Jaan Toots: ettevõtlus- ja infotehnoloogia ministri ametikoha asemel tuleb luua välismajandusministri koht

Jaan Toots

Ettevõtja, Keskerakonna nimekirjas Riigikogusse kandideeriv Jaan Toots leiab, et Eesti ettevõtjate esindamine välismaal vajab lisatuge ning saatkonnad tuleb enam majanduse heaks tööle panna, sh luua välismajandusministri ametikoht.

17 aastat Kaubandus- ja Tööstuskoja liige olnud Toots sõnas, et Eesti ettevõtjate esindamine välismaal on üks põletavamaid küsimusi, mis vajab lahendusi. „Ettevõtjaid toetab küll EAS, kuid jõudu, mida välismaal ettevõtluses jala ukse vahele saamiseks vaja on, jääb vajaka,“ tõdes Toots.

Ta leidis, et tootmine saab ja peab Eestis olema suurem, kuid murekohaks on just välisturgudele jõudmine. „Peaaegu kõik suurriigid kasutavad ärimeeste toetamiseks ning edukate läbirääkimiste korraldamiseks oma riigi suursaatkondade abi ja toetust. Suurte projektide puhul kaasatakse lausa suursaadikuid. Sellist abi ja toetust kahjuks Eesti ettevõtjad tänaseni ei saa,“ ütles Toots, et Eesti suursaatkonnad ning diplomaatilised esindused pole ettevõtjatega vajalikul määral kaasa tulnud.

Tootsi ettepanek, mida toetab ka Kaubandus- ja Tööstuskoda, on järgmises valitsuse koosseisus asendada ettevõtlus- ja tehnoloogia ministri ametikoht majandusministeeriumis uue välismajandusministri ametikohaga välisministeeriumis. „See samm oleks sisuline töö ümberkorraldus välisministeeriumis ning Eesti suursaatkondadele ja diplomaatilistele esindustele suurema rolli andmine majandusküsimustega tegelemisel. Meie väikse riigi majandust saab arendada suures osas just tegutsedes väljaspool meie riigi piire ja tuues raha Eestisse,“ selgitas Toots.

1 Kommentaar
 1. Ei 2 aastat ago
  Reply

  hakka Jaanil ninast kinni, kuid olen ka ise olnud arvamusel, et mõnes valdkonnas on meil vaja 2 ministrit, üks korraldab elu Eestis ega tolkne kuskil Brüsselis või Botswanas, teine aga käib nagu esindamas ja tutvustamas ja tutvumas, mida kuskile või kuskilt, et oleks ka turgu.
  Majandus on selline valdkond kindlasti, seega on vaja sisemajandusministrit ja välismajandusministrit. Ning kui sisemajandusminister peaks sammugi tegema väljapoole Eestit, siis AINULT OMA KULUL! J atasub ka raisatud tööaja eest topelt.
  Ning iga päev peab kodulehel olema aruanne, mida tegi, palju saadi, palju ta ise oma lolluste eest tagasi hüvitas.
  Muide, ka peaministreid peaks meil olema 2 – sisepeaminister ja välispeaminister. Viimase ülesanne langeb suuresti ühte välisministri omaga, ehk ongi need ametid võimalik ühitada.
  Ning presidendil peab olema ka nn asepresident, et alati oleks teine varuks olemas.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.