Euroopa Parlamendi valimiste nimekirja ja esinumbri võiks otsustada erakonna volikogu

Raimond Kaljulaid. Foto: Facebook

Raimond Kaljulaid, Keskerakonna juhatuse liige, Keskerakonna esinumber Kristiines, Haaberstis ja Põhja-Tallinnas

Ajakirjandus on mõningal määral kajastanud Reformierakonna Euroopa Parlamendi valimiste nimekirja sisevalimisi. Leian erakonna juhatuse liikmena, et võiksime sellest kogemusest õppida ja teha paremini kui meie oponendid.

Nii palju kui on teada, sai endine peaminister Taavi Rõivas erakonna liikmete hulgas läbi viidud hääletusel viienda koha, kuid ilmselt varasemate tagatoakokkulepete tulemusel kandideerib nimekirjas teisena. Väidetavalt oli selle hinnaks tema nõustumine Lääne-Virumaal kandideerimisega, mida me muidugi kindlalt ei saa väita.

Minu eesmärk ei ole siinkohal kritiseerida Reformierakonda, lihtsalt nentida, et arusaamatu valimiskord ei ole kellegi huvides – ei kandidaatide, erakonna ega laiemalt Eesti avalikkuse ja poliitilise kultuuri.

Euroopa Parlamendi valimised on olulised, seda enam meile – meie valitsus viis läbi Euroopa liidu eesistumise. Meie Euroopa Parlamendi valimiste esinumber on nähtav ja kaaluka sõnaga positsioon.

Keskerakond ei ole Euroopa Parlamendi valimiste küsimust seni põhjalikumalt arutanud, mis tähendab, et meil on võimalus selles küsimuses kas teha targemini kui meie oponendid või siis lasta see võimalus mööda.

Olen kindel, et tagatoakokkulepped, mis juhatuses lihtsalt ära kinnitatakse, ei ole erakonna tänase juhtkonna stiil. Seega usun, et erakonna üldise avatuse ja läbipaistvuse huvides tuleks eelistada kõigile võrdseid võimalusi loovat ning nii erakonna siseselt kui väljaspoole arusaadavat ja mõistetavat sisevalimiste korda.

Mina näen kolme peamist valikut. Kandidaadid ja nimekirja järjestuse (sh esinumbri) võib otsustada juhatuses, volikogus või kõigi liikmete poolt hääletusel.

Neist neljast eelistaksin mina sisevalimisi volikogus.

Esiteks, volikogu sisevalimistel oleks tagatud otsuse piisav laiapõhjalisus ning liikmeskonna esindatus.

Juhatuses on vähem inimesi ja arvata võib, et päris mitmed juhatuse liikmed on ühtlasi ka võimalikud kandidaadid valimistel – seega oleks põhjendatud selle otsuse toomine laiapõhjalisemasse volikokku.

Üldise hääletuse jaoks tundub teema jällegi liiga kitsas.

Teiseks, volikogu istungid toimuvad nagunii ja selleks ei peaks eraldi kogunema. Nii kandidaatide tutvustamise kui ka hääletuse saab läbi viia tavapärase volikogu istungi raames. Seega ei too see erakonnale kaasa erilist täiendavat aja- või ressurssikulu, mis on samuti oluline aspekt.

Kolmandaks, valimised volikogus on ka varem andnud häid tulemusi. Teatavasti otsustati Keskerakonna kandidaat viimastel presidendivalimistel just volikogu istungil ning erakonna aseesimees Mailis Reps esindas erakonda nendel valimistel väga väärikalt.

Neljandaks, see oleks mingis mõttes Eesti poliitikas eeskujuks, kui meil oleks väga selge ja ühene protseduur, kuidas me Euroopa Parlamendi valimiste nimekirja koostame.

Viiendaks, see annaks ka kandidaatidele teatud täiendava seljataguse – nad on selgelt kogu erakonna kandidaadid.

Kuuendaks, tegemist on ühe üleriigilise valimisringkonnaga valimistega ning võimalik, et see aktiveeriks ka meie piirkondi osutama Euroopa Parlamendi kandidaatidele tugevamat kaasabi kui nimekiri oleks piirkondade esindajate poolt paika pandud.

Mõistagi on praegu ülikiire Riigikogu valimiste eelne aeg ning peame võimalikult tugevalt Keskerakonna tulemuse nimel panustama. Samas – teatud määral on ka see meie erakonna jaoks lakmuspaberiks, kas me leiame selle kõrvalt aega mõelda ka Euroopa asjadele või mitte.

Sest lõppude-lõpuks on Euroopa tulevik ja Eesti tulevik omavahel lahutamatult seotud ning Keskerakonnal on vastutus ka Euroopa tasandil panustada Euroopa ühtsusesse ja euroopalike väärtuste tugevdamisse – erit ajal, kui nad on populistlike jõudude ja poliitikute poolt nii tugeva surve all.

Et seda tõhusalt teha, peame Euroopa parlameti lähetama inimesed, kes oskavad keeli, oskavad leida ühisosa ja on väärikad esindajad Eestile ja Eesti Keskerakonnale.

8 kommentaari
 1. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Pole meil Euroopa Parlamends olijate tõttu elu paremaks läinud. Nad kaovad nagu vits vette. Seal on Ansip, kes viis meie elatustaseme viimaste hulka, nüüd tahab minna Rõivas kelle valitsemise ajal vaesus jätkas oma kasvu. Tänu reformikatele on meil vaene, vastuoluline ja ebaõiglane kus on lubatud tublisid inimesi laimata, nende tervist rikkuda ja valestsenaariume koostada. Brüsselit sellised asjad ei huvita, seal ollakse peamiset tegevuses vihavaenu õhutamisega Venemaa vastu ja Poroshenko kuritegude õigustamisega. Mina pooldaksin vaba Eestit, kus valitseksid keskerakondlased, kuigi neil pole samaväärset erakonda kellega liituda. Kahju, et Rohelised saavad vähe hääli, ka sotsid käituvad viisakalt ilma kedagi laimamata.Arusaamatu on reformistide häältesaak, paistab et inimestel on ükskõik, et meil on nii palju vaeseid. Brüsselit see ka ei huvita.

 2. oleks .... 2 aastat ago
  Reply

  ..tõesti tore, kui oma sõnade järgi ka käitute. Euroopa Parlamenti Eestit esindama mitte valida (võtmata isegi mitte nimekirja, mis käiks risti vastu teie sõnadele) Yana Toomi. See inimene läks vastuollu E. Parlamendi otsusega Assadi mitte toetada. Pr Toom aga külastas oma rahva mõrtsukat mitu korda, olles Moskva liitlane, mitte Eesti esindaja. Toomi ei koti (tema oma sõnad) eestlaste arvamus temast, (eriti räige eesti keelele kadu ootaja, seega ka eestlastele heameelega haua kaevaja). Pidev Venemaa propakanalite (Solovjov) külaline, ainult ühel korral ütles Žirinovskile, et sellel ka sprotid külmkapis, ülejäänud kordadel, temale omaste grimasside saatel nõustumine Eesti mustamisega. Toom veab läbi oma isikliku korteri Donbassist separatiste ja nende perekondi Tallinnasse (üle 3000 nagu ta ise mainis), mille poolest erineb siis see proua “isamaalstest” ,kes seda sama ju tegid ja hukka mõisteti. Käige minu sõnade, mitte tegude järgi—-tõestage, et olete muutunud ja seda kremlikannupoissi uuesti Eestit esindama ei saada.

 3. Raimondoke 2 aastat ago
  Reply

  lullutab kui samal ajal on ta käsu Jaanalt kätte saanud, et tema tuleb sokutada 1.-ks ja kõik. Ning siis veel miišad ja kimmid, eestlastel pole Brüsselisse asja, nemad ei suuda koostöölepingut nii urgitsevalt täita ja Eestile võimalikult palju kahju teha. Seega on nimekirja tipp olemas:
  1) Jaana Tšernogoorova
  2) Kimm Kõlvart
  3) Miša Korb
  4) Miša Stalnuhhin (mis sest et vahel Jaanaga pureleb)
  5) keegi muu tibla, nimi polegi enam tähtis.
  Kindlasti ei tohi nimestikus olla Jurkat, sest tema rööviks Jaanalt paljude tiblastunud estoonetsite hääled ja ega siis saa oma bandet meelevalda jätta. Sest kui Jurka hääletataks Brüsselisse, siis seal on ta 0 aga siin hoiaks ta ära segaduse, mille keeraks kokku õel Kata.

 4. Äkki 2 aastat ago
  Reply

  Raimondo ise tahab Brüsselisse?

 5. liige 2 aastat ago
  Reply

  Mina kustutaksin teise kommentaari ära, kellel oli vaja välja valada sellist laimu- solki ??? Olen väga selle poolt, et Yana Toom saaks jätkata Euro Parlamendis—on aus, otsekohene, väga töökas, ei ole raskusi võõrkeeles suhtlemisega. Kõik tema saavutused EESTI heaks Euro Parlamendis võiks enne uusi valimisi siin lehes ära trükkida. Mina pean kõige tähtsamaks võõrkeele oskust vabal suhtlemisel . Teiseks kandidaadiks valiksin Oudekki Loone. Raimond Kaljulaidile soovin edu valimistel ja tööks riigikogus. Meie erakonna esimees Jüri Ratas on väga vajalik Eesti peaminister ka pärast 3. märtsi. Keskerakonnale soovin võitu riigikogu valimistel .

  • Elu 2 aastat ago

   on näidanud, et Jaana õige koht on Brüsselis. Seal saab ta kõige rohkem Eestile kahju teha.

 6. liige,le 2 aastat ago
  Reply

  Õnneks on sinusuguseid eestlasi—– okupantide kummardajaid mitte üle 10% (ülejäänud 5-8% on “Tasuta” tahtjad). Toom ootab ka sinu kadu, venelastel maad ju vähe, kuhu iganes nad oma kirsa maha toetavad, (eriti kui see maalapp korrastatud) see nende oma, seal tahavad kehtestada oma blatnoi kultuurat ja keelt. Nendest ei saa iialgi lahti ega muuda eurooplasteks. Mitte miski ei sunni mind seda Kremli käpikut austama.

 7. Siin .... 2 aastat ago
  Reply

  …rõhutab Kaljulaid “Euroopalikke väärtuste” tähtsust, samas toetades kremlikannupoissi Toomi. Kuidas saab seda inimest seostada nende väärtustega, kui täidetakse Kremli korraldusi (Assad) kui soovitakse eestlastele-eurooplastele oma maal väljasuremist (kuidas see ikkagi ühtib nende väärtustega?). Kas venelastel on ruumi vähe, et ka siin oma sigadusi kehtestada. Tahavad kangesti elada Euroopas, kuid väärtushinnangud on endiselt Stalini ajastus.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.