Soome ministrid pidurdavad e-valimist veel 4 aastat

Soomes valimiste korraldamise eest vastutavad ministrid on väljendanud vastuseisu e-valimistele ja järgneva nelja aasta jooksul sellega ei tegelda. Välisriikide sekkumise hirm on paberil hääletamise juurde jäämise põhjus.

Soome sai 6. juunil sotsiaaldemokraadi Antti Rinne valitsuse ja sellega muutusid valitsuse eesmärgid. Eelmine Juha Sipilä keskerakondlik valitsus oli 2016. aastal strateegiliseks eesmärgiks seadnud tulevikus interneti teel valimise. Alles oleks jäänud ka paberil valimine.

Valimine on justiitsministri vastutusala, mida nüüd juhib Anna-Maja Henriksson (RKP). 16. juulil ütles ta Suomi Areena üritusel Poris, et „meil ei tuleks minna süsteemile, mis on sõltuv selle kaitsmisest. Sellist riski ei peaks võtma.” Paberile kirjutamist nimetas ta turvaliseks valimisviisiks.

Valimised kuuluvad ka siseministri valdkonda, ning Maria Ohisalo (Rohelised) seisukoht oli sama. „Soovin siseturvalisuse eest vastutava ministrina, et hoiame kinni vanast ja toimivast valimiste korrast. Sellele ei pääse kergesti võõraste riikide mõjutused vahele.” Samal üritusel tõdes professor Kimmo Grönlund Åbo Akadeemiast, et Soome valimiste süsteem toimib hästi ja valimiste tulemustes ei ole kahtlusi.

Justiitsministeeriumi töörühm ei soovitanud elektroonilist hääletamist ka detsembris 2017, kuigi varasem töörühm (2013–2015) oli seda soovitanud. Riskidena nimetati valimistulemuse laialdane manipuleerimine, valimiste häirimine teenusetõkestuse rünnakutega ja valimiste salajasuse laialdane murdumine.

Proovimisest loobuti

Soomes testiti oktoobris 2008 kohalikel valimistel Uusimaa maakonnas elektroonilist hääletamist valimismasinatega jaoskonnas, aga see lõpetati. Probleemid olid valijatele hääletamiseks antud kaartidega, kui hääletus jäi lõpetamata ning 1,9% häältest (232) jäid andmata.

Soomes ei kasutata Eesti sarnast ID-kaarti laialdaselt ning inimeste elektrooniline tuvastamine internetis käib läbi pankade. Erasektori pakutud teenus on tasuline ja igal pangal on see omaette.

Soome valib paberil ja valimiste kaotajad ei süüdista hääletusviisi ega kahtlusta välisriigi sekkumist, nagu toimus e-valimistega Eestis ja valimismasinatega USA-s.

Virgo Kruve

4 kommentaari
 1. Esimene 1 aasta ago
  Reply

  hinnang oli – tagurlased! Kuid kuna ma lähemalt Soome valimisviisi ei tunne, siis las õiendavad ise. Kui seal on aga nii nagu meil, et kõik on salastatud ning isegi kontrollida ei lubata, siis on jama küll ning valimist usaldada ei saa. Samas, kui muuta hääletamine avalikuks, tuleks muuta põhiseadust, sest sealt tuleks kaotada salajasuse nõue. meil on aga kõik valmis oma petmisviise salastama ning selline kava vaevalt läbi läheks. Igatahes Jurka, Mart ja Helir seda kindlasti ei poolda.

 2. hm 1 aasta ago
  Reply

  Eksperimendi korras võiks järgmistel valimistel rakendada paberhääletamist.
  Väga huvitav oleks siis uurida, kas taas saavad siis mõned kandidaadid viimasel minutil tuhandeid hääli.
  Kui varasemate e-valimistega võrreldes valimistulemustes märgatavaid muutusi ei ole, siis võiks ju e-valimistega jätkata. Muutuste korral oleks aga kaalukas hea argument valimissüsteemi muutmiseks.

  • Vaagija 1 aasta ago

   See oleks tõesti huvitavalt kainestav tõdemus!

 3. Veebihääletuse 1 aasta ago
  Reply

  päästerõngaks on avalikkus! Üldse ei saa aru, miks taolisi asju püütakse salastada. Miks peab salastama selle, et Juku ei hääleta Mari poolt, vaid hoopis Juula poolt? Ja kui neid hääli on hoopis tuhandeid, siis ei jõua isegi vihamehi üles lugeda ning mõrvu tellida. Näib nagu ausus on muudetud kaubaks. Kõik peavad salatsema, et kõik tunneks end süüdlasena.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.