Janika Lindsalu: „Meie perele on põllumajandusettevõtlus elustiiliks.“

Jõgeva vallas Koimula külas tegutseva põllumajandusliku väikeettevõtte – osaühingu Marimarta – perenaine Janika Lindsalu võrdleb end ja oma pereliikmeid Peipsi-äärsete kurgikasvatajatega, kes sügisel tüdimust tunnevad, kuid järgmisel kevadel taas uue hooga peale hakkavad. Tööd maasikate, tomatite ja lillede kasvatamisel nimetab Janika Lindsalu hobiks ja elustiiliks. Tema arvates on ka riigipoolne poliitika põllumeest paremini soosima hakanud.

Möödunud laupäeval oli mihklipäev ja sügis sõuab järjest sügavamale. Kas põllumehed saavad juba veidi puhata?

Väikeettevõtjatel ja aiapidajatel nagu meie sai kõik kiiresti valmis ning kiireloomulised tööd on juba lõppenud. Muidu oleme tomatiga mässanud veel oktoobris, tänavu oleme aga saanud ka tomatiga ühele poole. Praegu on siis puhkuseaeg.

Kuivõrd reaalselt puhata saate? Või kulub see aeg pigem uue aiandushooaja plaanide tegemiseks?

Puhkuse aeg saab hinge tõmmata. Samas tuleb ka mõelda järgmisele aastale  – sellele, mida siis teistmoodi teha. Mul on kaust „Head mõtted järgmiseks kevadeks“. Sealt on hea vaadata, mida pidin uuel kevadel teistmoodi tegema.

Kuipalju ideid saab ellu viidud?

Päris kõik siiski mitte. Kondikavast on aga palju abi, eriti lilletaimede kasvatamisel, millega tänavu tegelema hakkasime.

Millised olid teie arvates tänavu suve populaarsemad lilled?

Meie pere tähelepanekul istutati eriti aedadesse raudürte ja puispetuuniaid.

Kuidas olete oma ettevõtte edukäiku kaasanud tütred Mariliisi ja Marta?

Meie vanem tütar, 22-aastane Mariliis ei tahagi nagu kodust ära minna. Meile see sobib. Ta paneb käed igale tööle külge, on kevadel abiks kasvuhoones ja vajadusel müüb turul maasikaid. Marta õpib Carl Robert Jakobsoni nim. Torma põhikoolis ja tegeleb rohkem tubaste töödega. Mis puutub aga laste töösse kaasamisse, siis olen seisukohal, et sundida ei tohi. Sel moel ei jõua mitte kuhugi.

Kuivõrd jääb maaettevõtjal aega poliitika jälgimiseks. Eelmisel nädala pidas näiteks enamik Eesti erakondasid volikogusid?

Ma uurin poliitikauudisi internetist. Mõned uudisnopped paistavad päris hästi välja. Erakondade siseringiasjadesse eriti ei keskendu. Huvitavamaks läheb poliitika usutavasti paar kuud enne valimisi.

Mida saaks riigi tasemel paremini teha põllumeeste ja just väikettevõtjate huvides?

Tegelikult on põllumehed võrreldes mõne teise majandusharu esindajatega päris heas seisus. Nad on saanud toetusi, mida mõnelegi valdkonna ettevõtjatele ei eraldata. Suur asi on see, et valitsus otsustas põllumeestele suure põua tõttu laenuraha eraldada, laen tuleb aga tagasi maksta.

Hakkasite ettevõtlustega tegelema 1999. aastal, siis küll füüsilisest isikust ettevõtja staatuses.  Kuidas olete paarkümmend aastat vastu pidanud ?

Oleme oma perega sarnased inimestele, kes aastakümneid tagasi Peipsi ääres kurki kasvatasid. Sügisel mõtled, et on kõriauguni ja enam ei jaksa. Kui kevadel aga lumi sulama hakkab, siis hakkavad juba sõrmed sügelema aiamaale minekuks. Eks aitab ka talvepuhkus? Üldiselt on meile põllumajandusettevõtlus aga elustiiliks. Ühtlasi oleme õnnelikud inimesed, sest saame teha tööd, mida tahame. Töö on meile ka hobi. Me ei pea end sundima tööle minema. Teeme tööd rõõmuga.

Kuipalju olete juba ise teinud maasikamoosi või tomatikonserve?

Ega ilmaasjata öelda, et kingsepal pole midagi jalga panna. Meie tomatihoidiste-varud koosnevadki tomatimahlast, mida teatud koguses ka endale juua lubame. Üle pika aja tegime ka maasikamoosi, mille  olemasolu eest hoolitses vanem tütar. Natuke oleme saanud maasikaid igal aastal ka sügavkülma panna.

Kuivõrd on üldse Eesti rahvas maasikausku?

Jah, maasikas on selline uskumatu mari. Kui juba maasikataimed õitsevad, siis hakkavad inimestel neelud käima. Me ootame hirmsasti. Kui maasikaaeg on juba kaua kestnud, saab inimestel isu täis –meil endal kaasa arvatud. Kord said meil vanema põlve maasikad otsa ja enne uuemal põllul valmimist oli nii nagu oleks uus hooaeg alanud .

Mis kandist ise pärit olete?

Olen sündinud Tartus. Kui olime kümneaastased, kolisime Torma valda. Loen, et olen ikka siin üles kasvanud.

Nüüd pärast haldusreformi on teie koduküla ja kogu Torma vald Jõgeva valla koosseisus. Kuidas läheb?

Ma arvan, et kenasti. Midagi halba küll pole. Kuigi algul hirmutati igasuguste asjadega, halvemaks pole aga läinud.

Mihklipäev siis juba läbi. Kaugel see mardi- või kadripäevgi on. Kuidas tänapäeval santimisega lood on?

Meid on ikka mardi- või kardisandid vahel külastanud. Omad lapsed pole enam praegu marti-kadrit jooksmas käinud . Nooremas eas käisid aga tüdrukud küll. Nende jaoks oli see hästi põnev. Mardipäeva- ja kadripäevakommete järgimine sobib hästi lastele ning ka huumorimeelega täiskasvanutele.

Küsis Jaan Lukas 

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.