Tark turism Eesti kasvumootoriks

IMRE SOOÄÄR

Imre Sooäär

Kui Keskerakond võidab valimised, siis on Jüri Ratasel võimalus kokku panna selline valitsus, mis aitaks hoida lähiaastatel Eesti majanduse kasvu.

Majanduskasv on kõige olulisem komponent, et riigil hästi läheks. Et jätkuks ressursse kõigi tegevuste jaoks, mis kindlustaksid inimeste heaolu, elukvaliteedi ja toimetuleku. Alates arstiabi kättesaadavusest, ravijärjekordade vähendamisest, kuni toetuste ja pensionide kasvuni välja. Kõik see eeldab järjest rohkem vahendeid, mis saavad tulla ainult riigi majanduse heast käekäigust.

Esmaspäeval kajastati meedias tööandjate arvamust läbi majandusspidomeetri uuringu, mida tellib Tööandjate Keskliit. Eesti Päevaleht toob selle põhjal välja, et üldiselt pole tööandjad rahul olnud ei praeguse ega eelmise valitsusega.

Olen ise 30 aastat ettevõtja olnud, aga ma ei ruttaks selle uuringu põhjal tegema järeldust, et tööandjad pole mitte kunagi rahul. Tegelikult ootavad tööandjad kindlustunnet tuleviku osas. Nad ootavad, et valitsus teeks otsused, mis tagavad stabiilse majandus- ja maksukeskkonna, paindliku tööturu ning et neid uisapäisa ei muudetaks, nagu eelmised valitsused seda aeg-ajalt on teinud.

Just töökäte vähenemine ongi saanud majanduse suurimaks piduriks viimastel aastatel. See piirab ettevõtete kasvu ja seega ka maksutulu. Tööjõunappus on  omakorda sundinud ettevõtjaid otsima õlekõrsi ja rentima sisse tööjõudu Leedust või Poolast. Paraku ei laeku aga nende maksud Eestisse, ja nii jääb renditööjõu tõttu riigil maksutulu saamata.

Ettevõtjad ootavad järgmiselt valitsuselt kindlust, et oma investeeringuotsuseid ja tulevikuplaane teha. Minu hinnangul pakub seda kindlust Keskerakonna valimisprogramm tänavu rohkem kui kunagi varem ajaloos. Seal on kümneid punkte, mis majanduse käekäiku toetavad. Koos Andrei Korobeinikuga oleme andnud oma panuse programmi koostamisse, et ettevõtjad näeksid Keskerakonda järjest rohkem partnerina, mitte vastasena.

Positiivseks hindasid tööandjad seda, et Jüri Ratase valitsus pööras tagasi eelmise valitsuse tehtud otsuse tõsta majutusasutuste käibemaksu. Keskerakond ei toeta ka oma valimisprogrammis majutuse käibemaksumäära tõusu. Meie hinnad peavad olema konkurentsivõimelised ja käibemaksuerisus kehtib ka naaberriikides.

Sellega jõuame turismini, mis on Eestile oluline teenimisallikas, millele senisest rohkem tähelepanu pööramine aitaks oluliselt kasvatada ka Eesti majandust ja maksutulusid. Turistid toovad Eestisse lisaraha, ja see raha aitab meil suurendada inimeste heaolu.

Maailmas on mitmeid väikeriike, mis peamiselt ainult turismist elatuvadki. Väiksematest riikidest nautisid mullu ligi 30%-list kasvu turismituludest Georgia, Island ja Moldova.

Kuna Eestis puuduvad maapõues kullavarud või nafta, siis peame olema sellevõrra nutikamad, kasutama olemasolevaid ressursse säästlikult ja andma neile eksportides lisandväärtust, et riigi tulusid kasvatada.

Üheks potentsiaaliks on kindlasti kõik, mis on seotud puhta Eesti loodusega, loodusturismi ja loodustoodetega. Nende nõudlus maailmaturul on plahvatuslikult kasvamas, ja see on teema, mis tooks Eestile senisest oluliselt enam tulu.

Eesti vajab nutikat turundust maailmas, mis tooks Eestisse rohkem väliskülalisi tutvuma meile ainuomase pärandkultuuriga, puutumata looduse, omanäoliste toodete ja teenustega Eesti maakondades.

Kruiisiturism jätab Eestisse külastaja kohta vaid peenraha, kuna neil on laeva paketis kõik ette kinni makstud. Eesti vajab rohkem neid turiste, kes oskavad Eestis olevatest väärtustest ja loodusest lugu pidada ning on nõus selle eest ka rohkem maksma. See kõik ongi tark turism.

Seetõttu tuleb Eestit senisest rohkem tutvustada kultuuri-, looduse- ja konverentsiturismi sihtkohana, kasutades selleks globaalset Eesti võrgustikku ja nutikaid IT-lahendusi. Kaasajastada tuleb turismisektori kutseharidusõpe. Ka need meetmed on meie valimisprogrammis.

Eelmisel aastal toimus Eestis üle 600 rahvusvahelise konverentsi, mis tõid Eesti majandusse üle 45 miljoni euro. Eestisse tuleb rajada nüüdisaegne, Põhjamaade atraktiivseim konverentsikeskus. See tooks Eestile aastas vähemalt 100 miljonit lisatulu ja aitaks täiendavalt luua sadu uusi töökohti. Seegi plaan on meie valimisprogrammis olemas. Senisest rohkem rõhku tuleb panna turistide mitmepäevaseks Eestisse toomiseks ja korduvkülastusteks ka maapiirkondadesse.

Tark turism on Eesti kasvumootor ja Keskerakonna valimisprogrammis on selleks rida meetmeid, millest võidab kogu riik. Et saaksime kõiki neid positiivseid algatusi ellu viia, on oluline, et Keskerakonna valija ei jää valimispäeval passiivseks.

5 kommentaari
 1. Pooleestlane 2 aastat ago
  Reply

  ehk poluvernik alustab kohe rahvavaenuliku umbluuga. Nagu majanduskasv oleks peamine kliki heaolu, kuid mitte rahva heaolu alus. sest eeldatavalt mõtleb Imre riigi all eeskätt just vastutamatut klikki.
  Kuid see on vale ka sisult. Mis elukas on majanduskasv? Kuidas seda mõõdetakse? Et toodeti 1000 rahvale mittevajalikku vidinat rohkem kui mullu? Või et meil tuleb üha rohkem toitu ära visata? Mitte ei saa aru, et kui ma saan 1-st praest kõhu täis, siis miks ma peaks sööma veel üht praadi või jätma sellest suure osa järele, et see visataks kuskile prügilasse. Milleks mulle 2 voodit, kui ma magan ainult ühes korraga?
  Kas majanduskasv on alati rohkema rämpsu tootmine?
  Kas ka see on hea, mis peaks meelitama siia laisklevaid neegreid ja muslimeid? Sest mida jõukamalt elatakse, seda rohkem neid tuleb. Euroopa ja USA on ju head näited, Imre on seda isegi välismaal kogenud. Nüüd aga ajab käojaani.
  Ent olgu, Imre ei suuda sellistele küsimustele vastata, sest teda huvitab vaid enese upitamine mäeotsa rahva kulule tagasi.
  Milleks on meil vaja palju turiste? Et nad kõik ära ummistaks ja reostaks? Aitähh! Mina küll ei tahaks elada näiteks Venezias, Sozopolis, Nessebõris, Capril, Monte Carlos, Paris’ või Londoni kesklinnas, kui seal tunglevad turistide kambad tuhandetes ringi. Ma parem sõidan Sirgalasse või Tipusse või Talisse või Viitinasse, kus on rahu ja vaikus. Juhtusin käima ka 80ndate lõpul Muhumaal pädastes, kui ta oli korrastamata ja kinni kasvanud. Mulle on alati varemed rohkem meeldinud kui üleslakutud uhked lossid. See käib nii Rakvere lossi kui ka Pädaste mõisa kohta. Viimasest sõitsin läbi aastal 2004. Kindlasti tõi ja toob ta kenasti sisse ja kiidusõnu laiutatakse üle ilma, kuid nüüd pole tal enam seda looduslikku ajaloohämarust nagu kunagi Vene mõisahärrade hoonetel. Ka tundsin vanaaja hõngu hoopis Lallis kiviaedade vahel puudevilus. See on muidugi maitseasi, kuid ma ei saa sinna midagi parata.
  Kui kuulen, kuidas hõisatakse, et taas on oodata 5 ristluslaeva, siis tuleb peale õudus ja kaastunne. Linnaametnikud muhelevad, sest taas saab maha ärida rahvuslikke matrjoškasid, kust Ratta Jurka seest tulevad üksteise järel välja Mailis, Kata, Edgar, Erki, Miška, Hillar, Vaagija ja lõpuks ka naeratav Imre ise. Sest see toob siss epalju pappi!

 2. Aivar 2 aastat ago
  Reply

  Sooäär tõestab oma looga väga edukalt seda, et astudes Pasaparteisse, muutub indiviidi mõtlemine sarnaseks paaviani omaga-nimelt väga imelikuks.

 3. Leia uued prioriteedid 2 aastat ago
  Reply

  Maksin arved ära, ostsin 30 euri eest toitu endale ja kassile, 20 eest toidulisanded -2 jäid veel ostmata -letsitiin ja omega 3 – maksin arvutiabis 16 ja arvele jäi järgmise vanaduspensioni päevani 38 euri.
  Ärevushäired käivad rõhku tõstmas ja rõhk teeb ärevust. Mitte ei saa õiget rohtu ja doosi paika pandud.
  Võimalik, et toidus ei jagu serotoniini tootmiseks vajalikku ja kui aus olla siis toitu ka mitte.
  Meil kasvab koguaeg veidi ja palju -ärid ja apteegid täis mõttetut ja kahjulikku. Noored suudavad seda veel süüa. Ületootmise nimel ,liberaalmajanduse mütsi all kulutatakse üüratult reklaamile,et seda kellelegi kaela määrid. Pole vaja nii palju – vaja on vähem, parajalt ja veidi üle ja tervislikku,head ning ilusat igas mõttes.
  Üütratu hulk loomi linde kalu piinatakse et toota neist nn.”väärindatud” kahjulikku rämpsu-
  Muidu Sooäär meeldib mulle, on vähe erksama mõistusega, aga turumajandus, tootise suurendamine, rahamajandus = põrgutee. Nende aeg on üm,ber.

  • Mida 2 aastat ago

   sa piinled, osta suuremas koguses rotimürki ja neela kõik alla. Oled kohe maistest piinadest vaba. Enne aga tee testament, et sind paradiisi ei saadetaks, seal ei saa sa edgaritest, jurkadest ja imretest lahti.

 4. Jah, majanduse kasv on väjalik. Seda teab juba koolis esimese klassi junts. 2 aastat ago
  Reply

  Valitsus aga tahab edukas näida ja “kasvatab” majandust maksudega. Hindade tõusuga, trahvidaga jne. See nüüd küll majanduse kasv ei ole.
  Varsti tõstame jälle majandust kui paneme inimestele peale peeretamise, pissimise jne maksud. Praeguseks on juba raske välja mõelda mis makse veel juurde tuua ja mida enamaks tõsta.
  Olen keskerakondlane ja kaua aastaid toetasin seda . Nüüd ei taha oma häält erakonnale anda, kes on reeturlikult käitunud. Reeturid jäävad alat5i reeturiteks. Nii näete mingil hetkel kui Ratta meeskond reedab meid jälle. Reeturid tuleb erakonnast välja ajada. Ärge neile hääli andke.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.