Mölder: EMO-de juurde tuleb luua perearsti vastuvõtud

Tõnis Mölder FOTO: EERO VABAMÄGI/SCANPIX

Tallinna Linnavalitsus on seisukohal, et suurte erakorraliste meditsiiniosakondade (EMO) juurde on tarvis luua perearsti vastuvõtud. Linn on valmis alustama läbirääkimisi Haigekassa ja Sotsiaalministeeriumiga.

„Idee seisneb on selles, et patsient saaks kvaliteetset arstiabi EMO kõrvalkabinetist, mitte ei pea selleks sõitma näiteks Kesklinna suurest EMO-st Lasnamäe esmatasandi EMO-sse. Lähtuda tuleb põhimõttest, et patsient peab saama kvaliteetset abi võimalikult kiiresti ja ka mugavalt,“ kommenteeris abilinnapea Tõnis Mölder AS Medicumi poolt välja pakutud ideed avada linna tervisekeskustes esmatasandi erakorralisi meditsiiniosakondi.

„Tervisekeskuste ülesanne on seda ideed toetada. Teine väga oluline aspekt on, et mis saab siis, kui patsient läheb tervisekeskuse EMO-sse, ent selgub, et abivajaja vajab hoopis tõsisemat ravi ehk on spetsialistide keeles punase tiraažiga? Sellise olukorra välistamiseks tuleks hoopis suurte EMO-de juurde luua esmatasandi EMO-d, kus töötaksid perearstid näiteks kella 6-st 22-ni ehk ajal, mil tänased EMO-d on kõige rohkem koormatud,“ sõnas Mölder, kelle sõnul oleks linnal võimekus luua selline arstiabisüsteem haigekassa nõusoleku korral.

„Tõsi, tänasel päeval on selle idee realiseerimiseks puudu vaid ruumid ja rahastus. Tallinna linnal on olemas 27 perearstinimistuga munitsipaal perearstikeskust ja kaks suurt keskhaiglat koos erakorraliste meditsiiniosakondadega. Muidugi oleme valmis läbirääkimisteks, sest rohelise EMO toa patsient saab kiiremini tegelikult arstiabi perearstilt ning koostöös riigiga peame vähendama tänaste EMO-de koormust,“ kinnitas Mölder.

Abilinnapea lisas, et tulevase Tallinna Haigla meditsiinilinnakus selline süsteem kindlasti ka käima pannakse, kus kõrvuti paiknevad nii tavaline kui ka esmatasandi EMO. „Sellisel juhul suunatakse rohelise toa patsient kas kõrvalmajja või kõrvaltuppa, ent kindlasti mitte teisele poole linna otsa, mis oleks ebamõistlik,“ selgitas Mölder.

Samuti lisas ta, et igal juhul tuleb pikendada ka perearstide vastuvõtuaegu õhtuti ja nädalavahetustel. „Praegu seisneb probleem selles, et inimesed peavad perearsti vastuvõtul käima oma tööaja sees ning seetõttu on abivajajad sunnitud pöörduma oma tervisemure korral peale tööpäeva EMO vastuvõttu. Selline süsteem vajab kindlasti muutusi,“ lisas Mölder.

1 Kommentaar
 1. Ma 2 aastat ago
  Reply

  ei saa sellest erakorralisest meditsiinist üldse aru. Näiteks leian ma, et see on nende jaoks, kes endale abi kutsuda ei saa või suuda. Sest nad on niivõrd sitas seisundis. Kõik teised aga selgitagu ära, mis tal viga on ja kui ei vasta erakorralisele, siis oma väljakutsega nagu sõlmib lepingu valekutse eest trahvi saamiseks.
  Olen isegi olnud karmi hambavalu käes, kuid on hiline õhtu ja loomulikult ma ei kutsi 112 kedagi appi. Elan veel maakohas, kust lähima haiglani on 15km. Kuid haiglas ju hambaarstid pole ööpäevases valves ja koristaja ei hakka mu kihva välja tirima. Jääb üle järgmisel hommikul bussitada end linna ja seal end sappa panna, ehk saan õhtuhakuks jaole. Siis on hammas juba tursunud ja arst mind enam vastu ei võta. Ütleb, et mine ja kannata nädalake, kui järele jääb, siis tule uuesti ja võta suur rahakott kaasa. Ilma süstita tõmban suure heameelega tasuta välja, kui süstin, tuleb ka selle eest maksta. See pole väljamõeldud lugu, mõne aasta eest tartus mul nii juhtus, vist oli Maxilla või midagi taolist.
  Ja on ju teisigi haigusi. Juba lapsed löövad hädaksa lahti, kui on kätt kergelt kriimustanud. Siis emmeke helistab igale poole, kasvõi Ratta Jurkani välja, et saaks kuidagi kellegi, kes plaastri peale paneb.
  Pakun tasuta head lahendit: kes ei vaja otsest arstiabi, helistagu mingile muule, nt varunumbrile, mitte 112 ega ajaks Kerstit üles.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.