Ministrid arutasid teadlastega laste kehalise aktiivsuse tõstmist

LIIKUMA KUTSUV KOOL. Kodulehe kuvatõmmis

Peaminister Jüri Ratas ning tervise- ja tööminister Riina Sikkut arutasid esmaspäeval Tartu Ülikooli liikumislabori esindajatega Eesti laste vähest liikumisaktiivsust, sealhulgas liikumist propageeriva programmi „Liikuma Kutsuv Kool“ tulevikku ja laiendamist.

Ratase sõnul peab piisav liikumine ning kehaline aktiivsus kuuluma kõigi laste ja noorte igapäevaellu, edastas valitsuse pressiteenistus. „Meie laste liikumisel ja mängimisel ka väljaspool sporti on nende kehaliste ja vaimsete võimete arendamisel ning terviseriskide vähendamisel asendamatu roll. Kahjuks annavad liikumisaktiivsust hindavad uuringud üheselt märku, et Eesti laste praegune aktiivsus ei ole kiita. Vähene liikumine ning liialt pikk erinevate ekraanide ees veedetud aeg annavad põhjust muretsemiseks ning sunnivad meid otsima võimalusi selle muutmiseks,“ ütles Ratas pressiteate vahendusel.

Peaministri hinnangul on koolid väga õige koht, kus kehalist aktiivsust propageerida. „Meie lapsed ja noored veedavad koolis väga suure osa oma ajast ning just seal on võimalik jõuda ka kõige vähem liikuvate lasteni. Programm „Liikuma Kutsuv Kool“ annab oma tegevusega liikumisele koolipäeva jooksul hoopis uue tähenduse. Aktiivsemad aine- ja vahetunnid suurendavad laste liikumisrõõmu, toetavad õppimist ning ennetavad liigse väsimuse tekkimist. Ma julgustan kõiki haridusasutusi „Liikuma Kutsuva Kooli“ metoodika ja tegevuse kohta huvi tundma,“ lausus Ratas.

Tervise ja tööminister Riina Sikkuti sõnul on Eesti laste vähene liikumine murettekitav. „Uuringud näitavad, et soovitatavaid liikumisnorme täidab Eestis vähem kui veerand õpilastest. Ja sellel on pikaajaline negatiivne mõju rahvastiku tervisele,“ sõnas Sikkut.

„Liikumislabori algatus on tunnustamist väärt. Ja on rõõm, et paljud koolid saavad aru, et lastele tuleb luua võimalusi liikuda kogu koolipäeva jooksul – see on tähtis nii laste tervise kui ka õpitulemuste ja koolirõõmu hoidmise jaoks,“ ütles ta ja lisas, et sotsiaalministeerium jätkab „Liikuma kutsuva kooli“ programmi toetamist.

„Olen seda meelt, et elukeskkond – olgu see koolitunnis, vahetunnis, aga ka linnaruumis laiemalt, peab toetama meie tervislikke valikuid. Et oleks valikuvabadust liikuda kooli ka jalgsi või tõukerattaga ja et õppetöös on loomulik osa liikumisel,“ lausus Sikkut.

„Liikuma Kutsuv Kool“ on teaduspõhine sekkumisprogramm, millega otsitakse alates 2016. aastast Tartu Ülikooli liikumislabori eestvedamisel koos koolidega toimivaid lahendusi, kuidas muuta koolipäevad kehaliselt aktiivsemaks ning tuua rohkem liikumisrõõmu iga õpilaseni.

Programmiga on liitunud 40 kooli ja tegevus mõjutab igapäevaselt 18 000 last.

1 Kommentaar
  1. Ei 2 aastat ago
    Reply

    aita need sõrmede liigutamised meie lapsi Mali ja Liibanoni kaitseväkke kandideerida, vaja on LIIKUVAT noort. Annan võltspeamnistrile tasuta head nõu.
    Iga laps koolis ja lasteaias tuleb panna liikuma. Tuleb nad bussiga viia kolist eemale 5km ja las trambivad mööda metsateid ja loodusradu kooli tagasi. Seda kord nädalas. Suvel aga kõik panna jooksma suunistusjooksu. Kaart kätte ja las lippavad. Või vähemalt käivad need 7…8 kilti läbi. Kes keeldub, selle vanemalt trahv 100€ sisse. Teine kord 100+100€ jne. Küll lapsele ruttu aru pähe pannakse. Ja lapsed saavad liikuma. Ja lõpuks ka Malisse ja Liibanoni Eestit kaitsma.
    Muide, praegu on Ida-eestis paras lumavaip maas. Ma pole seni näinud ÜHTKI last kes suusataks! äkki lumi segab?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.