Ratas: ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks olemine tähendab varasemast vastutusrikkama ajajärgu algust meie välispoliitikas

Foto: Riigikantselei

New York, USA, 28. oktoober 2019 – Peaminister Jüri Ratas arutas kohtumisel ÜRO peasekretär António Guterresega koostöö- ja julgeolekuküsimusi ning tutvustas Eesti prioriteete eelseisvaks ÜRO julgeolekunõukogu liikmelisuseks aastatel 2020-2021.

Ratas kinnitas kohtumisel, et Eesti jaoks tähendab julgeolekunõukogu liikmeks olemine välispoliitika uue, varasemast vastutusrikkama ajajärgu algust. „Koht julgeolekunõukogu laua ääres annab Eestile erakordse võimaluse rääkida kaasa maailmapoliitikas ning seeläbi panustada stabiilsuse ja julgeoleku kindlustamisse. Teisalt on see aga kohustus seista meile oluliste väärtuste eest ning tuua nõukogu aruteludesse väikeste riikide vaatenurk ja tegutseda ühiseid huve kaitstes nende eestkõnelejana,“ sõnas Ratas.

Peaministri sõnul soovib Eesti julgeolekunõukogu liikmena tugevdada konstruktiivset koostööd nii ÜRO peasekretäri Guterrese kui ka teiste nõukogu liikmetega. „Selles rollis peame suhtlema riikidega üle maailma ja mõnikord tuleb meie lugu seletada algusest peale. Kes oleme, kust tuleme ja mida mõtleme. See on suurepärane võimalus rääkida meie digilugu või jagada oma teadmisi ja kogemusi tõhusa valitsemise ja nutikate e-lahenduste valdkonnas,“ ütles Ratas.

Julgeolekunõukogu prioriteetidest kõneldes rõhutas peaminister Eesti tegevust neljal suunal: rahvusvahelisel õigusel põhineva maailmakorra hoidmine, konfliktiennetus, suurem tähelepanu kliimamuutustest tulenevatele julgeolekuriskidele ning julgeolekunõukogu enda töö tõhustamine. „Digiriigina soovime kindlasti rohkem tähelepanu pöörata küberohtudele ning laiendada arusaamist rahvusvahelisest õigusest küberruumis,“ lisas ta.

„Eesti roll ÜRO-s on kasvanud käsikäes meie riigi arenguga. Tänaseks oleme muutunud doonorriigiks, kes pakub teistele arengukoostööd ja humanitaarabi ning panustab rahvusvahelistesse kriisiohje- ja rahuvalvemissioonisse,“ selgitas Ratas.

Lisaks rääkisid Ratas ja Guterres kliima ja keskkonnateemadest laiemalt, mis tulevikus üha enam saavad mõjutama rahvusvahelisi suhteid, rahu ja julgeolekut. Peaminister tunnustas peasekretäri juhtrolli kliimateemas ning kinnitas, et ka Eesti valitsus on seadnud need küsimused oma poliitiliseks prioriteediks.

Kohtumisest võttis ka osa haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kes kõneles peasekretäriga ÜRO rollist hariduskoostöö edendamisel.

2 kommentaari
  1. Nii 2 aastat ago
    Reply

    Ratas on tubli mees aga tema välispoliitika ei meeldi mulle. Meil pole vaja toppida oma nina teiste riikide siseasjadesse ega kaasa aidata sõjaõhutamisele. Meid ei ähvarda keegi ja praegune Venemaa ei ole meile midagi halba teinud vaid tahab meiega hästi läbi saada. Kõik need sõjalised kulutused on liiast nii vaesele riigilr nagu oleme meie.Reformistlike valitsuste ajal vaesus aina kasvas ja raha tuleb suunata oma rehva tarbeks. NATO kohalolek on ilmaaegne ja isegi ohu korral ei suudaks ega tahaks ta meid kaitsta. NATO ei kaitsnud isegi eurooplasi isislaste eest. Välispoliitika ja sõjanduse küsimustes käitub meie peaminister nii nagu poleks ta keskerakondlane, Meist ei olene välispoliitikas mitte midagi ja meil on oma riigis küllalt probleeme mis vajavad lahendamist. Kõige hullem on tigedus mis õhkub reformierakondlaste alatust tegevusest. Ratas peaks kaitsma inimesi reformistide alatu laimu eest kindlustama et ajakirjandussse satuksid õiglased ja ausad ajakirjanikud, muutma meie õigusmõistmist et karistused pääseks ka tõeliste süüdlasteni et lõpetataks tublide inimeste laimamine j igasuguste valesüüdistuste leiutamine.

  2. Jah 2 aastat ago
    Reply

    Ikka rohkem ja rohkem veendun selles et parimad keskerakondlased on olnud E.Savisaar ja tema pooldajad. Nemad hoolivad r meie rahva heaolust ja on tõelised rahupooldajad. Nii mõnedki keskerakondlased on läinud valele teele pugedes USA ees. toppides oma nina võõraste riikide siseasjadesse ja õhutades sõjategevust sõbralike suhete asemel meie idanaabriga.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.