Ratas arutab ELi ametikaaslastega Brexitit, välisteemasid ja tulevast pikaajalist eelarvet

Euroopa Ülemkogu. Foto: Mariann Sudakov (Riigikantselei)

Stenbocki maja, 17. oktoober 2019 – Peaminister Jüri Ratas on täna ja homme Brüsselis Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide ehk Euroopa Ülemkogu kohtumisel, kus on kavas arutada Ühendkuningriigi EList lahkumist, tulevast töökava ja pikaajalist eelarvet aastateks 2021–2027 ning välisteemasid.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Ühendkuningriigi ja ELi läbirääkijad pidanud viimastel päevadel ülemkogu eel intensiivseid kõnelusi, et jõuda lahkumislepingus kompromissini. „Ma olen veendunud, et kõik suhtuvad lahenduse leidmisse tõsiselt. Usun, et see tee kõiki osapooli rahuldava leppeni on olemas ning loodetavasti on võimalik lahendada ka seni sellele takistuseks saanud küsimused. Kindlasti on meie eelistus, et Ühendkuningriigi lahkumine EList toimuks korrapäraselt ehk lahkumislepingu alusel,” lausus peaminister.

Ratas väljendas muret Türgi sõjalise tegevuse pärast Süürias ning rõhutas vajadust leida kiire poliitiline lahendus. „Türgi sammud seavad veelgi ohtu kogu regiooni stabiilsuse ning suurendavad põgenike ja riigisiseselt ümberasustatud inimeste arvu nii Süürias kui ka kogu piirkonnas, “ sõnas peaminister.

Ülemkogu esimene päev algab 27 liikmesriigi liidri aruteluga Ühendkuningriigi EList lahkumise läbirääkimiste seisu üle. ELi pealäbirääkija Michel Barnier teavitab osalejaid Ühendkuningriigiga viimastel päevadel peetud läbirääkimistest.

Õhtul toimub välissuhete arutelu, kus räägitakse Põhja-Makedoonia ja Albaaniaga liitumiskõneluste alustamisest ning suhetest Türgiga seoses sõjategevusega Süüria kirdeosas ja ebaseadusliku puurimisega Vahemere idaosas.

Ülemkogu jätkub reedel, 18. oktoobril, aruteludega ELi tulevase pikaajalise eelarve, ühenduse järgmise viie aasta prioriteetide ning kliimamuutustega võitlemise ELi ja üleilmse tegevuskava üle. Kohtumisel osaleb ka Euroopa Komisjoni tulevane president Ursula von der Leyen.

Euroopa Liidu järgmise pikaajalise eelarve arutelu tugineb eesistujariigi Soome tehtud ettepanekule. Kõne alla tuleb eelarve kogumaht ning jaotus suurte valdkondade vahel. Arutelu peaks andma eesistujariigile suunised, et töötada välja konkreetsed ettepanekud detsembri ülemkoguks.

Samuti oodatakse ülemkogult otsust, millega nimetatakse Christine Lagarde Euroopa Keskpanga presidendiks.

Enne ülemkogu algust toimub Eesti, Leedu, Läti Rootsi, Soome ja Taani (NB6) peaministrite nõupidamine. Seekord juhib kohtumist Eesti peaminister Jüri Ratas, kes on kutsunud kohtumisele ka Iirimaa peaministri Leo Varadkari.

Peaminister Ratas jõuab Eestisse tagasi reede õhtul.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.