Venemaal testiti e-valimist internetis

Venemaa Keskvalimiskomisjoni infokeskus. Alexander Shcherbak/TASS/Scanpix

Moskva linnaduuma valimisel 8. septembril sai testida eemalthääletamist ehk internetis valimist. Testiks registreerus 11 228 inimest ehk 2,9% valijatest.

Eelnevatel kuudel oli Venemaa ja eriti Moskva saanud Eesti meedias tähelepanu alla protestidega kohalike omavalitsuste valimise läbiviimise vastu. Opositsiooniks peetavad inimesed olid kandidaatide seast välja jäetud, sest nad ei kogunud vajalikku arvu toetusallkirju või tegid vigu registreerimisavaldustes. Valimistulemus võis muutuda opositsionäär Aleksei Navalnõi pakutud „targa hääletamise strateegiaga“, kus valiti kandidaati, kes ei toeta Putinit ja kellel on šanss võita. Partei Ühtne Venemaa sai 25 kohta (muutus -13), kommunistid 13 kohta (+8) ja sisse said Jabloko (4) ning Õiglane Venemaa (3). Välja kukkusid 1 kohta omanud LDPR (Žirinovski) ja Rodina.

Testimine Moskvas

Moskva linnas toimus eemalthääletamine ehk internetis valimine kolmes valitud ringkonnas (nr 1, 10 ja 30), kus oli 450 000 valijat ehk 6% kõigist valijatest. Kuigi e-valimise eeskujude seas nimetati Moskva linnalehes mos.ru Eesti, Šveitsi, USA ja Suurbritannia valimisi internetis, siis sarnasusi on raske leida.

Eestis saab internetis eelhääletada ja seda tühistada eelhääletamise ajal pabersedeliga valides. Moskvas pidi valija 24. juulist kuni 4. septembrini ennast registreerima internetis hääletajaks ja sellega ta kaotas õiguse pabersedelit saada. Eeltingimuseks olid täielikud andmed valija kohta mos.ru lehel ja mobiiltelefoni number. Leheküljel ei usaldatud kasutada välismaist sertifikaati, vaid selle oli väljastanud GlobalSign standardi ГОСТ Р 34.10-2012 alusel.

Eestis ei piirata e-valimise kordade arvu ega aega. Venemaal tuli valik teha 15 minuti jooksul, pärast seda kadus valimisõigus, kuna sedel oli väljastatud. Põhjus on ilmselt neil kasutatud blokiahela tehnoloogias, mille käigus loodi ajatempel igas valimisega seotud etapis (sedeli andmine, täitmine, lugemine) ja puudus võimalus varasem hääl asendada uuega. Blokiahel on hea andmete tervikluse tagamiseks, aga seal ei saa teha parandusi või kustutusi.

Moskva linnaduumat sai valida arvutis või mobiiltelefonis, mille veebilehitseja suutis avada valimiste lehe, märgistada veebilehitsejas kandidaadi ja sisestada SMS-iga tulnud kinnituskoodi. Eestis loobuti veebilehitsejas hääletamisest, sest selle programmi sees toimuvat on raske turvata.  Eraldiseisev valimisrakendus tuli Eestis 2009. aasta Euroopa Parlamendi valimistest. Ilma ametliku tarkvarata valida ei saa. Moskva testis võis luua „lisadega häkitud” veebilehitseja, mille kasutamisel inimene märgistas Andrei, aga hääl anti Vladimirile, ning valija ega ametnikud ei oleks seda kunagi avastanud.

Süsteemi testiti ainult koormuse ja töökindluse suhtes 11. juulist kuni 28. augustini neljal korral. Tarkvara auditeerimisest puudub info.

Moskva e-valimise testis osales 11 228 registreeritud inimest (2,9% valimisõiguslikest), kellele väljastati 10 369 sedelit (92,3%) ja loeti 9810 sedelit. Saatmata jäi 559 sedelit ehk 5,39%. Valimispäeval esines kella 10-st 2,5-tunnine katkestus, sest väidetavalt kõrbes riistvara. Eestis on olnud kolmel valimisel 1 kehtetu sedel, mida ei võetud arvesse. Sarnaselt Eestile võitis võimulolev erakond valimised ka Moskva testis osalenud ringkondades.

Virgo Kruve

 

1 Kommentaar
  1. Paljuski 2 aastat ago
    Reply

    on vankade hääletamisviis arukam, kuid ka sel on sama viga – salastatus. Kui hääletamine oleks avalik ehk kõik näeks, kuidas keegi on hääletanud, oleks kõik tibens. Ja kui keegi pärast lõugama pistab, siis iga jälg veebis on nähtav ning kaevupunn peab maksma kopsaka hüvitise valekaebuse eest.
    Kuid kuna meil on hääletamine salastatud juba põhiseaduslikult, siis tuleb kõigepealt muuta just seda. Kuid mitte ükski ahv Jurka, Mardi ja Heliri bandest ei tee selleks piiksugi. Sest pettus on kontimööda ka neile, eriti kui võimupirukat järatakse.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.