Mölder: järgmine riigieelarve annab vähiga võitlemiseks juurde miljoni

Tõnis Mölder

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder avaldab heameelt, et 2020. aasta riigieelarve eelnõuga on ette nähtud miljoni euro ulatuses lisavahendeid vähktõve ennetuseks ja sõeluuringuteks. Tema sõnul annab just teadlikkuse suurendamine ja võimalikult varajane avastamine  inimestele võimaluse seda rasket haigust seljatada või koguni vältida.

„Kahjuks kaotame igal aastal kasvajate tõttu pea 4000 inimest, kellest vähemalt osade elutee võinuks jätkuda, kui haigusele oleks varem jälile jõutud,“ ütles Mölder. „2020. aasta riigieelarve näeb ette senisest miljon eurot rohkem vähktõve ennetuseks ja sõeluuringuteks. Samuti on eesmärgiks pakkuda sõeluuringuid ka ravikindlustuseta isikutele, laiendada uuringute mahtu, suurendada kutsutute arvu ning jõuda sellega oluliselt noorematesse vanusegruppidesse.“

„Meditsiin on tänaseks jõudsalt arenenud ning vähidiagnoos ei tähenda inimese jaoks sugugi lootusetut stsenaariumit, eriti kui sellele saadakse varakult jälile. Haiguste avastamise jaoks on aga esimene samm see, et inimesed harjuvad käima arsti juures ka siis, kui kuskilt ei valuta. Kontrollimine on hea tervise üheks aluseks, seda enam, et meie arstid on väga kõrgel tasemel,“ ütles Mölder. „Hiljuti läks Ida-Tallinna Keskhaigla esimesena Eestis üle digitaalsete mikropreparaatide igapäevasele analüüsile, mis tähendab lihtsas keeles, et vähi diagnoosimiseks on kasutusele võetud tehisintellekt. See toob kaasa kiiremad ja täpsemad diagnoosid ning vähendab subjektiivsust.“

Mölder tõi välja, et Haigekassa eelarves on kokku ligi 12 miljonit eurot erinevateks sõeluuringuteks ja ennetustegevusteks. „Loogika on lihtne: ennetada on oluliselt odavam kui hiljem ravida ning varajane avastamine annab palju suurema tervenemisvõimaluse. Parimaks näiteks on mööda Eestit vuravad mammograafiabussid, mis tulevad ise inimeste juurde. Nii on näiteks tänavu kümnendat tegevusaastat tähistav Eesti Vähiliidu ja TÜ kliinikumi mammograafiabuss päästnud sadade naiste elu, kes ise kontrolli pöördunud ei oleks“ ütles Mölder.

2020. aasta riigieelarve eelnõu kulude maht on 11,6 ning tulude maht 11,8 miljardit eurot. Eelnõu läbis esimese lugemise Riigikogus 23. oktoobril ja jõuab teisele lugemisele 13. novembril.

5 kommentaari
 1. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Kogu maailmas, ka meie pole erand, tuleks lõpetada sõjamängud ja raha suunata vähi ravimi avastamisele. Aitab leevendamisest –ravi on vaja. Üldse see säna leevendamine mulle ei meeldi. Paljusid haigusi püütakse leevendada aga mitte ravida. Paljude haiguste raviks polegi rohtusid. Isegi palaviku alandajad on aga haiguse põhjust ei ravita. Kui verarõhk kõrgeneb kirjutatakse välja alandaja aga see ei ravi haigust. Sageli tõuseb vererõhk teatud haiguse pärast. Haigusi peab ravima. Vähk on nagu surmaotsus ja enamusel juhtudel pääsu pole. Surmaeelne seisund on jube. Aga pole halastust. Paistab et tehnikat arendada on lihtsam ja odavam kui avastada vähivastast ravimit. Midagi on siin väga valesti.

 2. No nii 2 aastat ago
  Reply

  Suurriigid USA, Hiina ja Venemaa võiksid teha koostööd vähi ravimi avastamiseks. Ma tean et Venemaal selle ravimi avastamine käib aga vähki suremus näitab et tulemusi pole.

 3. Miljon 2 aastat ago
  Reply

  ei ütle odavneva euro suhtes midagi, mitu % see on?

 4. See 2 aastat ago
  Reply

  on küll üllatav käik, et annab eelarve. Tavaliselt on rahva raha rahvale jaganud ikka rahvast hooliv valitsus.

 5. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Praegu on üle mitme aja rahvast hooliv valitsus. Ansipi ja rõivase valitsemise ajal vaesus aina kasvas. Ei antud raha meditsiinile, haridusele ega ka majanduse arenguks ja majandus seiskus. Kordagi ei tõstetud pensione ega abirahasid. Aga me abistasime teisi riike ja relvastusime. Praegune valitsus püüab parandada eelmiste vigu ja selles suunas on juba palju ära tehtud agaa peavoolumeedia ei kajasta seda, otsib vaid vigu ja arendab reformistide laimukampaaniat.Praegu püütakse aidata inimesi kes põevad vähki, aga ravimit peaksid avastama rikkad riigid. Meid on viinud reformistlikud valitsused elatustaseme poolest viimaste hulka ja nüüd segavad igati tööd oma laimukampaaniaga.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.