Vabadusel ei ole piire

Tallinnas okupatsioonide ja vabaduse muuseumis „Vabamu“ on augustikuu lõpuni avatud okupatsioonidest, vastupanust, taastamisest ja vabadusest kõnelev näitus „Vabadusel ei ole piire”. Väljapanek koosneb viiest osast: ebainimlikkus, eksiilis, Nõukogude Eesti, taastamine, Vabadus.

Näituseosa „Ebainimlikkus“ vaatab tagasi Eesti lähiajaloo hetkedele, mil inimlikkuse põud kummitas kõiki siin elavaid inimesi.

Osas „Eksiilis“ jutustavad esemed ühes visuaalsete ja graafiliste elementidega eestlaste lugu Eesti piiride taga.

Nõukogude Eesti elule keskenduv näituseosa jaguneb kaheks. Üks käsitleb nõukogude korra kehtestumist koos indiviidide ees seisnud ideoloogiliste valikutega. Teine, suurem jaotus, on nõukogude inimeste argipäevast koos tollaste kultuuriliste kurioosumitega jm nähtustega.

Iseseisvuse taastamise korrus käsitleb laulvat revolutsiooni ja iseseisvuse taastamise aega 1987. aasta fosforiidisõjast kuni Eesti astumiseni Euroopa Liitu 2004. aastal. Ekspositsiooni keskmes on kaheksa inimest, keda ajalooraamatutest ei leia.

Alajaotus „Vabadus“ käsitleb vabadust kui pingeseisundit, milles tuleb leida tasakaal vabaduste ja kohustuste vahel.

Teekonnal läbi muuseumi on külastaja saatjaks spetsiaalselt püsinäitust silmas pidades välja töötatud e-giid, mis viib kaasavale ja mõtisklevale rännakule lähimineviku radadel.

Muuseumis ei puudu ka tegevused lastele, mis pakuvad meeldejäävat ja põnevat kogemust tervele perele. Eri vanuseastmetele jutustatakse lugusid kaasakiskuvatel teemadel.

Kesknädal

1 Kommentaar
  1. Ahaa 2 aastat ago
    Reply

    Näitus on huvitav ja vajalik. Aga ka praegu on palju ebainimlikkust, näiteks see karjuv ebaõiglus mida tehti meile vabaduse tooja, parima ja ausaima inimesega kelleks on E,Savisaar. See meenutab stalinismi kuritegusid. Mõned saavad vabadusest valesti aru. Ega laim, valestsenaatiumid ja alatud võtted võimule saamiseks millega tegelevad reformierakondlased pole demokraatia ilmingud ega ka sõnavabaduse omad. Nendeni karistused ei jõua. aga karistada saavad hoopis nende poolt laimatud inimesed sest nii osavad on nad valesüüdistuste leiutajad. Meie elatustase pole tõusnud kuigi oleme juba pikka aega vabad. Ansipi vlitsus viis meie elatustaseme viimaste hulka. On tehtud palju vigu mis ei lasknud meil täit rõõmu tunda vabadusest.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.