Loomulikult oleks laheniks igasuguse pinsirahastu vabaksjätt. Kes on loll ja tahab oma rahast lahti saada, las annetab sinna eurosid ja saab pärast sente tagasi.
  teame ju et rahastute haldusid ise teenivad igas kuus tuhandeid ega vastuta senigagi tulemuse eest. Nad lihtsalt vahetavad töökohta ja pesevad käed puhtaks.
  Kas praegu mingi pank sõlmib suga lepingu, et ta tagab 1…2 aasta pärast sulle tagasimakse 1…2% enam kui eelarve kasv? Nt paned panka 10000 ja 10%-se eelarve kasvu tõttu saad 2 aasta pärast tagasi 11100€? Mitte üskski! Vaid 0,…% pakuvad ja jooksvalt ehk oled ette petta saanud.
  Et Jurka ikka seda rahvapetmist pooldab, näitab ka tema rumalust rahandusasjades ja majanduses põhimõtteliselt.

 2. Matti Tammiste 4 aastat ago
  Reply

  Liitusi pensioni II sambaga kohe alguses vabatahtlikult. Minu sünniaasta andis mulle selle võimaluse. Arvasin siis, et see on õige samm: ju pensioni fondid suutavad toota suurema kasumi ja riik annab veel 4 % lisaks. Kahjuks osutusid need pooltõdedeks. Fondide tootlus oli madal ja see lubatud 4 % võeti minu I sambasse kogunenud sotsiaalmaksust maha. Seda ei räägitud kusagil. Ma uskusin riiki! Selle tõttu on nüüd mul pension I sambast selle 4 % võrra väiksem. Fondide tootlus oli muidugi väga madal. Lisaks sellele veel II samba halduskulud olid suured. Kõigele lisaks ei olnud nõus mulle SWEDBANK kogutud raha välja
  maksma – pidin sõlmima kindlustusfirmaga vastava lepingu nagu seadus ette nägi. Kahjuks seda Swedbanki fondid ei teinud ja ma pidin oma kogutud raha kättesaamiseks lahkuma Swedbanki fondist. Lahkumistasu oli 1 % fondikogunenud summast: Ja nii kujuneski olukord, kus
  uude kindlustusfirmasse jõudis väiksem summa kui oli fondis mulle kogunenud. Sellisel kujul II samba pidamine on inimesele kahjulik ja on kasulik ainult pensioni fondidele ja kindlustusele.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.