Ukraina presidendiks on tõusmas teletäht

Volodõmõr Zelenski

Andres Laiapea, välispoliitikavaatleja

Pühapäeval leiab Ukrainas aset presidendivalimiste esimene voor. Küsitluste kohaselt peaks kolm nädalat hiljem toimuvast teisest voorust väljuma võitjana Volodõmõr Zelenski, kes on tuntud eelkõige näitlejana.

Zelenski saamine presidendiks ei ole kindlasti kõige halvem, mis Ukrainaga juhtuda saab. Vähemalt on ta jõudnud seda rolli juba pikalt harjutada. Nimelt on ta mänginud mitu hooaega telesarjas “Rahva teener”, mida näitas ka ETV+, Ukraina presidenti.

2015. aasta sügisel ekraanidele jõudnud humoorikas telesari räägib ajalooõpetajast, kes purskab ühel päeval endast välja kõik, mida ta ümberringi toimuvast arvab. Üks tema õpilastest filmib seda mobiiltelefoniga ja riputab salvestuse internetti, kus see kogub miljoneid vaatajaid. Mees saab ootamatult väga populaarseks ja nõustub oma õpilaste pealekäimisel osalema kandidaadina Ukraina presidendivalimistel. Valimispäevale järgneval hommikul algab tema jaoks täiesti uus elu.

2016. aastal valmis täispikk mängufilm, kus vaid ligi pool aastat ametis olnud president seisab silmitsi majanduse stagneerumise, hinnatõusu ja rahvusvaluuta devalveerimisega. Rahva usaldus tema vastu kuivab kiiresti kokku. Olukorra stabiliseerimiseks on vaja saada IMF-ilt rahalist abi, kuid selle saamiseks tuleb teostada riigis ulatuslikke reforme, võtta vastu korruptsioonivastased seadused. Ülemraada, mida varjatult juhivad mõjuvõimsad oligarhid, blokeerib vajalikke muudatusi. President on sunnitud otsima abi oma poliitiliselt oponendilt – endiselt peaministrilt, kelle ta ise ühe korruptsiooniskandaali järel trellide taha lasi panna. Vana rivaal on nõus aitama, kui saab vastutasuks amnestia. Plaan näeb ette, et oligarhide vahel tuleb kutsuda kunstlikult esile tõsine huvide konflikt, mis sunniks lõpuks Ülemraadat saadikute hulgas ebapopulaarsed korruptsioonivastased seadused heaks kiitma.

2017. aastal läks eetrisse sarja teine hooaeg. Seal astub peategelane pärast IMF-i poolt nõutud reformide ebaõnnestumist ametist tagasi, kuid seab oma kandidatuuri järgmistel presidendivalimistel uuesti üles. Ta üritab rahva armastust tagasi võita pilkupüüdva valimisprogrammi abil.

Telesarjast sündis poliitiline jõud

Kohe teise hooaja järel registreeriti Ukrainas ka erakond nimega “Rahva teener”. Seda tegid telesarja tootnud produktsioonifirma Kvartal 95 inimesed ise, põhjendades seda sooviga ära hoida populaarse telesarja nime ärakasutamine küünilistel poliitilistel eesmärkidel teiste poolt. Erakond ei arendanud mingit tegevust ega oma mingit vara, eksisteerides täna vaid formaalselt.

2017. aasta detsembris tehtud küsitlus näitas aga, et seda sisuliselt olematut erakonda toetanuks siis parlamendivalimistel 4% ukrainlastest. Tänaseks on sellest saanud Ukraina populaarseim partei. Viimase küsitluse kohaselt saaks erakond “Rahva teener” parlamendivalimistel 26,4% häältest. Eriti kiiresti hakkas reiting kasvama pärast seda, kui jaanuaris kinnitati, et Zelenski osaleb nüüd selle erakonna kandidaadina presidendivalimistel.

Leidub kriitikuid, kelle arvates oli tema osalemine valimistel mõeldud lihtsalt reklaamitrikina, et saada populaarsele telesarjale veelgi rohkem vaatajaid. Juhtumisi läheb just täna õhtul, 27. märtsil eetrisse telesarja kolmanda hooaja esimene osa. (Kogu seda sarja saab vabalt vaadata ka interneti kaudu, kõik osad leiab aadressilt http://youtube.com/sluga95)

Vandenõuteoreetikud aga väidavad, viidates sarja alapealkirjale “Järgmise presidendi lugu”, et kogu sari ise oligi mõeldud selleks, et ette valmistada Zelenski saamist Ukraina presidendiks. Nende nägemuse kohaselt on praegu kulmineerumas Venemaa eriteenistuste aastaid kestnud operatsioon Ukraina ülevõtmiseks.

Minu arvamus: ilmselt otsustas sarja taga olev meeskond kasutada nüüd võimalust tõstatada valimistel osalemise kaudu neid Ukrainas reaalselt esinevaid probleeme, mille käsitlemine humoorikas võtmes selle sarja nii populaarseks on muutnud; kuid vaevalt arvestasid nad võimalusega, et Zelenski need valimised päriselt võidab.

Ukraina võib saada hea presidendi

1978. aastal sündinud teletäht ei ole tegelikult õppinud näitlemist. Inglise keele eriklassis käinud Zelenski unistas keskkooli ajal hoopis diplomaadiks saamisest ja valmistus isegi astuma Moskva Riiklikku Rahvusvaheliste Suhete Instituuti. See plaan langes siiski ära. Ta sai juristihariduse oma sünnilinnas, Krõvõi Rigis asuvas majandusinstituudis, mis kuulub Kiievi Riikliku Majandusülikooli alla.

Zelenski isa on samas professor, informaatika ja rakendustarkavara osakonna juhataja. Ema töötas insenerina. Mõlemad vanemad on juudid. 16-aastaselt võitis Zelenski TOEFL-i konkursi, millega kaasnes stipendium Iisraelis õppimiseks, aga isa ei lubanud tal siis sinna minna.

Juristina ei ole Zelenski töötanud (v.a. kaks kuud praktikat). Juba ülikooli esimesel kursusel, 17-aastaselt haaras teda venekeelses maailmas ülipopulaarne intelligentselt humoorikas ja meelelahutuslik võistkonnamäng KVN. Zelenski meeskond “95. kvartal” tõusis seal kõrgliigasse ning tuuritas aastaid mööda SRÜ alasid. Tema tulevane abikaasa, kellega Zelenski oli käinud paralleelklassis ja kes õppis toona arhitektuuri, hakkas kirjutama neile tekste.

Sellest KVN-i meeskonnast kasvaski lõpuks välja produktsioonifirma, mis tootis nüüd Zelenski võimsa poliitilise sööstu taga olnud telesarja. Tegemist on väga tugeva sõpruskonnaga, kes on tegelnud viimastel aastatel seda sarja tootes Ukraina ees seisvate probleemide süstemaatilise läbihekseldamisega. See on tegelikult hea alus, millele toetudes seda riiki juhtima hakata.

Zelenski esindab liberaalset peavoolu

Kvartal 95 toetas euromaidani liikumist ja hiljem Ukraina armee tegevust Donbassis (nii esinemiste kui ka rahaliste annetustega). Tänaseks on Zelenski sõnul selge, et Minski kokkulepped ei toimi ning et sõjalist lahendust seal ei ole – vaja on venelastega pidada läbirääkimisi, otsida kompromissi.

Kui ta hakkas tegema sõja puhkedes oma esinemistes nalja Venemaa poliitikute ja Ida-Ukraina separatistide üle, läksid tema projektid Venemaal kinni ning algatati isegi ametlik uurimine selle kohta, kas teda ja teisi Ukraina kultuuritegelasi rahastatakse Ukraina eriteenistuste poolt. Samal ajal võttis Zelenski aga sõna selle vastu, et Ukrainas kehtestati sissesõidukeelde Venemaa kultuuritegelastele ja tuldi välja mõttega keelata ära seal toodetud telesarju.

Esimene seadus, mille ta on lubanud presidendiks saamise korral algatada, puudutab rahvaalgatusõigust rahvahääletuste korraldamiseks. Samuti soovib Zelenski võtta Ukrainas kasutusele e-valimised ja muuta valimisseadusi, viia sisse avatud nimekirjad ning luua mehhanismi saadikute tagasikutsumiseks.

Euroopa Liidu ja NATO liikmeks astumine talle isiklikult meeldiks, ning Ukraina ongi Zelenski arvates juba eurointegratsiooni valinud. Samas rõhutab ta siiski, et liikmelisus nendes ühendustes tuleb otsustada lõpuks rahvahääletuse korras.

Keskseks väärtuseks, mida poliitikat kujundades silmas peetakse, peab aga olema inimene. “Riik on inimese jaoks, mitte inimene riigi jaoks. Austus inimväärikuse vastu peab saama riigi tegevuse peamiseks põhimõtteks,” öeldakse Zelenski valimisprogrammis.

Viie aasta eest presidendiks valitud Petro Porošenko heitleb praegu Julia Tõmošenkoga teise ja kolmanda koha pärast. Tema katsed Ukrainat sügavast sise- ja välispoliitilisest kriisist välja tuua on jooksnud sisuliselt ummikusse. Mida on ukrainlastel Zelenskit valides kaotada? Paljude arvates mitte midagi.

 

7 kommentaari
 1. maamees 3 aastat ago
  Reply

  Eks mis Ukrainaga toimus on ka meie ametnike tegevuse tulemus- Pea silitamine, annetuste andmine- rikkale riigile.
  Präänikutega maidanil ringi jooksmine- kas nii asju lahendatakse…..
  Tekitati tõrge natside, äärmuslaste (üks räige sopp-kes pukki sai ) ja Donbassi , Krimmi rahva vahele.
  Nii hirmsasti tahetakse see riigike ära süüa- EL ja Natosse ?! Ons seal kõik ikkaagi korras.
  Kunksmoori ja Karlsoni mahitusel hävitatakse Aafrika jt. riike- seejärel teostatakse referendumeid EL migratsiooni poliitika vastu ja EL -ist välja astumise poolt.
  Raske saab olema võimalikul võitjal- kuigi riik oli tegelikkuses rikas Maa ,maavarad ,tööstus, kliima, piisavalt kvalifitseeritud rahvas. Aga selline nagu Paraša: meie lapsed lähevad kooli, aga teie omad keldrisse
  Nüüd lubab üldse ära hävitada- ons see president ???- SELLIST RIIGI JUHTI ON TOETANUD EL JA NATO
  Verised on õlgadeni toetajate käed- Ei ole süüdi Putin , et Krimm läks oma teed – vaid need mürgitajad ,kes juba aastaid enne maidani ässitasid mineviku urgitsemisega näit. golodomor sündmused polnud ainult Ukraina tragöödia.
  Aga kuhu vili viidi- Kas polnud see ka USA , kes keeldus tehnika ,tehnoloogia eest kulda vastu võtmast- vaid soovis nimelt vilja. Rahvale ja võimalikule uuele Riigipeale soovida kainet pead jaa leida maamunal õige koht ?!

 2. Ahhollid 3 aastat ago
  Reply

  ise kirjutavad seda nime Володи́мир Зеле́нський. Seega peaks ta meil olema Volodimir Zelenskij. Aga 2009.a võeti meil vastu uus tähevastavustabel, kus и vasteks pakutakse õ. KAHJUKS!
  Asi on nimelt selles, et ehkki on sel i-l väike õ-varjund juures, meie õ-le ta siiski ei vasta ning hääldub meie jaoks ikkagi [i]. Kui arvestada paljusid muid totrusi, mida “teadlased” on meie krijaviisi sokutanud, et saaks 1:1 tätedele vasted, siis tuleks ikkagi lähtuda meie maakalikust hääldusest ja kirjutada lihtsalt Volodimir Selinski, ja kui silbi rõhku järgida, siis Volodiimir Selinsski.

 3. pensionär Peep 3 aastat ago
  Reply

  Kahjuks paistavad selle koomiku tagant oligarh Kolomoiski kõrvad – autod, ihukaitsjad, tv kanalid. Kui poisil ei ole õnnestunud ajakirjanike eest põgeneda, on tema suust kostnud “puhast kulda” – õpetajatele $4000 palgaks, seadusloome olulised küsimused kõik referendumitele, valmis tunnistama “separatiste” läbirääkimistel partneritena jne. . Igasugu meeldivad plaanid ja lubadused on lihtsalt poliittehnoloogia – õnnetu saab olema see rahvas, kes säärase koomiku endale presidendiks valib.

 4. Las 3 aastat ago
  Reply

  katsetavad pealegi. Nagu mu tuttav vastu belarusi piiri viimati teatas: sitemaks enam minna ei saa!

 5. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Ega hullemat presidenti ei saagi olla kui Poroshenko. Loodame et seekord toimuvad valimised Kiievis ilma verevalamiseta ja seaduslikult. Aga vaevalt on võimalik heastada seda kõike mis on valesti tehtud.Rahvas on seal palju vaesem veel kui meil.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.