Millest toota elektrit järgmistel kümnenditel?

Kärstnasse ehitatu päikeseelektrijaam. ELMO RIIG/SCANPIX

XXI sajandi kahekümnendad saavad kogu maailmas murranguliseks ajaks elektri ja üldse kogu energiatootmise vallas. Päev-päevalt päikesepaneelide efektiivsus suureneb ja nende hind langeb. Kogu maailmas teatatakse uute võimsate päikeseparkide käikulaskmisest. Isegi naftariikides, kus nafta on odavam kui vesi, ehitatakse massiliselt päikeseparke. Nafta tuleb ju  rahaks teha!

Ka tuulegeneraatorite areng on viimastel aastatel olnud ülikiire. Langenud on nende hind ja kasvanud nende tootlikkus. Tuulegeneraatori tootlikkuse määrab tema kõrgus ja labade pikkus. Madalate ja lühikeste labadega generaatorite paigaldamine on sisuliselt kuritegu ning energiatootmiseks sobivate piirkondade lagastamine paljudeks aastakümneteks.

Eesti energiatootmine on juba pikemat aega patiseisus ja ilmselt jääb sellesse edaspidigi. Ajal, mil kogu maailm tunneb paanilist hirmu kliimasoojenemise ees, lõpetatakse meie põlevkivienergeetikat käsukorras kiiremini, kui seda täna arvatagi oskame. Päikeseelektri tootmine jääb meie piirkonnas veel pikemaks ajaks marginaalseks. Ega meil suurte päikeseparkide paigaldamiseks vabu pindu liialt ei ole ning üle tuleb elada ka neli külma ja pimedat talvekuud.

Julgeolekukaalutlustel pole Eestis võimalik praegu ega tulevikus paigaldada tuulegeneraatoreid ei maale ega rannikumerre. Jääbki üle osta elekter sisse Euroopast – äkki neil jääb üle!? Või siis toota elektrit sisseostetavast maagaasist? Kust aga osta maagaasi?  Julgeolekukaalutlustel gaasi Venemaalt osta ei tohi, sest see riik kulutab teenitud raha relvastumisele. Jääbki üle elektritootmine üle viia USA LNG-gaasile, mida õnneks on maailmaturul rohkem kui ära tarbida suudetakse. Terminaalid on juba olemas. Lisaks tuleb gaaskütusele üle viia ka kogu veondus.

Kuido Säde

 

9 kommentaari
 1. Hale mää kui kirikus enne viimsetpäeva 5 aastat ago
  Reply

  ISSAND, ANNA MÕISTUST !!!
  Misasja teha põlevkiviga, mida tulevased põlved ei vaja ? Kellele seda hoitakse. MIKS seda kütta ei tohi ???
  Venemaa PEABKI RELVASTUMA. AINULT LOLL SUURRIIK EI TEE SEDA AJAL KUI HIINA LÄMMATAB PALJA MASSIGA, rääkimata muust. KES SEISAB HIINA JA TEIE VAHEL ,niipalju kui see üldse võimalik vaeel on/ – VENEMAA ! Kas ta seda siis tahab või ei, geogrraf.asukoht lihtsalt selline Jumalast ant tal. NII ET OSTKE AGA RAHUS TEMA ENERGIAT, NIIKAUA KUI ANNAB SEDA.
  ASI POLEGI EHK NIIPALJU SOOJENEMISES /kuigi see muidugi on ja loomad kannatavad/,VAID JAKSU PUUDUMISES EDASISI SÕDU PIDADA NAFTAMAADES.
  MIKS EUROLIIT KEELAS SIIS HIINA PÄIKESEPANEELIDE /odavad/ SISSEVEO -AINUS ASI MIS SEALT SOBIB VEDADA, KUI ISE NII LOLLID ET TEHA EI OSKA. IGA KATUS VÕIKS JU OLLA NENDEGA KAETUD. JA VOT NEED VÕIKSID OLLA KÕRGUSTES ,MITTE NEED LOLLAKAD HAKKLIHALABAD POSTI OTSAS,VAID PÄIKESEPANEELID, SILLAD SELLISED. KA TUULIKUTEWLE ON AMMU ASENDUS LEIUTATUD -TUULELOHED SELLISED. MIKS SELLEST EI RÄÄGITA. MIS HÄDALDATE SIIN- LEIDKE NEED UUED VÕIMALUSED JA TEHKE.
  HALE MÄÄGIMINE JA LOLLUS KUUBIS KOGU AEG. OMETI ON MEIL TEADLASED OLEMAS JA KÕIK POLE ÄRAOSTETUD TUULIKUMEESTE JA KÜTUSEPÕLDURITE JA METSARAIUJATE LOBBYGA.

 2. u. 5 aastat ago
  Reply

  Euroliit ja vasallid on vastu poole odavama Vene elektri sisseostmisele, mõnevõrra tõbise põhjendusega, et Venemaa justkui tootvat räpast elektrit, kahjustades sellega loodust. Ning seetõttu tuleks sisseostetav energia maksustada. Ja kui seda Vene odavat elektrit sisse mitte osta, siis Venemaa toodab vähem ja säästab seeläbi loodust reostusest. Eesti tarbija maksab kallimat hinda ja seeläbi annab panuse looduse kaitsesse ja kliimasoojenemise ärahoidmisesse ka Venemaa eest. Taolistes umbluujuttudes ei arvestata sellega, et kõrgema hinnaga elektri eest tasumiseks kulub rohkem raha. Suurema koguse raha (tulu) tootmiseks kulub rohkem energiat, mis paratamatult saastab rohkem loouskeskkonda. Seega suurema maksustamisega ja hinnatõusuga üritades kliimasoojenemist vähendada ja loodust kaitsta, saavutatakse tegelikult vastupidine olukord.

 3. Eestis 5 aastat ago
  Reply

  on lahend selge: päike, tuul, lained, puit/võsa, turvas. Puit taastub 60…80 aastaga, turvas vist 400 aastaga, teised on taastuvad jooksvalt. Miks me lainete kohutavat jõudu ei kasuta, ei oska öelda.
  Aga on ka teine külg. Me ei peagi nui neljaks ennast varustama praegu 100% või enam (et välja müüa), uusi vahendeid arendae rahulikult edasi. Kuid kuni elekter on väga odav (praegu tavatarbijale 1,5 korda odavam kui ENSV-s), peaksime seda suuresti ostma mujalt, kus elekter veel odav on. Kasutame ära nende endi varu, et meil 100 aasta pärast oleks aga neil poleks. Ehk nende elu oleks meie omast palju sitem ja kallim.
  Seega on suur viga, et me täna ei taha seda odavat elektrit osta. Teine viga on aga see, et meie klikk teeb rumalusest ja ahnusest takistsui tuule ja päikese kasutamisse. Peagi lisanduvad lainetejaamad randades ja võib ette kindel olla, et ka siis hakkab valitsus teiste ässitusel seda takistama.

 4. maali maalt 5 aastat ago
  Reply

  See on tegelikult suur lollus, kui me ühineme Lääne-Euroopa kalli elektriga. Me ühe EL vaesema riigina ei jõua seda elektrit ja neid kadusid pikkade vahemaade tõttu, kinni maksta. Lääne-Euroopaon varsti maavaradest tähjaks kaevatud. Kui peale II Maailmasõda oli seal üle 200 söekaevanduse, siis nüüd on neid jäänud ainult paar tükki. Ärimehed on ammu tuletanud oma valitsustele meelde, et tuleks lõpetada sanktsioonid Venemaaga, kus on maailma suurimad energia varud. Tegelikult, lõpuks on ikka nii, et kõige suurem energiat tootev maa on Venemaa ja pärast katkume omal juukseid peast, et sellega läksime alt. Vaatasin NTV-st Putini kohtumist Kaljulaidiga. Kohe pärast seda toimus Prantsuse ärimeestel kohtumine Putiniga, kus kirjutati alla miljardilised ärilepped Venemaaga. Siin ärimehed ei teinud väljagi, et Prantsusmaa on ühinenud samuti sanktsioonidega. Paistab, et eestlased on ainulesed lollid, kes täidavad EL käskusid saksaliku punktuaalsusega.

 5. to eestis 5 aastat ago
  Reply

  Puit ehk taastub 80 aastaga, aga mitte METS !!! kui süsteem, ka mitte muld,kui sa samast kohast puitu või timi ära vead ja ahju aad.Taimed ja Elusolendid EI TAASTU, EETIKAT POLE OLLAGI JA SEE LOOB MENTALITEEDI, MIS OMA TELJEL PÖÖRAB SU EWNESE VASTU JA LÄTAKI SAAD OMATEHTUD KRATI KÄEST !- SEST SEDA SEE MERSARAIE,VÕSARAIE, BIOKÜTUS + TUULIKUD JU ONGI.
  LAINTEJÕUDU ENERGIA TOOTMISEKS MUIDUGI TULEB KASUTADA. AGA MIKS ??? SEDA SIIS EI TEHTA?????
  MEIL ON TEADLASI, KES SUUDAVAD.
  ENSV-s oli elekter kümneid kordi odavam ! Mis sa valetad. Talvel maksan 1 toa kütmise eest 80-150 euri =
  1/3 mu vanaduspensionist! NIISUGUST GROTESKI ENSV-s EI OLNUD MITTE! Ää valeta siin.
  KaSutame ära nende varu -tskae kus kavalpea ! Ei oska ega saa oma AJUSID tööle- teadlased on, aga LASKE NEIL NEED LAINEMURDJAD TEHA SIIS JA ÜLE VÕTTA TUULELOHED. VÕI PEAB KEEGI ARENDUSI KINNI SIIN VÕI SEALPOOL, ET ENERGIAMAGNAATIDELE MEELDIDA?

  • Õpi 5 aastat ago

   arvutama. ENSV-s maksid 1kvt eest 4 kopikat. Keskmisi võrreldes (1:5 suhtega) teeks see hind täna 20 senti. On aga 12. jaga kui oskad.

  • Mis 5 aastat ago

   puutub aga ENSV-s korteri maksesse, siis sellele maksti kaudselt peale. Nagu paljudele muudelegi teenustele. Ja nagu maksab praegugi virukas ja võrokas peale, et saarte elanikud saaks nende arvel Tallinna tööle ja turule sõita. ENSV-s olid tehislikud hinnad ning neid ei saagi võrdluseks võtta. Korteri eest maksin ka mina siis ainult 3 rubla, see oli 1/60 palgast, nüüd aastas keskmiselt 60€, see on pinsist 1/6. Suhe on 10-kordne, kuid nüüd on ka kõik isemajandav ning meid ei hoita pilpa peal. Ka NSVL-is oli vaja see pealemaksmine millegagi katta, majandussuhted ja omahinnad olid moonutatud. Tallinnast Tartusse kiirbussiga oli 3.70, suhtega 1:5 oelks see 18.50. On aga 10 või alla selle. Suhe 2-kordne.

 6. järg 5 aastat ago
  Reply

  OH , OOTAVAD, ET NENDE UUS ISSAND LIBERAALNE TURUMAJANDUS ISEENESEST TEEB.
  PÜHA VAIM RAHA PUHUB ELU SISSE.
  KÕIK TULEB ISEENESEST, ILMA PLAANITA JA KÄSUTA JÜSKU SEENED .

 7. to mis 5 aastat ago
  Reply

  Küllap saad sinagi kord tunda ,et sind pilpa peal ei hoita.
  Praegu elad sa kellegi arvelt – sest kuidas muidu tulevad enesega rahulolevad jõmmid, pugud ja pungad täis ja kerjuspensionärid -eks ikka ebaõiglasest jagamisest.
  Pole minu asi, kui maksti peale siis maksti ENSV-s aga ei mäleta, et keegi oleks sellist vaesust pidanud kannatama. Pensionäridel olid kõigil hambad suus,soengud peas ja uued tapeedid seinas, kui muud ei jaksanud.
  Uued oma rõivad ja jalatsid, mitte täituru omad ja alatoitluse all ei kannatanud päris kindlasti mitte, vaid tegid kingitusi ja käisid külastustel,teatris ja kinos.korterit,elektrit maksid nagu muuseas.
  Sina arvutad oma kopikaid kokku ja et see tuligi kusagilt arvelt, siis igatahes mitte sinu arvelt, nagu nüüdki ei tule sinu arvelt midagi, vaid pensionäride arvelt,et sina saaksid siin praalida oma jõukusega ja vaesemat rahvast kasinusele manitseda, jüsku allakäind kirikuõpetaja.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.