Taavi Aas: kui Mõis ütleb, et tasuta transport on mõttetu, siis võib Pealinn sellest kirjutada küll

Kui Jüri Mõis ütleb, et tasuta ühistransport on mõttetu, siis võib ajaleht Pealinn seda kajastada küll, isegi kui see Riigikontrollile ei meeldi, ütles Tallinna linnapea Taavi Aas kommenteerides täna avaldatud Riigikontrolli auditit.

Omavalitsuste lehti analüüsinud audit tõi ühe probleemina esile, et linnameedias on ilmnenud „poliitiliste konkurentide halvustamist“ (Lk 19).  Linnapea jaoks olid toodud näited kummastavad ja tekitavad küsimuse funktsionaalsest lugemisoskusest.

„Minu jaoks oli põhjendamatu Riigikontrolli poolt esitatud väide, et kui Jüri Mõis ütleb avalikult, et tasuta ühistransport on mõttetu, siis Pealinn ei tohi sellest kirjutada. See on justkui „konkurendi halvustav kajastamine,“ ütles Aas.

Aas osutas, et antud juhul halvustas Mõis hoopiski tasuta transporti, aga seda teevad ju ka mitmed teised poliitikud, Kaja Kallasega eesotsas ning pole mingit põhjust seda varjata. „Riigikontroll peaks ju mõistma, et meil on vaba maa ja kui keegi midagi olulist ütleb, siis see ka levib. Ammugi kui Mõis midagi sellist arvamusfestivalil välja ütleb.“

Samuti tõi Riigikontroll välja „konkurentide halvustamisena“, et Pealinnas ilmus sotsiaaldemokraat Peep Petersoni lause, et Reformierakonna võimuloleku järel mõjub ka tigu täkuna.

„Minu arust võib Peep Peterson edaspidigi öelda, et Reformierakonna järel mõjub ka tigu täkuna, ma ei näe siin midagi sobimatut,“ ütles Aas osutades, et antud tsitaat oli refereeritud Äripäevast, kus kriitiline info on igapäevane.

Toodud näidetes oli „halvustamiseks“ nimetatud seda, kui viidati Reformierakonna „öölinnapea“ ideele. „Kahtlemata oli öölinnapea puhul tegemist intellektuaalselt huvitava ideega, aga keegi pole seda halvustanud,“ sõnas Aas.

„Loomulikult peame me jälgima, et linnaosalehtedes ja Pealinnas-Stolitsas ilmuv kajastus oleks tasakaalus,“ möönis Aas. Riigikontroll tõigi välja, justkui oleks kriitika olnud tasakaalustamata. Linnapea kutsus üles erinevaid erakondi linnameediaga rohkem suhtlema. „Reformierakond on linnameediat boikoteerinud. Sotsiaaldemokraadid seevastu on linnameediaga rohkem suhtlema hakanud ja tulemuseks on tasakaalustatum sisu,“ ütles Aas.

Riigikontrolli raport kajastas mitmete omavalitsuste lehti. „Ma arvan, et Pealinna võrrelda mõne valla infolehega pole päris korrektne – Pealinn on Pressinõukogu liige, allutatud selgetele reeglitele ja toodab Tallinna ja Eesti elu teemal palju üldhuvitavat materjali, mis suurendab selle loetavust ja populaarsust. Teha sellest kuiv ja värvitu infoleht, nagu Riigikontrolli soovitustest õhkub, pole põhjendatud. „

Aasa sõnul annab Riigikontroll mõista, nagu peaks linn Pealinna toimetuse tegevust rohkem kontrollima. „Ma arvan vastupidi, linnavalitsus peaks end toimetusetööst igapäevaselt eemal hoidma, et seda mitte sobimatult mõjutada,“ ütles Aas.

Linnapea osutas, et kindlasti on varasemalt olnud juhtumeid, kus tekib kriitika, et linnaosalehtedes on liiga palju linnaosavanema pilte. „Meie kehtestatud reeglid on toimima hakanud ja lehed on muutunud enesekriitilisemaks ja tasakaalustatumaks,“ sõnas Aas.

4 kommentaari
 1. Taavi 3 aastat ago
  Reply

  valetab taas näkku. Sest ühisvedu pole TASUTA, selle maksavad kinni ka need, kes seda ei kasuta. Nii et sellele ühisveole makstakse peale millegi teise arvelt, sinna aga röövitakse inimestelt raha ära. Jurkal on olnud 2 aastat see jama lõpetada ja panna linn majanduslikult ööle, aga ei, tema valijad mägedelt peavad saama teiste arvel “tasuta” sõita ühest linnaotsast teise, et mõni sent odavamat peldikupaberit koju tassida ja siis Galjale tund aega lõhverdada, kui kasuliku ostu ta täna tegi.
  See “tasuta” sõit pole mõttekas just majanduslikult. Inimesele ta võib olla mugav (kasutan seda olude sunnil isegi, kui Tallinnas kän), kuid oma olemuselt arulage. Sellepärast majanduslikult mõtlevad inimesed selle vastu ongi.
  Asi aga on selles, et vanasti toitis iga talu ennast ise ning talle oli vastuvõetamatu, kui temalt rööviti raha mõne laisa ülalpidamiseks. Osa rahast läks küll santide ülalpidamiseeks ja tuli ka mõisnikule andamit anda, kuid põhiolemuselt olid talud isemajandavad. Nüüd on aga SSSR muutnud ka eestlased tibladeks, et saab teise kulul elada. See see kõige vastikum ongi, et just meie eestlased seda tiblastumist aina süvendavad ja eestluse sajandeid kestnud põhimõtet ennast ise ülal pidada hävitavad. Ja siis hõiskavad igas lehes, mida nemad on raha “heaks” teinud. Ning käiakse vabadussõjalaste haudadel tulesid süütamas, ise neid langenuid südamest põlastades.

 2. mnjah 3 aastat ago
  Reply

  lihtsam oleks sellisel juhul panna kõikide KOV-de häälekandjad kaheks kuuks enne valimisi kinni kui selliselt näpuga järgi aetakse. Ausalt öeldes ei kujuta ka ette, et mida siis saab üldse kajastada. Kõike annab tõlgendada valimisreklaamina. Tänases Ringvaates oli esimene näide Viimsi vallast kus oli muuhulgas ära toodud kandidaadi number…vaat see on küll jäme rikkumine, aga pole kuulnud et ERJK oleks sekkunud ja midagi välja nõudnud.
  Kui nii kangesti tahetakse seda asja reguleerida, siis tehku seda ühetaoliselt ja kõigile. Kinni ja kogu lugu. Aga mida tähendaks see TTV-le, seal ei tohiks enam ühtegi poliitikut ka kusagile saadetesse kutsuda ja intervjuusid võtta, koheselt kvalifitseerub ju reklaamina. Ja kuna teised erakanalid on teadagi kelle käes, siis tegelikult tahetakse luua hoopis ebavõrdset olukorda. Ja probleem tõstatub alati siis kui KE on võimul kuskil, kui võim näiteks Toompeal vahetub, siis pole probleemi enam ollagi, tehakse riigi raha eest pikki filme erakonna liikmetest kuhu muuhulgas pääseb mõni kõrvaline tegelane ka ja kõik on kõige paremas korras. ERJK ei tule selle pealegi et see võiks olla valimisreklaam. Nõme tegelikult. Ja mille alla kvalifitseerub ERR, ma võin näiteks nimepidi üles loetleda Vikerraadio saatejuhid kes on selgelt kallutatud. Kuidas nendega jääb? Kes neid kontrollib? See ju ka varjatud reklaam maksumaksja raha eest. Reklaam võib olla mis iganes, hea näide on alkoholi ja piirikaubanduse reklaamimine ajalehtedes, eriti kui tehakse veel hinnavõrdlusi. Puhas reklaam, aga ei kvalifitseeru reklaamina vaid hoopis artikli või arvamusloona. Puhas lollitamine. Kellele seda vaja on? Tahetakse mingit üksust looma hakata ja riigipalgalisi juurde tekitada või mis selle asja point on? Hallata midagi, mida polegi tegelikult võimalik hallata, sest pole reegleid, mis on reklaam ja mis mitte.

  • Enne 3 aastat ago

   valimist (nt 3 kuud) tuleb eraldada IGALE kandidaadile tema bandet mainimata kindel piirmäär ajalehepinnast (vallas, piirkonnas), nt 10000 märki koos tühikutega. Iga üleminev märk läheks juba maksma 1000€, see paneks kohe lobale piiri ette. Lugude esitamise järjekord loositakse välja. Kes hiljaks jääb, jääb ilma.
   Kas keegi seda ka kasutab, on juba tema asi. Igatahes ei tohiks slelistes kirjutistes lubada kellegi teise isiku- või kohanime mainimist, ka näitena Botswanat, Tongat, Sokratest, Leninit või jumalat. KURADIT võib, tema on eestlane ja ehkki ta valimisel otseselt ei osale, on ta meist igaühe peas olemas.

 3. nõustun..... 3 aastat ago
  Reply

  …täielikult Taaviga. Eks Leninil-Stalinil olnud sama eesmärk—-kasvatada inimestest “isakese armust” sõltujad. “Abituse sündroomi” süvendamine andis võimuritel võimu rahva üle, me oleme justkui midagi võlgu ja seda tuletatakse igal momendil meelde. ” Meie andsime, meie tegime, teie ärge mõelge, vaid valige meid!” Keskerakond ongi “pakasuhha” erakond, nende arust ongi see majanduse areng—-tegelikult on see taandareng, kus sa ei tee midagi, et inimesed saaksid ise hakkama, ega tekkiks alandavat kerjuse tunnet, aga jah väga paljud neid alandavaid seoseid ei näe, vaid lähevad õhinal kõigi poolt teenitut oma isikliku rahakotti toppima. Ongi purustatud see eestlastele omane “Teen ise ja vastutan ise!” ja asendatud venelastele omase “Dai, dai, pesplantna dai!” Silmakirjalik on aga tõesti mängida “Vabadussõja” monumentide juures “tänulikke” kui samas hoitakse kiivalt Kremliga lepingut põues, istutakse Toomi, Kõlvarti, Ivanova, Korbi jne. ühe laua taga, kellede iidol asub teatavasti Filtri teel ja kus oodatakse “tänu” “vabastamise” eest.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.