Merkel ennustab EL-i tippametite täitmise üle raskeid kõnelusi

Euroopa Parlamendi istung. Foto AIVAR AOTÄHT/SCANPIX

BRÜSSEL, 30. juuni, AFP-BNS – Saksa kantsler Angela Merkel hoiatas pühapäeval, et viimase minuti kõnelused Euroopa Liidu tippametikohtade täitmise üle kujunevad liikmesriikide vaheliste erimeelsuste püsimiste tõttu rasketeks.

EL-i liidrid peavad üksmeelele jõudma Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja, Euroopa Komisjoni presidendi, Euroopa Liidu välispoliitikajuhi, Euroopa Parlamendi esimehe ja Euroopa Keskpanga juhi ametikoha täitmises.

Euroopa Parlamendi uus koosseis koguneb juuli alguses esimesele istungile ja EL-i liidrid tahavad enne seda ametikohtade jaotuses kokkuleppele jõuda.

“Nii, nagu asju praegu esitatakse, ei kujune need pehmelt öeldes lihtsateks konsultatsioonideks,” lausus Merkel Brüsselisse EL-i erakorralisele tippkohtumisele saabudes.

Eesti peaminister Jüri Ratas avaldas tippkohtumisele saabudes lootust, et kokkulepe saavutatakse pühapäeva õhtul ja esmaspäevaseid hommikusöögikõnelusi ilmselt vaja ei lähe.

“Loodan, et on võimalik leida lahendus täna,” lausus Ratas, rõhutades geograafilise ja soolise tasakaalu tähtsust ametikohtade jaotamisel.

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles, et ootab “konstruktiivset kokkulepet”.

“Ma ei toeta üht või teist kandidaati. Te pole kunagi kuulnud mind ütlemas, et ma olen selle või teise kandidaadi külge klammerdunud,” lausus ta.

Samas mainis ta Hollandi sotsialisti Frans Timmermansi, Taani liberaali Margrethe Vestageri ja Prantsuse konservatiivi Michel Barnier´ nimesid, kellest kaks esimest on vastavalt europarlamendi sotsialistide ja liberaalide esikandidaadid.

Macron pole varem varjanud oma vastuseisu Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni Euroopa Rahvapartei (EPP) esikandidaadi Manfred Weberi kandidatuurile.

Prantsuse president rõhutas, et EL-i liidrite kokkulepe tippametikohtade täitmises peab sisaldama kahe ametikoha andmist naistele ja ühe idaeurooplasele.

1 Kommentaar
  1. Kõik 3 aastat ago
    Reply

    läheks ladusalt siis, kui etteotsa valitaks erapooletu isik. Kui omavahel kõik kaklevad, siis on väljastpoolt tulija parim lahend. Näiteks võiks see olla mõni mongol. Või tšuktš.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.