Sinatamisest Eestis

Häirib Eestis levima hakanud ja üha enam võimust võttev labane matsikultuur. Pean silmas vähkkasvajana laiutavat sinatamaist.

Traditsiooniliselt on Eestis ikkagi viisakaks peetud võõraste ja omavahel mittetuttavate inimeste puhul kasutada teie-vormi, ent nüüd, ilmselt inglise keele eeskujul on üle mindud eemaletõukvale matslusele. Taganttõukajaks on olnud meedia. Sinatamisest on tehtud moeasi, see on jõudnud kommertslikust meediast kaugemalegi –  nii on üsna tavapärane situatsioon, kus näiteks iga koolitaja enne koolituse vms juhusliku kokkusaamise alguses “lepib kokku” talle võhivõõra auditooriumiga, et meie siin oleme kõik nii lahedad semud ja sinatame.

Ja muidugi, eestlasele on ju alati meeldinud olla moega kaasajooksja ja kes see siis julgeb öelda, et ei soovi sellist sinasõprust. Õpetajad flirdivad moega ja suurest soovist semutseda õpilastega sinatavad neid. Sinatavad kõikvõimalikud reklaamid, koduleheküljed, juhendid ja eeskirjad kauplustes, rongides jms. Mis eriti eemaletõukav- samal ajal nende samade juhedite venekeelsed tekstid kasutavad teie-vormi. Kas venelased, venekeelsed väärivad rohkem viisakust kui eestlased? Seda justkui vaikimisi eeldatakse. Kasutadades kõikjal  n-ö. moodsat sinatamist, saeme ise oksa, millel istume: sinatamiskultuur on nakkav ja tõrjub viisakama ‘teie’ välja ka kohtadest, kus see praegu kasutusel on. Tulemuseks on ühiskonna üldine  matsistumine.

Lausa vastik on, kui sinatava suhtlusstiili on üle võtnud ka riigi võimuorganite veebilehed, infod jms. Sinatamist saab kogeda mitme riigiameti kodulehel, mitme omavalitsuse kodulehel. Sõbraliku soovitusena küsiks, et  miks ei võiks keskerakond, kui konservatiivsemate inimeste oma, olla pisut teistsugune? Kui alustaks Kesknädalast – miks ei võik kommentaariumikastis olla valiku *sinu nimi* asemel *teie nimi* ?

Triinu Elva

Kesknädal.ee veebitoimetuse poolt: soovitame lugeda ka semiootik Priit Põhjala artiklit “Kas teietada või sinatada?” Eesti Päevalehes https://epl.delfi.ee/arvamus/priit-pohjala-kas-teietada-voi-sinatada?id=65959496

2 kommentaari
  1. Rein Mark 1 aasta ago
    Reply

    Sinatamise kõrval parasiteerib esirinnas sõna NAGU, mis on justkui ravimatu nakkushaigus

    • Vaagija 1 aasta ago

      NAGU ja AAAAAA kasutavad need, kes kõne kiirusel ei jõua omi mõtteid koguda ja siis aja võitmiseks venitavad aega pikemaks…

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.