Sel aastal möödub Eesti esimesest laulupeost 150 aastat. Aasta 2019 on eesti laulu ja tantsu juubeliaasta. XXVII laulu- ja XX tantsupeo juhtmõtteks on valitud „Minu arm“– Lydia Koidula sõnapaar isamaale. 7. juulil toimuvale laulupeole tuleb kokku ligi 30 000 osalejat, kavas ligi 38 eriilmelist teost.
“Eesti, mu südame kodu, visade isade maa. Teist nii armast ei ole ja iialgi olla ei saa…”
Nii hõigati kunagi välja järjekordne üldlaulupidu Vladimir Beekmani sõnadega, tookordse ideoloogilise survestamise ajal oli selliste pidude puhul lahkelt lubatud ametlikust avakõnest loobuda…
Kuidas algab Juubelipidu seekord, me eurostunud Eestimaal?
Laulupeotava sai alguse 19. sajandi teisel poolel ja sellest on ajapikku kujunenud rahva ühtekuuluvuse näitaja. Ühislaulmine aga alustas oma võidukäiku Eestis koos vennastekoguduste liikumisega. Alguses hakati laulma vaimulikke saksa laule, kusjuures põlati ära vanad regilaulud ja tavapärased kombed. Ametlik luteri kirik ja külakoolid õpetasid mitmehäälset koorilaulu. Esimene laulupidu Baltimaades toimus juba 1836. aastal Riias. 1857. aastal oli samasugune üritus Tallinnas.
Lauluseltside liikumine kandis ühtlasi ka rahvusromantismi ideid. Rahvuslik ärkamine toimus kõikjal Euroopas. Esimesed eesti lauluseltsid olid Revalia, Estonia ja Vanemuine.
Esimene üle-eestiline laulupidu peeti 1869. aastal Tartus. Alates kuuendast üldlaulupeost on üritus alati olnud Tallinnas. Esimesed seitse pidu toimusid Tsaari-Venemaa koosseisus.
Ilmasõdade vahelisel ajal toimus neli üldlaulupidu ja Liidu vabariigina kümme üldlaulupidu. Üldlaulupeod on olnud iga viie aasta tagant. Kohalike kooride esimesed ühislaulmised leidsid aset Põlvas. Enne esimest üldlaulupidu toimusid laulupäevad veel Jõhvis, Simunas, Virumaal, Laiusel, Hiiumaal, Pärnu kihelkonnas ja Uulu mõisas. 1956. aastal peeti esmakordselt Baltimaade üliõpilaslaulupidu Gaudeamus. 1962. aastast peetakse iga viie aasta tagant noorte laulupidusid.
Taasiseseisvumise eel toimusid öölaulupeod. 2000. aastal toimus Eesti-Soome ühislaulupidu, 2008. aastal punklaulupidu ja seoses Eesti 90. juubeliga öölaulupidu “Märkamisaeg“.
Esimesed suuremad maapaos olevate eestlaste laulupeod toimusid 1946.aastal Saksamaal. Veel on neid peetud Rootsis, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Austraalias, Inglismaal, Uus-Meremaal ja ESTO päevade raames.
Eesti, Läti ja Leedu laulu- ja tantsupidude traditsiooni kandis 2003.aastal UNESCO inimkonna vaimse pärandi nimekirja. Kui palju huvitavat igal ajastul ja ebatavalist viimastel aastatel!
Igal oma laulupidu
Teadagi on igaühel meist oma laulupidu ja laulupeomälestused. Ei puudu need ka minul. Koolilapsena sai teoks esimene Suursõit – Tallinnasse Üldlaulupeole ja üldse esimest korda pealinna: sinna saamine polnud lihtne, mäletan et emagi polnud pärast sõjapagu seal käinud, kuigi raudteeühendus Tartuga oli hea. Koolides oli siis koorilaul viimane – seitsmes tund, kord nädalas ja sellest taheti ikka ära viilida, koolipäev läks väga pikaks. Enne laulupittu sõitu aga käisime usinasti (õppisime Lina tänava koolis) kõik repertuaari harjutamas. Stiimul! Mäletatavasti võttis meie klass osa nii laulu- kui tantsuetendusest.
Oli õnn näha Lauluisa, iga aastaga valgepäisemaks muutuvat Gustav Ernesaksa. On meeles moment, kui programmis olnud laulud olid lauldud ja käes oli lõpulaul. Ernesaks astus Ühendkooride ette ja tõstis mõlemad käed ja seal, Laulukaare all, tema juhtimisel me siis laulsime, ka mina, tüdrukukesena oma väikest panust ühislaulu andmas. Jah, lauldi ka „Isamaad mu armu“. Sellest sõidust on mul jäänud ainult üks foto, mida hoian kui silmatera. Istume tantsugrupiga murul, ootame oma etteastet. Ka mäletan supikatlaid ja suuri kulpe, ühe koolimaja lagedat saali, kuhu meid majutati, heinad olid maha laotatud. Ei mäleta, et kõva magada oleks olnud, laulupeo muljed olid nii ehedad, et nii tühised asjaolud on mälust kustunud. Kolm päeva olime pealinnas.
Gustav Ernesaks laulupidude üld- või aujuhina
Kes esimesena üldjuhtidest pähe tuleb, on meie põlvkonnale muidugi Gustav Ernesaks. Tema oli aastast 1947 kuni aastani 1990 laulupeo sümbol, nende pidustuste keskne kuju nii üldjuhi kui ka aujuhina. Hoogsaks ja elevaks läks alati, kui laulma hakati tema „Hakkame, mehed, minema!“ Kõik mehed, nii laval üleval kui all muruplatsil, muutusid nii mehiseks. Ei saanud läbi muidugi ilma Miina Härma „Meeste lauluta“. Igavesed „ Isamaa ilu hoieldes“ ja „Minge üles mägedelle“. Ja ka ilma Anna Haavata ei ühtegi laulupidu vist olnud: „Jumalaga kohav laasi…“. Ja muidugi meie luule esileedi – Lydia Koidula laulud „Meil aiaäärne…“ ja „Ema süda“. Kui palju pidusid, kui palju dirigente on taktikeppi viibutanud. Neid koorijuhte, isegi kõiki üldjuhte annab meelde tuletada!
Et esimene üldjuht sada viiskümmend aastat tagasi oli papa Jannsen – seda teame kindlasti. Siis unustamatud Kunileid ja Hermann, Wirkhaus, Kappel ja Lüdig. Jaan Simm ja Tuudur Vettik. Riho Päts. Uuemad nimed Ants Üleoja, Ullo Toomi, Eri Klas, Hirvo Surva jne.
Tantsu ja laulu
Tantsimine on ka eestlastele olnud ammustest aegadest omane. Esialgu ei pööratud tantsule aga nii palju tähelepanu kui laulule ja pillimängule. Kolmekümnendatest alates tegid laulupidudel kaasa juba rahvatantsurühmad ja loodi side laulu ja tantsu vahel. Aegade suurim üldtantsupidu toimus 1970.aastal, kus astus ette kümme tuhat esinejat. Kes mäletab – iial ei unusta – tuhanded rahvarõivais tantsijad moodustasid tantsides üle väljaku värvikaid ornamente. See oli kolossaalne!
Viimane üldtantsupidu toimus viis aastat tagasi. Kavas on neil olnud alati ka teiste rahvaste – läti, leedu ja vene; valgevene, moldaavia ja ka ungari, saksa rahvatantse.
Laulupeotuli läbi linnade
LauluPidu, TantsuPidu
LindaPidu, AntsuPidu
Jääda kõrvale ei saa
kõiki kutsub kaasa ta.
Viuhti, seelik! üle pea,
kirevust nii palju seal!
Minu Pidu, sinu Pidu,
See me KoorilauluPidu!
Nii näeb meie laulupidu Virumaa poetess Vera Svechina, kes on viimastel aastatel loonud palju laule Eestist ja Eestile. Luuletab ta muidugi oma emakeeles – vene keeles ja on nendega isegi Pariisis ära käinud!
Laulupeotulest Virumaal
Peotuli marssis 27.juuni hommikul laulu ja puhkpillimängu saatel rongkäiguga Narva sadamasse laevale ning sõitis mööda jõge Narva-Jõesuu äsjaavatud Mereväravasse. Õhtuks laskus peotuli Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumi maa-alustesse käikudesse, kus tantsiti Kaevurite tantsu.
Edasi liikus see Sillamäele, kus tütarlaste trummitärina saatel liikus promenaadi trepist üles. Toimus pidulik tule jagamine ja tervituskontsert. Vokas tervitasid tuld rahvatantsijad, kõlas lõõtsamuusika, esines vastne riigikogulane Riho Breivel. Seejärel Toila laululavale, kus peeti maha väike laulupidu. Kohtla-Järvele jõudis see Jaanipäeval, tulles paadiga üle järvevee Linna suurparki. Järwe Kultuuripalees tervitas Laulupeotuld kohalik puhkpilliorkester, selle auks esinesid rahvamuusikud ja tantsuansambel “Virulane”. Õhtul tervitati tuld ka Kohtla-Nõmmel, seejärel valmistus peotuli rongkäiguks tuhamägedele tantsupeo radadele. Tuli jäi ööbima kaevandusmuuseumi torni ning sealt Kiviõli rahvamaja õuele.
Jõhvis peeti 27.juunil Laulupidu.
Lõpetuseks mainiksin ka Igor-Severjaninit – kuulsat Toila laulikut! Temagi on eestlaste traditsioonidest osa saanud, neid jäädvustanud omal originaalsel kombel: elas ta ju Eestis terve iseseisvusaja. Minu meelest ei ole Eestist keegi kirjutanud nii ilusti kui tema. Siinkohal ainult üks salm „Balti kenzelitest“ :
IMEHELGES ESTLANDIAS *…
Imehelges Estlandias, liliitse Balti mere ääres,
Kus laine kiuslikult, nii luitund-tabamatult mängleb,
kus heinaritsik rohulibleis libelutsulikult vingleb…
See väsinud südamele midagi nii omast-armast,
Nii püha, ihaldet ja üliharrast…
1914
*Tollal oli Eesti põhjaosa Estlandia kubermang.
Õige varsti saab näha, mis hakkab toimuma eesoleval suurel Juubelipeol, millised on järelkajad. Millega üllatatakse, millega rikastatakse seekord meie ammust traditsiooni.
Kohale tuleb üle saja ajakirjaniku seitsmeteistkümnest riigist: nii nemad kui ka muidugi meie omad küllap juba kajastavad kõike pikemalt ja laiemalt.
Anne Ratman, Tartu–Kohtla-Järve
teame, et rahva koostöö edasikandjaks oli teleka ja raadio puudumine. Nii et kui me tuleks minevikku välja lõigates mõttele koos laulma hakata täna, siis kukuks see valdavalt läbi – liiga palju lahkhelisid ja otsustajaid arukat koostööd ei tee. Nagu praeguse võltsvalitsusegi eeskujul näha. Põhjuseks on ühtse eestluse puue.
Meid painab juba enam kui kümme aastat kriis. Meil on liidritekriis, neid lihtsalt ei ole. Meil on juhtideks inimesed, kes tahavad tegeleda klotside ümberpaigutamisega, aga mitte sisulise eestvedamisega. Me tammume paigal, mängime klotsidega, vaieldes suurema osa ajast selle üle, kuidas need klotsid ikka peaksid asetsema, kuid nende ümberpaigutamine ei ole edasiliikumine.
Siiri Sisask: vabatahtlikult ma laulupeole ei lähe!
massis ei paistaks ta välja.
[…] Kesk Nädal […]