Gaasiaktsiisi langetamine tõstab ettevõtete konkurentsivõimet ja elavdab ettevõtlust

Erki Savisaar

Riigikogus läbis täna esimese lugemise seaduseelnõu, millega võimaldatakse varasemast soodsama aktsiisimääraga maagaasi Eesti ettevõtetele, kes seda intensiivselt tarbivad.

Riigikogu majanduskomisjoni liikme Erki Savisaare sõnul on seaduseelnõu peamiseks eesmärgiks tõsta suurtes kogustes gaasi tarbivate ettevõtjate rahvusvahelist konkurentsivõimet, kui ka soodustada ettevõtlust. „Eesti tööstusettevõtted on võrreldes naaberriikide samas valdkonnas tegelevate ettevõtetega ebasoodsamas olukorras, sest suuri gaasikoguseid nõudvate ettevõtete jaoks on gaasiaktsiis Eestis paraku liiga kõrge,“ sõnas Erki Savisaar, lisades et praegusel juhul pärsib see Eestis juba tegutsevate ettevõtete laiendamist ning ei aita meelitada uusi investeeringuid.

Eelnõu järgi hakkab gaasi soodusaktsiismäär 2019. aastast olema 11,3 eurot 1000 kuupmeetri kohta, praeguse 63,31 euro asemel.

Poliitiku sõnul on tegemist sarnase meetmega, mille kohaselt langetati aasta alguses elektriaktsiisi energiamahukatele ettevõtetele. „Seadusemuudatusega langes keskmisest enam elektrit tarbivate ettevõtete elektriaktsiis 4,5 eurolt 0,5 eurole megavati kohta, millega viidi aktsiisimäär miinimumini,“ märkis Erki Savisaar, kelle sõnul mõjus otsus positiivselt suure energiatarbivusega ettevõtetele, nagu näiteks Estonian Cell, mis tarbib ligikaudu 2,5 protsenti kogu Eestis kasutatavast elektrist.

Riigikogu Keskfraktsiooni aseesimehe Savisaare sõnul on ettevõtjate elu leevendanud ka eelmise valitsuse kavandatud diiselkütuse aktsiisitõusu ära jätmine. „Tänane kütusehind näitab, et Jüri Ratse poolt juhitava valitsuse otsus Reformierakonna poolt kavandatud diislikütuse aktsiisitõusu ära jätmiseks oli õige. Sellest tingituna ei tõusnud diiselkütuse aktsiis ei eelmisel ega tänavusel aastal ning tühistati ka järgmiste aastate tõus, mis oleks ettevõtetele ja tavatarbijale mõjunud katastroofina,“ ütles Erki Savisaar, lisades, et selline maksurahu on ettevõtete investeerimiskindluse suurendamiseks ülimalt oluline.

Kesknädal.ee

 

3 kommentaari
 1. No 3 aastat ago
  Reply

  mis sa kostad, Erki hakkab õõnestama keskbande röövimispõhimõtete alustalasid. Teised tahavad ainult makse tõsta, nüüd Erki tahab ka midagi langetada. Ega selline vastuseis talle heaga lõpe. Saab nimekirjas koha 3ndas kümnes, vaata siis. Kui ka ministreid ei saa, siis keegi ei tee ka eest platsi vabaks.

 2. Vaesed maksavad 3 aastat ago
  Reply

  Paraku näitab valitsus oma tõelist palet ja teeb kõik selle nimel, et vaesemad inimesed peavad maagaasi kõrge aktsiis nimel loobuma toasoojast. Jah, tuhandeid teenivate ministrite ja riigikogulaste jaoks pole maagaasi aktsiis tõstmine mingi probleem, aga kui maagaasi toasoojaks kasutava müüja, lasteaedniku, med.õe ja pensionäri pere peab oma kasinast sissetulekust kuni 10 % ainult maagaasi aktiisi maksmisele kulutama, siis on see tõeline rahva tervise hävitamine või täpsemalt öeldes völja suretamine Mitte üheski normaalses riigis ei luba valitsus nöörida oma elanikke toasooja saamise arvelt. Aga meie valitsus annab parima, et vaesed kärvaksid või vireleksid, Kui näiteks Valgevenes on elekter ja toasoe elanikele 10 korda odavam kui ettevõtetele, siis meil peavad vaesed kinni maksma eriti välismaalastele kuuluvate firmade saamatuse või võimalikult suure kasumi, mille saab praktiliselt maksuvabalt Eestist välja viia.

  • Mitte 3 aastat ago

   ei saa aru, miks me maksustame neid kaupu, mida me ise ei tooda. Tuleb välja, et ikka selleks, et oma rahvast nöökida ning et saaks need kaubad võimalikult kallilt kätte. Sellest jällegi järeldub, et valistus VIHKAB oma rahvast. Ja kes on meil valitsuses?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.