Keskerakond, EKRE ja Isamaa arutasid, kuidas soodustada rahvaarvu kasvu

Nelikute sündi tähistavad täpid Ida Tallinna keskhaigla sünnitusmaja seinal. FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX

Konsultatsioonid Keskerakonna, EKRE ja Isamaa vahel jätkuvad ka täna ning esimene teemaplokk oli sidus ühiskond ja rahvastik. Erakondade hinnangul tuleb panustada enam laste ja perede suuremale toetamisele ning sellele, kuidas abistada kohanemisel neid Eesti inimesi, kes on otsustanud välismaalt kodumaale tagasi pöörduda.

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul peab nii praeguste kui ka tulevaste valitsuste laiem eesmärk olema perede majandusliku seisu parandamine, Eesti rahvastiku kasv ning sidusam ühiskond. “Viimastel aastatel on nii sündimus kui ka Eestisse tagasipöördunud inimeste arv näidanud positiivset tendentsi. Selles on kahtlemata oluline osa olnud laste- ja peretoetuste tõstmisel, mida tuleb jätkata,” rõhutas Keskerakonna esimees. Samuti soovitakse Ratase sõnul lasterikastele ja noortele peredele oma kodu soetamiseks tagada laenu riigi käendusel, ilma kohustusliku omafinantseeringuta.

Ta lisas, et Keskerakond seisab sidusama ühiskonna ning siin elavate rahvusvähemuste eest. “Võimalik koalitsioon väärtustab kõiki siinseid rahvuskultuure ning jätkame muu hulgas nii rahvusvähemuste kultuuriseltside kui ka pühapäevakoolide toetamisega,” sõnas Ratas.

Läbirääkimistel osalev Isamaa peasekretär Priit Sibul ütles, et perede majanduslik heaolu ja turvatunne on Eesti jaoks võtmetähtsusega küsimused, mis suurendavad sündimust ja lasterikaste perede arvu. “Isamaa on veendunud, et demograafia on meie riigi suurimaid väljakutseid, millega uus valitsuskoalitsioon hakkab pühendunult tegelema. Lepiti ka kokku, et rahvastiku küsimustega, sealhulgas eestlaste kodumaale naasmisega hakatakse tegelema valitsuse tasemel,” ütles Sibul.

EKRE esimehe Mart Helme sõnul lepiti kokku, et luuakse abistavad meetmed välismaalt tagasipöördunutele. See tähendab Helme sõnul perede ja üksikisikute suuremat nõustamist, elu- ja töökoha ning lastele koolikoha leidmist ja muude praktiliste küsimuste lahendamist. “Me ei seisa mitte ainult laste sündimuse suurendamise eest, vaid ka selle eest, et tuua oma inimesed Eestise tagasi,” ütles Helme. “Kui meil räägitakse pidevalt sellest, et tööjõupuuduse leevendamist saab lahendada ainult immigatsiooniga, siis tegelikult on selle probleemi üheks lahenduseks ka oma rahvuskaaslaste välismaalt tagasitoomise toetamine.”

2 kommentaari
 1. Rahvaarvu 3 aastat ago
  Reply

  pole üldse vaja suurendada, pigem veelga lasta sel väheneda. Kuid mida tuleks teha, on vähendada rahvastikupüramiidi lõikeid, et ei kestaks suured earühmade vahed. Praegused on nagu on, seal pole midagi teha, kuid edaspidi peaks suurendama laste sündivust naise kohta, umbes 1,9…1,95-ni. Siis väheneks meie rahvaarv aeglaselt ja ilma eriliste paukudeta. Kuidas seda saavutada? Üks lahend on nn riiklik tellimus. Uurida välja pered, kes on koos elanud vähemalt 5 aastat ja emme vanus ei ületa 30 eluaastat ja neilt riiklikult tellida üht sünnitust või kaht. Teise sünnituse eest tuleks tasuda siis kolmekordselt. Valida tuleb terved vanemad ning kes suudavad ennast nõutavalt ülal pidada, neil ei tohi olla elulisi väärharjumusi (ei suitseta ega tarvita alkot ja narkotsi, selleks ajamääraks oleks eelmised 5 aastat, see välistab sihiliku sahkerdamise ja petmise). Isegi kui nad peaks töö kaotama, tuleks neile riiklikku abi anda, et eesmärk saaks täidetud.
  Mingit lisaraha ei tagata aga neile, kes vanemateks ei kõlba – jotad, suitsetajad, narkomaanid, lällajad, ebamajanduslikult elavad, töötud, muukad.
  Siis tekiks ka noortel peredel huvi lapsi saada ja sellel oleks ka majanduslik tagatis. Ning vanemad ise ei peaks kalduma kahjulike eluviiside teele.
  Tellimus toimiks seega vajalike laste arvu piires, rahvaarv ise kasvada ei tohiks.

 2. Ele 3 aastat ago
  Reply

  Paljud eestlased lahkusid kodumaalt kuna reformistlikud valitsused ei pakkunud neile inimväärset elu.Eestlased elavad paljudes riikides ja kui kõik kokku lugeda saame suure arvu. See eestluse kadumise jutt on absurdne ja mitte kuidagi pole see seotud meie teiste kaasmaalastega.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.