Aadu Must ja Enn Eesmaa tähistavad Balti keti 30. aastapäeva Riias

23.08.1989. Balti kett. Foto: Ain Protsin/Scanpix

Riigikogu Balti Assamblee Eesti delegatsioon juht, kultuurikomisjoni esimees Aadu Must ja väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa osalevad reedel Balti keti 30. aastapäeva tähistamisel Riias.

„Balti kett, mille 30 aastapäeva me täna tähistame, oli üks imeline asi! See muutis meid kõiki ja maailma meie ümber,“ ütles Must. „Meie ise saime teada, et meie kolm rahvast, eestlased, lätlased ja leedulased ei ole oma vabadusetahtes üksi ja kolmekesi koos olema väga palju tugevamad. Ka maailm sai teada, et kolme Balti riigi vabadusetahte taga on kogu meie rahvas. Balti ketile elasid kaasa inimesed erinevates maailma maades,” rääkis Must.

Tema sõnul sai üheks Balti keti väärtuste kandjaks kolme Balti riigi parlamente ühendav Balti Assamblee, sest koostegemises on rohkem energiat ja see annab parema tulemuse.

Eesmaa meenutas, et 30 aastat tagasi seisid Eesti, Läti ja Leedu inimesed külg külje kõrval ja käsikäes, moodustades nii inimketi Tallinnast Vilniusesse. „Kolme rahva püüdlus vabadusele ja enesemääratlemise õigusele ning usk demokraatiasse kandis vilja,“ ütles Eesmaa.

Eesmaa sõnul on see kustumatu mälestus minevikust ja me ei unusta kunagi rahvusvahelise kogukonna toetust Balti riikidele. „Nüüd oleme valmis jagama oma kogemusi nendega, kel ees või juba tehtud samalaadsed otsused oma riigi arenguks,“ ütles Eesmaa, pidades silmas ennekõike idapartnerlusriike Ukrainat, Moldovat ja Gruusiat.

Lätis kohtuvad täna Balti Assamblee presiidiumi liikmed ja Balti riikide peaministrid. Riia vabadussamba juures toimub pidulik tseremoonia, Vabaduse väljakul saab tutvuda näitusega Balti ketist ning Läti parlamendis avatakse Balti ketile pühendatud ruum. Õhtu kulmineerub piduliku kontserdiga, kus loetakse ette Balti Assamblee kirjandusauhinna laureaatide Māris Bērziņši, Hasso Krulli ning Vladas Bražiūnase esseed.

11 kommentaari
 1. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  Huvitav on vaadata, kuidas endised Edgari lähedased sõbrad soojendavad ennast tema aurast. Ilma Savisaareta poleks nad olnud ,,eikeegi,,. Kas ajaloolane Must võltsib ka ajalugu Glavliti käsul.

  • to Maali Maalt 3 aastat ago

   Ära jälle valeta va troll, vii etkarile parem lilla, kes ongi sinu “eikeegi”.

 2. Ele 3 aastat ago
  Reply

  Aga kuidas veedab aega meile vabaduse toomisr peategelane E,Savisaar pole kuskil kirjas. Ma olen ka praegu Keskerakonna pooldaja aga Savisaare juhitud Keskerakond meeldis mulle rohkem. See on arusaamatu et keskerakondlased ei oska kaitsta oma erakonna liikmeid reformierakondlaste laimu ja valesüüdistuste eest. Savisaart veeti aastaid nagu kurjategijat kohtusaali. Alles siis jäeti rahule kui oli kindel et ta ei naase poliitikasse. Kardeti tema suurt häältesaaki ja taheti Tallinn üle võtta.Suurepärane poliitik, aus ja tubli söödi üldse poliitikast välja kui ta keeldus Savisaare vastu tunnistamast. . Kõige kuritegelikum tegu oli kui raskest haigusest paranev inimene istus ratastoolis ja vaatas pealt kuidas ta kodu rüüstatakse. Kindel see et kapo saadeti sinna Reformi tagatoa tegelaste poolt kes võitlevad võimule saamise eest kasutades alatuid võtteid, aga töötulemusi neil pole. Pole veel kindel kuidas see bakter üldse Savisaare jalale sattus. Selgeltnägijad vaikivad ja nende arvamust pole küsitudki. Savisaar on aus. töökas, hooliv ja suure töövõimega inimene kes väärib vaid austust ja tänu. Ta eksnaine laimas teda ja sai Reformierakonnas tähtsa koha. Eelmine kord loovutas paljude süütegudega silma paistnud Kross oma koha Riigikogus sellele naisele ju teenete eest Savisaare süüdistamises aga nüüd on see naine ise Riigikogus. Krossi kodu pole kapo külastanud kuigi on ta riigi rahadega omale kodusid renoveerinud.Samuti mitte pole käinud sadama afääri tegelastel külas jne. Kas ikka kõik õigusmõistjad on tasemel ja tegutsevad ausalt. Ka Savisaare erakonnakaaslased keerasid selja temale raskel ajal. Ehk mõned kartsid lihtsalt kättemaksu. Karistused Reformi tahatuppa ei ulatu ja peavoolumeedia on ka reformistide suuvooder. Seal tagatoas käib kibe töö valestsenaariumide koostamiseks tublide inimeste suhtes ja ikka selleks et teelt võimule kõrvaldada inimesi kes neid segavad. Mõned Postimehe ajakirjanikud ju kirjutasid et neile öeldakse ette millest peavad kirjutama ja keda laimama eriti E.Savisaart.Muidugi nad pidid töölt lahkuma. Kuidas on üldse võimalik selline ebainimlik tagakiusamine mis sai osaks E.Savisaarele demokraatlikus ühiskonnas. Ka president ei sekkunud ega ka mitte keegi Brüsselist.Loodan et Keskerakond on vallandanud ebaõiglased õigusmõistjad Ja karistama hakatakse laimu eest. Keskerakondlased ei laima kedagi aga ei kaitse ka omasid. Leian et oleks pidanud Hundisilmale minema pühitsema vabadust aga mitte välisriikidesse., vähemalt oma kodumaal-

  • Trollidele 3 aastat ago

   Kes teil keelab igasugu maalid-eled-janed-otid undisilma etkari manu minemast, pühitsege aga mönuga.

 3. Ah soo 3 aastat ago
  Reply

  See Trollidele nimega inimene ongi Reformierakonna valija. Ta kirjutab vigadega, usub reformierakondlaste valesid ja sülitab selle peale et vaesus aina kasvas. Olles ise rumal ei oska ta hinnata tarku inimesi ja laskub laimajate tasemele.

 4. Aivar 3 aastat ago
  Reply

  Tahaks väga teada, mida mõtlesid need maalid-eled ja muu sitt siis? Rahvas võitles end vabaks, mitte savisaared ja muu kommunistlik pask! Ja kurb on vaadata-kuulata, kuidas need endised nagu tarakanid pragudest välja ronivad ja endale rusikaga vastu rindu tagudes pröökavad. meie tõime vabaduse.
  Kõige hullem on veel see, et sellisel päeval lastakse ausäras mõnuleda eesti esikvislingil ja rahvareeturil
  Häbi!

 5. oleme sunnitud vabandama sic 3 aastat ago
  Reply

  eesrindliku kommunisti Maie Simmi ettekanne Nõukogude Liidu enneolematutest majandusedusammudest 1985 aastal Rahva Hääles:
  “…1984 aastal tootis meie majandus 240 protsenti värviteleviisoreid rohkem kui 1913 aastal…”

 6. Jane-Ele Sitaott 3 aastat ago
  Reply

  Samuti meeldib mulle tiblade pesemata jalanartsude nätsutamine rohkem, kui pestud patrjankade oma

 7. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  To Oleme sunnitud vabandama…. Väga huvitav kommentaar minu s.t. Maie Simmi kohta. Vaevalt mind represseeritut ja 2X Siberisse saadetud ning 2 aastat seal lastekodus viibinut (ema oli Kirovi vanglas) oleks keegi mind NLKP parteisse võtnud. Ülikooli päevasesse osakonda ma ka ei kõlvanud. Lõpetasin TPI õhtuse osakonna.

  • troll-simm-maali 3 aastat ago

   Kui olete nii “kannatanud” tegelane, miks ajate siis sellist jura pidevalt edasi? Miks sellist saasta levitate Eesti riigi kohta pidevalt? Kas Teil on tervisega probleeme?

 8. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  To Troll Simm-Maali. Kas siis, kui inimene on nn.kannatanud, siis peab ta kindlasti hakkama valetama ja ajalugu väänama, olgu see ajalugu nii ilus või kole. Olen alati kainelt, loogiliselt ja ausalt vaadanud sündmustele, laskumata eufooriasse. Minu jaoks on alati kõige tähtsam olnud Eesti vabadus ja see, et mu lapsed ja lapselapsed saaks elada vabas ja suveräänses Eestis. Mul on selle 30 a. jooksul olnud kutseid ja võimalusi minna elama koos perega välismaale, sest igas maailma jaos on mul sugulasi. Mind ei huvita ilus ja rikas elu, siin olen ma sündinud ja siin ka suren. Selleks, et ausalt hinnata toimuvaid sündmusi, tuleb lugeda ja lugeda, mitte ainult meie vihast nõretavat meediat, vaid ka seda, mida kirjutatakse mujal.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.