Keskerakond sai võimaluse pensione tõsta

EAKATE PÄEV VILJANDI LINNASTAADIONIL. MARKO SAARM/SCANPIX

TALLINN, 7. september, BNS – Keskerakonna kõige olulisem valimislubadus erakorraliselt pensionit tõsta on saanud uue hingamise – kauaoodatud uus majandusprognoos võimaldab täita sellest pool ehk tõsta pensionit lubatud saja euro asemel 50 eurot, kirjutab Postimees. 

Postimehe andmetel vaatab suvisest majandusprognoosist vastu kevadise sajamiljonilise eelarve puudujäägi asemel poole väiksem summa. Tõsi, hetkel on see veel ideaal, mille poole püüeldakse, ent suund on juba teada. Kui algaval nädalal saabuvate läbirääkimiste käigus jõutakse kokkuleppele, kuidas dividendid ja investeeringuid aastate peale ära jaotada, siis ongi järgmise aasta puudujääk 50 miljonit väiksem kui kevadel arvati. Kui see nii läheb, tekib valitsusel kevadel kardetust suurem mänguruum edasiseks tegutsemiseks. See võiks tähendada, et ministeeriumid ei pea enam nii palju kärpima, nagu nägi ette kevadel antud korraldus, mille järgi pidi iga ministeerium tõmbama kokku umbes kolm protsenti oma kuludest.

Postimehe andmetel on aga tõenäolisem variant karmi kärpeplaaniga jätkamine. See tähendab, et ministeeriumid peavad endiselt 100 miljoni euro eest kokku tõmbama, nagu kevadel valitsuselt korraldus tuli. Selleks on kaks põhjust: valitsus tahab koguda eelarve jääki, aga tõenäolisemalt, nagu on Postimehele allikad viidanud, tahetakse sellega täita valimislubadusi. Nagu öeldud, on põhiteemana arutluses Keskerakonna põhilubadus – erakorraline pensionitõus. See küll mitte täies mahus, vaid riigikogu valimiste eel lubatud 100 euro tõusu asemel paisuks pensionäride rahakott 50 euro võrra. See tähendaks, et EKRE ja Isamaa kõrval saaks oma valijatele antud põhilubaduste täitmises linnukese kirja ka Keskerakond. Tõsi, võib vaielda, kui rasvane see linnuke on, sest antud juhul teeb suurema osa Keskerakonna lubadusest ära indekseerimine ehk iga-aastane majandusnäitajatest johtuv pensionitõus. Näiteks selle aasta aprillis kasvas pension sõltuvalt inimese tööstaažist keskmiselt 30– 40 eurot.

Samasuguste majandusnäitajate puhul on see kasv tõenäoliselt samas suurusjärgus ka järgmisel aastal. Niisiis jääks Keskerakonnale panustada umbes 10–15 euroga, kirjutab Postimees.

Erakorralist pensionitõusu indekseerimise toel lubas Keskerakond küll oma valimisprogrammis, ent võimuleppes ei ole indekseerimise osa plaanitud tõusus ära märgitud. Leppest jääb mulje, justkui kogu pensionitõus oleks erakorraline ja toimuks tänu Keskerakonnale. Olukorrast tahab tõenäoliselt kasu lõigata ka EKRE, kes võitleb oma valimislubaduse eest langetada gaasiaktsiisi. Samas on EKRE oma valijate silmis juba ühe võidupunkti ehk alkoholiaktsiisi langetamise endale kirja saanud.

Suvise majandusprognoosi eel on erakonna rahandusminister Martin Helme flirtinud ka ideega kolm riigi suuremat maanteed neljarajaliseks ehitada, tõsi, seda küll eraettevõtjate toel. Valimislubadustest on jätkuvalt töös ka Isamaa II pensionisamba reform. «Kui räägime selle aasta majanduskasvust, siis on natukene korrigeeritud ülespoole,» viitas kevadega võrreldes veidi paremale eelarveseisule peaminister Jüri Ratas neljapäeval.

Eesti Pank soovitas oma suve alguses avaldatud prognoosis valitsusele vastutustundlikku eelarvepoliitikat. See tähendab, et praegu, mil majanduses on suhteliselt head ajad, tasub reserve koguda ja teha ülejäägiga eelarve. Eelarve võib Eesti Panga hinnangul puudujäägiga olla kehvematel aegadel, mil selle puuudujäägiga majandust toetada. «Kui praegusel heal ajal teha eelarvepuudujäägi arvel lisakulutusi, annab valitsus hoogu juurde hinnakasvule ja suurendab ettevõtete soovi välistööjõudu palgata. Majanduskasv aga aeglustuks konkurentsivõime vähenemise tõttu, mis annaks löögi inimeste sissetulekute kasvule,» leidis Eesti Pank.

17 kommentaari
 1. Kui 3 aastat ago
  Reply

  lubadusest täidetakse vaid osa, siis lubadust ennast ju ei täideta. Ja kui täidetakse hiljem, siis kuhu jääb vaheraha?
  Nii et üks kari petiseid nagu enne valimist oli juba selge.

 2. Huvitav 3 aastat ago
  Reply

  kas Jurka maksab selle pinsitõstu nüüd omast taskust või röövib rahva käest nagu seni on tehtud?
  Meenutab juhtu trammis, kus vankapoiss astus meelega jalale ja siis vabandas: prastiite.

 3. NIMETU ,OLEMATU, NÄHTAMATU 3 aastat ago
  Reply

  100 EURIKUT EI SAAKS NIMETADA KUIDAGI ERAKORRALISEKS, SEST ON NIIGII ARMETU.
  50 EURIKUT ON MINGI NALI? INDEKSEERIMISE RAHA MEENUTAB.
  mIS SELLE RIIGIGA OMETI LAHTI ON, ET OMA PENSIONÄRIDELE NORMAALSET ELU EI SUUDA KINDLUSTADA ??? ASI, MIS PEAKS OLEMA NII KINDEL , ELEMENTAARSELT ENESESTMÕISTETAV.
  TUNDUB, ET MA EI SAA ELU LÕPUNI HAMBAID SUHU. ET LAENUGA? EGA ÜLE 3 a. MULLE KEEGI LAENU EI ANNA JU. KÕIGE ODAVAMAD VEEKLAASIHAMBAD MAKSAVAD ÜLE TUHANDE . MUL LÄHEB AINUÜKSI HAMBAJÄRELMAKSUKS, KUI SEDA ÜLDSE SAAN, SEST ÜKSIK JA VANA JA PENSION 350,.-EURI EI HUVITA ERITI LAENUANDJAID. HAKKAN SIIS NÜÜD MÖÖDA LAENUASUTUSI KÕMPIMA. TEAB MIS JAMA SISSE SATUN.
  SEE ALANDAB MU ELUKVALITEETI IKKA TUBLISTI. EI SAA INIMESTEGA SUHELDA, SÕPRUGI OTSIDA, RÄÄKIMATA RIIETUSEST JA ÜLDISEST VÄLJANÄGEMISEST.
  NÜÜD LISANDUB KÜ MAJA RENOVEERIMISKULU KA VEEL, SELLE LAENUMAKSE VÕIB TULLA 50 – 150 EURIKUT. SANITAARREMONTI EI SAA ELU LÕPUNI NAGUNII, KEDAGI KOJU LASTA EI JULGE.MAAKLERID EI TAHA PILDISTADA. ELEKTRIRADIKAS VÕIB ÜLES ÖELDA, MILLE EEST MA UUE OSTAN? KÜLMUN ÄRA?
  TALV TULEB. POLE, ETSKAE SAAPAID , ÄRA LAGUNESID, SUVEL SAAB VEEL KUMMITALLAGA SUSSIDEGA KÄIA. KÄEKOTI ASEMEL ON NARMENDAV ARVUTIKOTT.
  RÕIVAD VAJAVAD KA UUENDAMIST, JUUKSED JNE. VÄLIMUS EUROOPALIKUSTAMIST….NAERUKOHT.
  MIS MA `S OTSUSTAJATE ARVATES OLEN, MÕNI SILLAALUNE ÕITE?
  KÕIGEKS MUUKS ON ROHKEM VAJA, ME OLEKSIME JUBA NAGU SURNUD? EUROOPA EES PIINLIK EI OLE?

 4. jarg 3 aastat ago
  Reply

  TAHAKS KA TERVISESSE INVESTEERIDA. MILLEGA??? SILMAROHI 17 EURIKUT POOL AASTAT VÄLJA OSTMATA, SEST MUID ASJU ON KA VAJA, SUHKRUTESTERID 20-25 eur EI JÕUA OSTA, PREDIABEET ON, AGA OODATAKSE ,KUNI DIABEEDIKS SAAB. NÜÜD, KONTROLLIDES JA RANGET DIEETI PIDADES ,MIS KA MAKSAB, SAAKS ÄRA HOIDA. P@RAST GANGREENID JA OPERATSIOONID JA PIMEDAKSJ@@MISED JA INSULDID JA NEERUHAIGUSED JA OPERATSIOONID JA HOOLDUSHAIGLAD JA P@RISHAIGLAD JA HOOLDEKODUD /ONS SEE ODAVAM –

  • Parem 3 aastat ago

   sure ära, siis võltsvalitsusel kah hea meel, et ühe arvelt saab jälle pappi kokku hoida ja oma palgale lisada.

 5. raamatupidajatele teeehitajatele 3 aastat ago
  Reply

  Selline suhtumine ei pane valima ka praegust koalitsiooni.Ja meid, on 2o0 000 selliseid kes lausvaesuses
  pension’rid on. 100 oleks tostnud meid suhtelisse vaesusse.

 6. oleme sunnitud vabandama sic 3 aastat ago
  Reply

  Kas pildil olev tegevus ongi pensionite jagamine? Või mädakartulite ja pehkinud küttepuude jagamine. Või korjatakse allkirju Helmede kojanarri Sitaratta toetuseks?

  • Pildil 3 aastat ago

   koostavad surmaeelikud kirja Ratta Jurkale, et tema nöökiva valitsuse toetuseks loobutakse pinsitõusust. Kirjutasid ju kunagi kasakadki Türgi sultanile, et tulgu ja kirjutagu KaKa ennetähtaegselt ajalukku.

 7. Taavi Usta 3 aastat ago
  Reply
 8. väga vihane väga hea mäluga 3 aastat ago
  Reply

  Kas riik on inimeste või inimesed riigi tarbeks? Mistarvis on selline üksus nagu riik tekitatud? Ikka, et KOOS on kergem raskustest üle saada ja seltsis segasem. Just segasem, oleme kui etturid kellegi tinasõdurimängudes, kus nemad saavad määrata ja pealikud olla.
  KUI inimestest on tähtsam mingid maanteede laiendamised, et CO2 kokku hoides! saaksid kimada neid maanteid mööda härrased,kel rongi või bussiga sõita ei kõlba, nn.rahva hulgas, ehitada,ainult ehitada kristallpaleesid ja kultuuriasutusi,selmet neid MEHITADA tõeliselt kvaliteetse kaadriga, osta tanke,millest uutes sõdades kasu ep ole, rajada koguni mõttetu tunnel mere alla,et hiinlase rusikat kuklas tunda kne.jne.suurprojektid, mis pisimaale ei sobi, on nagu 5 a. tantsiks emme kõrgetes kingades,uskudes enese täiskasvanuks.
  Aga see mis ON RIIGI MÕTE – AIDATA MAAILMA RASKUSTE VASTU, DISHARMOONIA KORRASTAMISEKS, INIMESI jt.ELUSOLENDEID, ERITI NÕRGEMAID VÕI NÕRGEMAKS TEHTUID, HOIDES SELLEGA ÜLAL EETILIST TASET JA ELUKVALIEETI = EELKÕIGE KÕIGE TÄHTSAM, ET ASUTUSED FUNKTSIONEERIKSID TULEMUSLIKULT,
  TERVISHOIUS OLEKS ARSTE, TÕELISI, OMA ALA TUDVAID, INIMLIKKE, HAIGETESSE LUGUPIDAMISEGA SUHTUVAID, ET KÕIK ELUSOLENDID VÕIKSID OMA ELUGA RAHUL OLLA, SEE ON ÜLESANNE, MITTE EHITAMINE, EHITAMINE, EHITAMINE, VAID NENDE EHITUSTESSE ,NENDE TÖÖSSE PANDAV INIMKVALITEET JA SEDA EI SAA RAHAGA OSTA.
  OLETE IKKA TÄIEGA OMA EELMISI PLVKONDI ALT VEDANUD, SÕIDATE MITTE MÖÖDA UUT ASFALTI, VAID INIMESTE ÕNNETUST, VILETSUST, ,NENDE ENNEAEGU LÕPPENUD, KURBUSES, HIRMUS, AHASTUSES ELATUD NÄRUSTEL ELUDEL. Rohkem nad enam kokku tõmmata ei saa .

 9. to parem 3 aastat ago
  Reply

  No meil pole ju isegi suitsiidiabi mitte.! Nagu too multiskleroosi põdev naine, kes pidi selle raha annetuste läbi koguma, et endale Hollandis? lõppu teha lasta. Kas peame kõik hakkama annetusi koguma ?
  Meil pistetakse sind hoopis hospiitsi ,kus sul torud kõrisse pistetakse, et kauem elus püsiks, kuigi lämbud aeglaselt, või vanadekodu surilasse, kui raha vähem ja seal vaata ise, mis tunne sul on ja kuidas suremisega hakkama saad. Väheste mähkmete tõttu põtepõletiku ja sellest neerupõletiku saad. Kakast lõhki lähed. Lamamisest kopsupõletiku saad.
  Mingeid vahendeid ka vabalt ei saa,mllega asi ühele poole ajada. No poomine või rongi alla minemine pole ikka aktsepteeritavad variandid – kas sina Parem oled nii julge ? Või mingi ravimi ülemäärane doos, mis paneb vahtu välja ajama ja teab kuis kõnged,kui ikka tõesti hädas oled ja minna tahad.
  See teema on ka läbi mäletsemata. Ma pole seda teemat õieti algatanudki veel. Mõtlesin, et las teevad selle armetukese pensionitõusugi ära -ei saa sedagi tehtud, oota ja oota nagu…. ja teevad koduteenindude ja põetusvõrgustiku ära ükskord -ei teinud reformarid, ei usu ma ka praegu asja saab -kõik muu on ju “tähtsam”
  Mõtlesin ,et seejärel asuks suitsiidiabi kallale, aga no ei tule siit üht ega teist.
  Ei usu enam. Lootust ei ole enam.
  Pidage meeles – seesama Mentaliteet, mille loote = eetikavaesus ja pragmatism, künism suhtumistes, pöördub alati oma teljel ,lööb ka teid – tabab ootamatuid, uskumatuid teid pidi kõike, ka teid endid, tegijad ja pealtvaatajad, vasikanaha ainult enese poole rebijad. See on Elu seadus.

 10. ... 3 aastat ago
  Reply

  Pildil on viimased mohikaanlased, elik isikud, kes veel Jurkale ja sitaerakonnale truuks on jäänud! Tänase seisuga aga oleks pilt seitsme inimese võrra vähem, sest ka need said aru, et koduerakond on neil perse lohku tõmmanud.
  Sic transit cloria mundi…

 11. ??? 3 aastat ago
  Reply

  Ja mihukest parteid või inimest meil üldse valida on???

  • Eks 3 aastat ago

   ikka parteitute parteid.

 12. rusikas lauale 3 aastat ago
  Reply

  ERAKORDSELT VASTIK OLI VAADATA EILSES AK-s SOTSIDE PARTEI PEAASJULISE ESINEMIST, KUS TA ASTUS
  PENSIONIREFORMI VASTU.
  TEMA MURETSEVAT ÜHISKONNA KÕIGE VÄIKSEMA SISSETULEKUGA ,KÕIGE HAAVATAVAMA JA NÕRGEMA
  OSA EEST. ET MIS NEIT TULEVIKUS SAAB.
  MIKS TA SIIS PRAEGU EI MURETSE SELLE KÕIGE NÕRGEMA OSA EEST, KES AINT 1.SAMBAST ELAVADKI
  ILMA MUUDE SISSETUEKUTETA -= VANADUSPENSIONÄRIDE EEST ,KES ELAVAD 350.-EUR , ENAMUSES ÜKSINDA, JA PALJUD ON VÄGA ÜKSILDASED, KEL POLE MINGIT ABI.KES EI SAA HAMBAIDKI ! SUHU!!!
  MISSUGUNE SILMAKIRJALIKKUS !!! KÕVASTI SABAD SÕLMES REFORMIERITEGA., PANKURITEGA, VALGEKRAEDEST FONDIHALDURITEGA. NÜÜD NÄITAVAD SOTSID ÕIGET NÄGU ! KUIGI SEE ON VAATAJALE NIIGI SELGE OLNUD, SEST MIDA ???!!! ON NEMAD TEINUD ELU PARANDAMISEKS, KES ELAVAD ALLA MÜSTILISE KESKMISE.
  AMMU JUBA ÜTLES MULLE MAJAN.TEADUSTE DOKTOR, ET NEIST FONDIDEST EI TULE MIDAGI. 30 a. ON MEIE VANAINIMESI LÜPSTUD, NENDE NINA EEST VIIMANEGI KOPIK ÄRA KRABATUD JA JAGATUD TUGEVAMATELE, ELUJÕULISEMATELE, SÕNAKAMATELE. MEIE PENSIONÄR SAAB 3x VÄHEM ELAMISRAHA KUI
  VÕLGADES KREEKAS. SOOJAL MAAL, SÕBRALIKUS KOGUKONNAS.
  AEG ON PEAJUHIL RUSIKAS LAUALE LÜÜA !!! /nagu tegi seda Kadri, sest ega tal oma bussivastalistega kerge polnud toimetada neis transpordiametites ja kasimata väljaütlemistega bussijuhtide jne. muude kasimatutega, isegi kadedate pensionieelikutega kus iiganes / AEG ON OLLA JUHT. !
  JUST PENSIONIREFORM ON PRAEGU KÕIGE TÄHTSAM ÜLESANNE .
  MUIDU ME EI SARNANE nn.KULTUURSE RIIGIGA, KELLE ESINDAJAD KÄIVAD VÄLISMAAL OMA EDUSAMME
  PROPAGEERIMAS, VAID VARJATUD VAESTEMAJAGA.
  RUSIKAS LAUALE !!!
  ja partnerid, KUI te tahate seda olla st.edasi valitsuses. siis tuleb teil paraku Jürit AIDATA TÕSISELT. Edasi
  lükata oma projektid ,sest vanadel EI OLE AEGA oodata.

 13. Anne 3 aastat ago
  Reply

  Kurb küll, et pensionitõus muutus erakorralisest peaaegu iga-aastaseks indekseerimiseks. Oligi liiga ilus, et uskuda. Järjekordselt lasin ennast reklaamist mõjutada. Enam valimistel ei osale, iialgi!

  • Petiseid 3 aastat ago

   ei tohi kunagi usaldada ega uskuda.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.