Tanel Kiik: vägivaldne marurahvuslus on Eestile suurim oht

Tanel Kiik Foto: Kesknoored

Peaministri büroo juhataja Tanel Kiige sõnul on vägivaldseks muutunud marurahvuslus suurimaks ohuks Eesti ühiskonnale ja ta kutsus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhte lõpetama vägivaldseids meeleavaldusi.

“EKRE äärmuslik ja nagu täna [riigikogu ees EKRE korraldatud meeleavaldusel] nägime, siis juba vägivaldseks muutunud marurahvuslus, on suurimaks ohuks Eesti tasakaalukale ja rahumeelsele ühiskonnale,” kirjutas Kiik sotsiaalmeedias. “Kutsun EKRE juhte üles lõpetama massilist valeuudiste levitamist, alusetute hirmude külvamist ning vägivaldseid meeleavaldusi. Taoline ühiskonda lõhkuv poliitika ning agressiivne käitumine ei ole meie kultuurile omane ega vähimalgi määral aktsepteeritav.”

“Igal inimesel on õigus olla ÜRO ränderaamistiku poolt või vastu. Mitte ühelgi inimesel pole aga õigust kasutada teisitimõtlejate suhtes vägivalda. Täiesti häbiväärne on rahvasaadik Jaak Madisoni vägivalda heakskiitev ning vaenuõhutav sõnavõtt pärast Indrek Tarandi ründamist EKRE meelavaldusel: “Kui poleks olnud Ivari Padarit, kes teda oma kehaga kaitses, siis oleks ta siit ära läinud mitte valge inimese näoga.””

Esmaspäeval peetud EKRE pikett riigikogu ees muutus vägivaldseks, kui EKRE fraktsiooni poliitnõunik Urmas Espenberg lükkas Tarandi lavalt maha, kus hulk piketeerijaid teda sõimasid ja jalgadega peksid.

BNS

10 kommentaari
 1. Kas 3 aastat ago
  Reply

  Tanel tõesti ei tea, et pedesots Indrek ise ronis sinna lavale? Ma ise seal juures polnud, seetõttu ma ei saa kinnitada, et ta oli purjus, kuid teda vaadates selline mulje jäi 100%. Saan aru, et Tanel n tallalakkuja ja peab tegema kõik, et Jurkale meelepärane olema, ka tõde moonutades, kuid tema edasisele elukäigule see oma rahva vastu astumine kasuks ei tule.
  Mis asi on aga oma rahva eest seismine ehk Taneli sõnutsi “maru”rahvuslus, ta millegipärast ei taha või suuda selgitada.

  • to kas 3 aastat ago

   loe teisi lehti ka, politsei kinnitab et Tarand oli kaine, algatatud on kriminaalasi. Ja need kes sinna koguneneud olid, demonstreerisid üsna ilmekalt, et nad on manipuleeritavad ja provotseeritavad. Ja see on hirmutav. Isegi kui Tarand käitus ise natuke provotseerivalt, siis rahulik kodanik ei allu sellele, teie aga allusite. Edasi mõelge ise.

  • Meil 3 aastat ago

   “töötab” politsei nii, et kui keegi võõras tuleb ja viskab su su enda kodunt välja, siis hakkab ta kaitsma neid väljaviskajaid. Nii oli ka Indrekuga, kes ise ronis lavale ja hakkas oma pedekate hüüdlauseid röökima. Eks kuula veel teda, need vidikad on veel veebis alles.
   Ja kas oled unustanud, kuidas see skandalist tungis kord joomasena keskbande koosolekule, kust ta samuti välja visati.
   Käesoleva juhtumi põhjus oli aga Inderku lausraevus konservantide vastu, sest nood polnud nõus seda jotat oma eurovalimise nimekrija etteotsa sokutama.

 2. Jaan 3 aastat ago
  Reply

  Aitäh, nõustun nii Ratase avalduse kui Taneli hinnanguga. EKRE on olematu sisekultuuriga erakond, mis näib olevat valinud piiramatu vastandumise tee. (Piiramatu vastandumisega ja ähvardustega poliitiliste vastaste aadressil hävitasid Vabadussõjalased eelmise Eesti Vabariigi demokraatia. Riik ise hävis veidi hiljem.)

  – Plakat meeleavaldusel: “Eesti rahva reetur nr. 1”, kujutatud Kersti Kaljulaid.
  – Juhatuse liige (Martin Helme) ütleb Riigikogu puldist: “Tahan, et kohtunike Virgo Saarmetsa, Maret Altnurme ja Kaire Pikamäe pead veereksid!”

  Lauri Laanemets tsiteerib Madisoni tänast mõttetera: “..kui poleks olnud Ivari Padarit kes oma kehaga teda kaitses, oleks ta läinud siit ära, mitte just…meie valge inimese näoga…”

  Ei, sääraseid ei valita, säärastega koostööd ei tehta.

  • mnjah 3 aastat ago

   jagan igati Jaani seisukohti. Ekre retoorika on muutunud verbaalseks viha ja vaenu õhutamiseks. Ja selle tulemust on juba mõnda aega märgata, viimase nädalaga kallati sinna ohtralt õli juurde.
   Ja kui arvesse võtta Martin Helme varasemat ütlust, et me näeme kõigi aegade võikamat valimiskampaaniat, siis võib vaid tõdeda, et kõik see oli planeeritud ja sihipärane tegevus. Täna algatatud krimiasja valguses on Martin Helme varasem ütlus kindlasti raskendav asjaolu.

 3. kas..... 3 aastat ago
  Reply

  …hakkate siis “marurahvuslasi” nüüd koostöös Putiniga Siberisse saatma? Ah, et oma pisikese Eesti armastamine ja muretsemine eestlaste püsimajäämise pärast siin ainsal maalapil maailmas, teeb Keskbandele ja sotsidele nii hirmsasti muret—-pange vangi, jalaraudadesse, riputage võlla, kuid niikaua kui veel suudan suud liigutada, ütlen teile reeturitele—põlege igavesti põrgus, neetud eestlaste hävitajad. Tarand provotseeris ise selle kuidas temaga käituti, nagu edev kohikukk kukkus kirema, võttes vägisi kõnepidajalt mikrofoni. (Olen 70 aastane ja kahjuks Tallinnast liiga kaugel, kuid ausalt oleks ka ise sellele libedale punasele vastu vahtimist andnud…nüüd tormas kaebama nagu viimane tatikas, talle tehti haiget, jumal kui vastikud on nii need putini sõbrad kesikud ja punased sotsid, nüüd lisandus veel Eesti-200). Eks kutsunud K-komando kohale, kes eestlased nagu Lihulaski läbi peksaksid, kus eestlased kaitsesid oma vabaduse eest hukkunute mälestusmärki. Samas okupantide sabateid 9 mail kaitstakse. Seesama Ratas peab vene keelsena blogi, sotsid hakkavad seda tegema varsti araabia, ja mustade multi-kulti keeles, ainuke keel, mis toomide plaksutamise saatel mingit toetust ei saa, on eesti keel.

 4. Jaanile 3 aastat ago
  Reply

  ,,,Muidugi, muidugi on Keskerakonna umbkeelste raudhammastega valijate miitingud märksa kaunimad. Viimane alles oli 2007 ja ikka nii, et kivi ei jääks kivi peale, eks neid “sõbralikke” näeb igal aastal ka Filtri teel ja bussijaama juures okupeerimist ülistamas. Mäletan Toompealt eestlaste spaleerist alla tulevaid vihast punaste nägudega ,tatistavaid Keskerakonna valijaid, kes eestlased igavesest ajast igavesti ära needsid. Muidugi on ühe europarlamendi peen pee on ju palju õrnem ja tähtsam kui eesti politsei “Pronksjunni kaitsjate” poolt loobitud kividest saadud peahaavad. Eile käis see hampelmann seotud käsi esiplaanil, kurtmas vorpide üle, mulle tuli kohe meelde mu 4 aastane tütar, kellele meeldis ka hirmsast “haavata” saada, et siis mängida peres “esimest viiulit” kellele pidi kommi tooma valu vähendamiseks. Naeruväärne ja lapsikult provokatiivne.

 5. ref 3 aastat ago
  Reply

  Vägivaldne on see meeleavaldus mille käigus purustatakse, põletatakse ja pekstakse. Kui kõnepuldist tõmmatakse ära sinna omal algatusel roninud tühivaim, kes hägustab protesti mõtet, siis see pole vägivaldne meeleavaldus vaid oma sõnumi selge hoidmine. Üheski lääne demokraatias ei roni protesti vastased protestijate tribüünile vaid teevad oma meeleavalduse.

  • mnjah 3 aastat ago

   sel juhul tekib küsimus, miks te oma meeleavaldusi Toompeal korraldate? Tehke seda oma erakonna kontori juures. Miks EKRE kardab teistsugust arvamust paaniliselt? Kui üks erakond organiseerib mingi meeleavalduse, siis on elementaarne et vastutab ka selle turvalisuse eest. Mind hämmastab millise agarusega te aina Tarandit hukka mõistate, aga oma vigu ei näe ega tunnista. Ja kui nii jätkate, seda valusam see kohtuotsus saab olema. Te ei saa siiani aru, et käitusite valesti, otse vastupidi, õigustate enda käitumist.
   EKRE on pika aja jooksul oma juhtide sõnavõttudega(meenub Mart Helme ETV Esimese Stuudio esimeses debatis tehtud labane rünnak Ratasele) , miitingutel nähtud plakatitega võtnud praktiliselt ainuõiguse siin riigis eirata praktiliselt kõiki poliitilise kultuuri ja eetika norme……ka ülejäänud rahvast, kes teie toetajad ei ole. Teil on hetkel 6%-line mandaat Riigikogus ja kes on andnud teile õiguse esineda provokatiivselt, teisi erakondi ja poliitikuid räigelt alavääristades. Näidake see mandaat ette? Teil ei ole õigust alavääristada presidenti, teil ei ole õigust alavääristada peaministrit. Ja teil ei ole õigust kohelda Tarandit nii nagu kohtlesite isegi siis kui ta käitus provokatiivselt. Eesti inimene ei ALLU provokatsioonidele. Teid ei saa iial usaldada, sest olete manipuleeritavad.
   Vaadates kommentaariumi, siis ka siin on vihast nõretavaid kommentaare. Igale poole te poete ja oma agressiivset propagandat levitate.

  • Tundub 3 aastat ago

   et meeleavaldusteks oleks vaja eraldada oma ala. Et ei häiritaks ümberkaudseid elanikke ja liiklust. Avalikes kohtades oleks lubatud ainult riiklikud etendused, neid ei tohiks aastas olla samuti üle 4…5.
   Tallinnas võiks selleks rahvaliku meelepaha väljendamise kohaks olla mõni park, Toompea lähistel on kasutatud Hirveparki. Kuid siis peab hoidma ka korda, et ei tallataks lillepeenardel ega kistaks üle spõõsaid ja väikesi puid nagu 80ndate lõpul sageli juhtus, kus eestimeelsed vennikesed ja intrid teineteise võidu reostasid parke ja loodust.
   Samuti saaks meeleavaldusteks kasutada mõnd staadioni. Kui rikutaks ekorda, peavad korraldajad maksma sihukes etrahvi, et mäletavad ka nende järeltulijad. Ja kõik prahi enda järelt ära koristama. Muidugi oleks viimane nõue ka heaks toiduks vastastele, sest sokutaks teadlikult oma reostajad kohale nagu nüüd sokutasid pedekad Jota Indreku platsile röökima ja ohvrikest mängima.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.