Juhtkiri. 3. märtsi valik: kas Eesti läheb edasi või tagasi?

Toomas Vitsut

Toomas Vitsut, Keskerakonna Harjumaa piirkonna esimees

Riigikogu valimiste kulminatsioonini on jäänud mõned päevad ning reitingud näitavad, et valimisvõidu nimel heitlevad Keskerakond ja Reformierakond. Tänase valitsuskoalitsiooni poolt ellu viidud tulumaksureform on vähendanud sissetulekute ebavõrdsust ning pannud aluse solidaarsema ühiskonna loomiseks. Paraku ei näe seda Reformierakond, kellele uus maksusüsteem mõjub nagu härjale punane rätik.

Üle kahe aasta Keskerakonna poolt juhitud valitsuskoalitsiooni üheks olulisemaks otsuseks võib kindlasti pidada taasiseseisvunud Eesti kõige mahukamat maksureformi, mille läbi tõusis tulumaksuvaba määr hüppeliselt – 180 eurolt 500 euroni. Selle tulemusel sai kuni 1200-eurose sissetulekuga inimene igakuiselt juurde 64 eurot ning lisaraha said ka need, kelle sissetulek ulatub 1776 euroni. Inimesed, kelle töötasu on 2100 eurot ja enam, pidid maksureformi tulemusel maksma kuni 36 eurot tulumaksu, sest tulumaksuvaba miinimum kaob just sellest tasemest alates.

Sellega pöörati ümber harjumuspärane ühetaoline maksusüsteem ning astuti suur samm euroopaliku astmelise tulumaksusüsteemi suunas. Loomulikult tekitas see parajalt nurinat Reformierakonnalt, kes aastaid võimul olnuna on harjunud vaid oma tõe ja õigusega. Nii ongi Reformierakond kujundanud kogu oma valimiskampaania peamiselt maksupoliitika ümber, nimetades tänast tulumaksusüsteemi koguni kaoseks.

Maksu- ja Tolliameti poolt hiljuti avaldatud andmed, mille kohaselt suurenes või jäi samaks 86% Eesti inimeste sissetulek ning ülejäänud 14% protsendi sisse kuuluvad need, kellelt ootame varasemast suuremat panust tugevama ühiskonna heaks, lükkavad väga selgelt ümber reformierakondlaste jutte niinimetatud kaosest. Reformierakond peab seda reformi aga edasipüüdlike ja eriliselt töökate karistamiseks. Reformierakondlaste hinnangul tagavad just kõrgemapalgalised majandusedu, mille tulemusel saame aidata neid, kes seda tõeliselt vajavad. Paraku näitas peaaegu 20 aastat riigijuhtimist nende tõelist soovi, mille tulemusel kasvasid üldine ebavõrdsus, suhteline vaesus ja sotsiaalne tõrjutus.

Keskmõte: Inimeste heaolu huvides oli hädavajalik ellu viia põhimõtteline muutus ning teha midagi konkreetselt teisiti.

Inimeste heaolu huvides oli hädavajalik ellu viia põhimõtteline muutus ning teha midagi konkreetselt teisiti. Riik nägi võimalust maksumuudatustega parandada madalapalgaliste ning tööinimeste ja nende perede elujärge. Sellist suhtumist tuleb vaid tunnustada. Riigi rahakotti see otsus ei mõjutanud, pigem näitas hoopis positiivset hoiakut oma rahva suhtes.

Vaatamata sellele ootab meid 3. märtsi õhtul ees väga põhimõtteline valik: kas Eesti läheb edasi või tagasi?

Keskerakonna soov on astuda järgmised sammud õiglasema, tugevama ja hoolivama riigi suunas. Sellise riigi suunas, kes seisab igaühe heaolu ja võrdsete võimaluste eest ega jäta kedagi maha. Meie hinnangul saab seda saavutada tänasest veel õiglasema, lihtsama ja arusaadavama astmelise tulumaksu süsteemiga, mis annab võimaluse kindlustada inimväärne elu kõigile.

Kuigi suurriigid on Eestile paljudes küsimustes tihtipeale eeskujuks olnud, siis tuleb tunnistada, et oleme üks viimaseid Euroopa riike, kus pole kehtestatud klassikalist astmelist tulumaksu.

Reformierakonna juhtimisel pöörduksime tagasi aega, kus ühiskonna enamuse asemel eelistatakse jõukat vähemust. 3. märtsi hilisõhtul on selge, millise suuna Eesti järgmiseks neljaks aastaks võtab. Valimisvõidu otsustavad Keskerakond ja Reformierakond. Suurt heitlust nende erakondade vahel on oodata just Harju- ja Raplamaal, kus jagatakse parlamenti teadupoolest kõige enam ehk kokku 14 mandaati.

Keskerakond on peaministrierakonnana riiki juhtinud tänaseks juba üle kahe aasta ning selle aja jooksul ellu viinud mitmeid põhimõttelisi otsuseid. Meie kindel soov on järgmisel neljal aastal anda endast aga veelgi enam – jätkata sidusama, solidaarsema ja õiglasema riigi ehitamist.

4 kommentaari
 1. Jeruusalemma_troll 2 aastat ago
  Reply

  See hüüdlause oleks tulnud ümber sõnastada: Kas sokutame Eestit röövitud altkäemaksudega EDASI sotsialismi sohu või tirime ta töökaid hinnates TAGASI kindlale maale?

 2. Ele 2 aastat ago
  Reply

  Kui võidab keskerakond läheb Eesti edasi, kui aga reformierakond siis läheb Eesti tagasi. Reformierakond viis meie elatustaseme kuristiku äärele ja siis kui nad võimule saavad on meil kuristikku kukkumine kindlustatud. Aga vaatamata sellele saavad nad hääli inimestelt kes usuvad nende laimu ja valesid, edukamatelt inimestelt, kes kardavad et nende paksust rahakotist läheb mõni euro vaestele, vihavaenust ene rahva vastu pimestatud inimestelt Valimised näitavad, et meil on selliseid inimesi palju kes ei hinda töötulemusi ja valivad reformierakondlasi.

 3. Ele 2 aastat ago
  Reply

  Parandan vea, peab olema vene.

 4. Tõnis Viilol 2 aastat ago
  Reply

  Oktoobrist alates käib minu aknal orav kellele ma panen igal päeval pähkleid. Ilus on vaadata. Eilsest aga tuli ta rõdule, kaasas kaaslane. Meie sõber näitas uhkusega temale kätte kõik pähklite peidupaigad. Täna hommikul varakult enne meie sõbra tulekut oli tema kaaslane kohal ja kiiresti hakkas ära viima ja peitma pähkleid ka peidukohtadest. Vudis pähkleid vedades mööda hoovi ja peitis neid kuhu aga sai. Kõik varastas ära. Kui meie sõber kümne ajal sööma tuli, olid pähklid koos uue kaaslasega kadunud.
  Siit näete selgelt mida peab kartma. Hoia niisugused “sõbrad” eemal. Ära lase neid endale ligi. Poliitikas meil on ju omad kollased oravad kes meelitavad, tahavad usaldust ja lõpuks koorivad su paljaks nagu on seda teinud juba kaugelt üle kümne aasta.
  Kui tahate oma pähkleid endile hoida, hoiduge niisugustest “oravatest”. Nendelt oleme saanud nende valitsemise ajal suuri lubadusi ja paljad pihud.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.