Riigikogu komisjonid arutavad ühisistungil tuuleenergia võimalusi

Virtsu tuulepark. Foto: Scanpix

Riigikogu majanduskomisjon, keskkonnakomisjon ja riigikaitsekomisjon peavad teisipäeval ühise avaliku istungi tuuleenergia võimaluste kohta Eestis.

Majanduskomisjoni esimees Sven Sester märkis, et Eestis on suured võimalused tuuleenergia veelgi laialdasemaks tootmiseks. „Ühiskonna globaalsete kokkulepete valguses ei ole taastuvenergia osakaalu kasvule alternatiivi. Eesti on jõudnud seisu, kus ka riigil tuleb taastuvenergia arendamiseks senisest enam sobivaid tingimusi luua ja aidata eri huvigruppidel kokkulepetele jõuda,“ rääkis Sester.

Keskkonnakomisjoni esimees Erki Savisaar sõnas, et ehkki rohelise energia vastu ei tohiks kellelgi midagi olla, tuleb alati arvesse võtta ka teistpidiseid mõjusid. „Meil on näiteid, kus tuuleparke soovitakse ehitada inimasustusest eemale – merele, kus nad silma ei riivaks. Kuid sealgi kerkivad väga tõsiselt esile keskkonnamõjud. Seega tuleb tuuleparke rajades väga selgelt hinnata kaasneva keskkonnamõju ja saadava majandusliku kasu tasakaalu,“ märkis Savisaar.

Riigikaitsekomisjoni esimees Andres Metsoja ütles, et lahenduste leidmisel on juba kahetsusväärselt olnud vaja kohtu abi, sest osad looduslikult tuuleenergia tootmiseks sobivad alad ei ole sobilikud riigikaitselistel kaalutlustel. „Energiajulgeolek ja riiklik julgeolek on mõlemad väga olulised ning see on valdkond, kus riik ja ettevõtjad peavad vastuvaidlematult igakülgset koostööd tegema.“

Majanduskomisjoni, keskkonnakomisjoni ja riigikaitsekomisjoni ühisistung algab Riigikogu konverentsisaalis kell 14. Istung on avalik ja sellest toimub veebiülekanne.

Istungile on kutsutud ka rahandusministeeriumi, kaitseministeeriumi, keskkonnaministeeriumi, siseministeeriumi, Tuuletehnoloogia Liidu, Tuuleenergia Assotsiatsiooni, AS-i Enefit Green, Eesti Energia, AS-i Eleon, OÜ Sunly, Eesti Taastuvenergia Koja, AS-i Elering ning Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindajad.

2 kommentaari
 1. Tundub 2 aastat ago
  Reply

  et mida eemale rahvast keegi “valitakse”, seda udusemat ila ta hakkab välja ajama. Nagu see käiks lausa tema kohaga lahutamatult kaasas.
  Väga segane on nn riigikaitseline külg. Kui selleks peetaks emõnd ebaõnnestunult paigutatud radarit, siis ei saa see ju olla takistuseks. Kellavere radar töötab õhku, mitte piki maapinda või merel laevadel või radarijaamadel piki merepinda. Kui nüüd kardetakse, et Venemaa pommituslennukid tulevad 10m kõrgusel maapinnast Sõnajalgade tuulikute tagant lähedale, siis lendavad üle tuulikute ja ründavad just nimelt Kellavere radarit, siis – tule mõistus koju! Tunduvalt kergem on rünnata Lennarti lennuvälja kohe Soome õhuteelt suunda muutes. Sealt võtab lennuväljani vaid 10 minutit, järgneb maandumine ja dessandi väljutamine ning 5 minutit hiljem on lennujaam vallutatud. Meil pole lennuvälja kaitseks isegi rakette või õhutõrjekahureid, rääkimata õigusest või kohustusest ründavate lennukite pihta tuli avada. Meil on lugu hoopis vastupidine – me EI TOHI nende pihta tulistada! Ehk kõvapäistele lihtsamalt: meie kaitseväel lasub KOHUSTUS kallaletungijale MITTE VASTU HAKATA! Sest meie eest otsustab Nato klikk, mis koguneb alles esmaspäeval pärast hommikust golfi heal juhul lõunaks. Ning arutusele tuleb küsimus, paljust Esti alast tuleb vankade heaks loobuda.
  Mis puutub tuulikute ehitamisse kuskile SILMA HÄIRIVALE alale, siis see on puhas luul. Mitu tundi ööpäevas sa seda looduslikku ilu naudid? Ja aastas?
  Kui aga tuulik ehitada su lähedusse, siis pead ka elektri sealt saama tootja kulul ehk ise tasuta.
  Kui võrrelda tuulikuid maantee või raudteega või rikkurite elamupiirkonnaga, siis pole vaja ka selleks metsa maha võtta, tuulikute asukohti saab vabalt nihutada. Mäletan kui mõõtsin Audrus juba püstitatud moblamastide asukohti, siis tuli välja, et 4 asemel oli püstitatud 3 ning ükski polnud ettenähtud kohas. Üks oli koguni 200m mujale nihutatud.
  Nii et arutada ei tule mitte tuulekasutamise võimalusi, vaid võimalusi nende ehitamist mitte segada.

 2. ro eelmine 2 aastat ago
  Reply

  KUi tuulik ehitatakse su lähedusse ei lähe sul enam elektrit tarvis, sest lähed lolliks.või jääd stressist muusse tõppe.
  KUNI NATO OTSUSTAB peale golfi jne. SENI VÕIVAD TUULIKUOMANIKUD JA POLIITIKUD SIIN TAKISTAMATULT RIKASTUDA ,SIGATSEDA ja LOLLUSI TEHA- KAHJULIKKE!!! Et seejärel väljamaale oma kogutud raha ja kinnisvara otsa mõnulema sõita.
  Praegu NATO aga segab sind. su vananenud tehnikat kasutamast.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.