Keskerakond soovib võimaldada Tallinnas ja mujal omavalitsustes tasuta ühistransporti kõigile Eesti elanikele

Keskerakonna juhatus kinnitas eile riigikogu valimisplatvormi punkti, mille järgi pealinnas ja ka mujal kohalikes omavalitsustes peavad kõik Eesti inimesed saama ühistranspordis tasuta sõita vaatamata sissekirjutusele.

Keskerakonna juhatuse liikme, riigikogulase Toomas Vitsuti sõnul on aeg teha otsustav samm tasuta ühistranspordi laiendamisel ja pakkuda tasuta sõitu Tallinnas lisaks pealinlastele ka kõigile teistele Eestimaa inimestele. „Keskerakonna eesmärk saab olema tasuta ühistranspordi võimaldamine kõikidele Eestimaa inimestele nii Tallinnas kui ka teistes omavalitsustes, kus on või saab olema tasuta ühistransport,“ selgitas Vitsut.

Ta lisas, et kõigi Eesti inimestele tasuta ühistranspordi kasutamise võimaldamisel tuleb riigil välja töötada saamata jääva tulu kompenseerimise mehhanism omavalitsustele, kes otsustavad tasuta ühistranspordi kasuks. „Riik ja kohalikud omavalitsused peavad astuma ühte sammu ning kokku leppima tasuta ühistranspordi ühtse süsteemi rakendamises üle Eesti,“ leidis Vitsut.

Aktuaalsem on küsimus hetkel pealinnas, kus 2013. aastast rakendunud ühistransport on tasuta ainult pealinlastele. Vitsuti sõnul on tasuta sõidu õiguse andmine kõigile oleks panus nii nende inimeste toetamisse, kes Tallinnasse tööle käivad, kui ka Eesti majandusse tervikuna. „Kui praegu kulub paljudel Tallinnasse tööle sõitvatel inimestel ühistranspordile proportsionaalselt suur osa palgast, siis tulevikus jääks see kulutus tegemata. Maksumaksja raha jõuaks kõige otsemat teed pidi sinna, kus seda kõige rohkem vaja ning väldiksime bürokraatlikku ümberjaotamist,“ tõi endine Tallinna linnavolikogu esimees välja.

Vitsut sõnas, et Keskerakond peab ühistranspordi jõulist arendamist oluliseks kogu Eestis, mitte ainult Tallinnas. „Seepärast on püütud tasuta sõidu õigust rakendada kõikjal Eestis. Kasutajate poolt on maakondlik tasuta ühistransport leidnud kogu Eestis suurt toetust. Selle vastu sõdimine tõotab aga lõppeda nii, nagu see edumeelsete ideede puhul on lõppenud: ühiskond areneb edasi, progressiivsed ideed võetakse omaks ja aja möödudes ei taha nende vastu võidelnud enam ise ka mäletada, et nad vastu olid,“ tõdes Vitsut.

Tänaseks on tasuta maakondliku ühistranspordi ideega kaasa tulnud 11 maakonda, samas kui nelja maakonna ühistranspordi keskused ei pidanud seda vajalikuks. Tallinn otsustas 2013. aastal panustada ühistranspordi kasutamisse ja muutis ühistranspordi registrijärgsetele tallinlastele tasuta. Tallinn on järjest soetanud uusi busse, trolle ja uuendanud trammiparki. Aasta aastalt on vähenenud ühissõidukite keskmine vanus ning on võrreldav ühistransporti soosiva mistahes Euroopa linnaga.

5 kommentaari
 1. Igasugusele 3 aastat ago
  Reply

  sotsialismile ja sotsialistlikele altkäemaksudele raudselt EI!

  • to igasugusele 3 aastat ago

   keegi ei keela sul oma auto või taksoga sõita kui tasutasõit nii vastukarva on.

 2. antikrist 3 aastat ago
  Reply

  Minule küll meeldib tasuta sõita. Maaelu veidigi vaheldust toob.
  Valmistu selleks ekrist-antikrist, et äkki veel sinu eluajal tuleb kõik tasuta !!! Oo õudust !!! Tööl ka ei pea käima ja kogumisel pole mõtet, sest tehisintellekt teeb tööd- enamuse tööd ja jagama peab kõigile tööpõlguritele ka.võrdselt. Plaanimajandus tõuseb koos loodushoiuga jälle esiplaanile. Eetika saab areneda ilma pragmatismipaineta.
  Töötegemisvõimalus on siis eelis. Inimesed mõtlevad headele leiutistele, teevad head loomadele kui inimestele, leiavad iseennast selles, nende tervis paraneb, kurjad ja pahatahtlikud, hoolimatud loomade vastu pannakse vangi omasuguste hulka, kus saavad peksa.
  Maailm hakkab tasapisi paradiisi mõõtu võtma – mis oligi eesmärk.

  • Siis 3 aastat ago

   poleks ka inimesi enam vaja.

 3. to siis 3 aastat ago
  Reply

  Inimene loodi selleks, et ta paradiisi taastaks, mille oli ära rikkunud.
  Praegu ta teeb aga just vastupidi, rügab tööd ja risustab sellega maailma, materiaalselt, vaimselt, emotsionaalselt.
  Kummardab raha ja järgib pragmatismi – Headuse ja Hoolivuse asemel kõigi Elusolendite vastu.
  Madu on sulle ka mürki kõrva pritsinud ja sa valesid asju pühaks pidanud.
  SELLISENA ei ole inimest tõesti vaja. Viga parandatakse.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.