Kõlvart: Tallinna linna probleemideks on baarid ja alkoholipoed

Kino Sõprus, klubi Hollywood. Foto: Tairo Lutter/Scanpix

TALLINN, 18. september, BNS – Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti hinnangul on linna probleemideks baarid ja alkoholipoed ja tuleks kaaluda, kas ikka lubada baaridel öö läbi alkoholi müüa. 

“Minu arvates see ei ole normaalne, et meil saab baarides terve öö alkoholi osta ja et sellised baarid töötavad hommikuni välja. Kooli minevad lapsed näevad öö tulemusi. Ma arvan, et ei ole vajadust toetada ettevõtlust, mis kahjustab inimeste tervist ja turvalisust. Kui rääkida konkreetsemalt, siis ma näen vajadust kehtestada kellaajalised piirangud alkoholi müügi osas. Me teame, et Tallinn on kunagi varem juba selllise initsiatiiviga välja tulnud, mida toetas ka riik, kuid siis oli jutt alkoholikauplustest. Nüüd on õige aeg rääkida ka baaridest,” leidis Kõlvart.

“Loomulikult me ei paku välja baaride sulgemist, aga kellaajaline alkoholimüügi piirang võiks ja peaks olema kehtestatud ja seadusandlus selle võimaluse meile annab. Aga täna see võimalus on piiratud kahjuks, kuna kella 7-st hommikust saab alkoholi jälle müüa, sest siis lõppeb öörahu. Meie arvates seadusandja võiks selle üle vaadata,” lisas Kõlvart.

„Ka on meil ettepanek, et alates juunist  lubada meelelahutusasutustes müüa alkoholi tööpäevadele eelnevatel öödel kella 2-ni ja puhkepäevadele eelnevatel öödel kella 3-ni,“ ütles Kõlvart.

Linnapea hinnangul on võimalik neid piiranguid rakendada nõnda, et turism ei kannata. Alkoholimüügile meelelahutusasutustes on sarnased kellaajalised piirangud kehtestatud nii Soomes, Rootsis, Norras, Ühendkuningriigis kui ka paljudes turistide seas populaarsetes linnades nagu Rooma või Dubrovnik.

Linnapea hinnangul on teiseks oluliseks teemaks on territoriaalne piirang. “Nagu me teame, siis kehtib alkoholikaupluste puhul piirang, et vähemalt 50 meetrit peab olema alkoholikaupluse ja lasteasutuse vahel. Tegelikult peaks olema see vahe vähemalt 150 meetrit. Me ei soovi, et meie lapsed näeksid nii alkoholimüüki, kui ka baaride juures selle tulemusi,” lisas Kõlvart.

“Eelkõige soovime seda teemat ühiskonnaga arutada. Et ei tekiks sellist situatsiooni nagu alkoholiaktsiisiga. Linnavalitsus on ettepanekutele ja kriitikale avatud. Kui arutelu annab tulemusi, siis tuleme ka välja juba konkreetsema ettepanekuga,” ütles Kõlvart.

Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf sõnul toetab ta selle teema käsitlust. „Aastaid tagasi ma tegelesin kogu selle niinimetatud Bermuuda kolmnurga (kino Sõprus esine – BNS) problemaatikaga. Seal olid väga pikad ja põhjalikud kohtuvaidlused kuni riigikohtuni välja ja Tallinn sai seal põhimõtteliselt teatava võidu. Nüüd on meil kogemus olemas, kuidas asjale läheneda. Kuritegevuse statistika on näidanud seda, et pärast selle probleemiga tegelemist on Tallinna vanalinnas kuritegevus langenud kümme protsenti. Mis minu silmis on tohutu edasiminek,” lisas Klandorf.

Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul näitavad erinevad uuringud, et piirangutel on positiivne mõju turvalisusele.

„Teiste riikide praktikad kinnitavad, et kui meelelahutusasutustes lõppeb alkoholimüük varem ära, siis väheneb ka õigusrikkumiste ja õnnetuste arv. Alkoholijoobes inimene paneb suurema tõenäosusega toime õigusrikkumise ning tal on kõrgem risk langeda ise kuriteo või õnnetuse ohvriks. Müügipiirangud võiksid neid ohte maandada, sest nii ennetame alkoholi ületarbimist, mis on kurja juur,“ ütles jaoskonna juht Saarniit.

Tallinnas saab politsei ööpäeva jooksul keskmiselt 65 väljakutset, millest umbes 20 ehk ligikaudu kolmandiku põhjuseks on kaklus või joobes inimene. Vanalinna tehtavatest väljakutsetest moodustavad aga kaklused või joobes inimesed üle poole.

2 kommentaari
 1. Mida 5 aastat ago
  Reply

  see Kimm nutab? Tema ise on linnapea ja võim linnas on ju tema, miišade ja maašade käes. Võtku vastu otsus, et kell 23 pannakse pillid kotti ja kottu. Kes eeskirja rikub, saab tegutsemiskeelu, algul 1 kuu, siis 1+1 kuud jne. Varsti on kord majas.
  Ning iga jota tänaval tuleb ära koristada. Selleks tuleks moodustada erirühmad, kes võivad seda teha vahendeid valimata. 1000 laipa ja kord majas.
  Nüüd kooserdatakse terve öö linnas aga kui tuleb kella krittida, siis see rikub nende väljakujunenud rahulikku und.

 2. ... 5 aastat ago
  Reply

  Tallinna linna probleemiks on keskerakond ja tema pättidest juhtkond.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.