Kohus pani ajakirjanikud Berendsoni ja Värgi artiklite eest vastutama

Sel nädalal jõustus Tallinna ringkonnakohtu otsus, mis mõistis Postimehe nüüdseks endistelt ajakirjanikelt Risto Berendsonilt ja Joosep Värgilt ettevõtja Margo Tomingase kasuks välja rahalise hüvitise ajalehes ilmunud valeväite avaldamise eest, vahendab ERR-i uudisteportaal.

Tegemist on pretsedenti loova kohtulahendiga, sest esimest korda pani kohus ajakirjaniku isiklikult väljaandes avaldatu eest vastutama.

Ringkonnakohus käsitles artikli autoreid teole kaasaaitajatena ning asus seepärast seisukohale, et ajalehes avaldatud ebaõigete andmete puhul on avaldajaks nii ajalehe väljaandja kui ka artikli autor. Kuigi majanduslikel kaalutlustel mõisteti suurem kahjuhüvitis välja ajalehe väljaandjalt, sai kahjunõude rahuldamisel määravaks just ajakirjanike hooletus faktide kontrollimisel.

Otsus puudutab 8. juunil 2017 Postimehes avaldatud artiklit pealkirjaga “Bordelliärika kautsjoni korraldas Sarapuu väimees”.

Mõlema astme kohtud leidsid, et ajakirjanikud jätsid andmete kontrollikohustuse sisuliselt täitmata, kuna avaldajad ei suutnud tuua kohtumenetluses ühtegi selgitust või tõendit selle kohta, kuidas nad anonüümselt allikalt saadud vihjet kontrollisid. Samuti mõjutas hüvitise väljamõistmist teadlikult valitud halvustav keelekasutus.

Maakohus leidis, et ajakirjanikud soovisid ebaõigeks osutunud asjaolu negatiivses valguses rõhutada ja seda eelkõige selleks, et artikli müügiedu suurendada. Kohtu hinnangul saanuks ebaõigeks osutunud fakti avaldada ka oluliselt neutraalsemal viisil, inimest ennast halvustamata.

Maakohus mõistis möödunud aasta novembris Margo Tominga kasuks hüvitisena AS-ilt Eesti Meedia välja 3000 eurot, ajakirjanikelt Joosep Värgilt ja Risto Berendsonilt kummaltki 500 eurot. Lisaks mõistis kohus Eesti Meedialt, Joosep Värgilt ja Risto Berendsonilt Margo Tomingase kasuks välja 3637,2 eurot menetluskulusid koos viivistega.

Lisaks pidid Värk ja Berendson avaldama viie tööpäeva jooksul alates kohtutsuse jõustumisest Postimehe paberlehes ette antud tekstiga õienduse pealkirjaga “Postimees avaldas Margo Tomingase kohta valeandmeid”, ilma oma kommentaare lisamata, koos suure fotoga Margo Tomingast. Selles tuli lugejatele teada anda, et leht avaldas Margo Tomingase kohta ebaõige väite, nagu oleks Margo Tomingas organiseerinud bordelliäris kahtlustuse saanud Tanel Aaviku kautsjoni tasumise. Sama uudis pidi olema ühe tööpäeva vältel ka vähemalt kaheksa tundi järjest Postimehe veebiväljaande avauudis. Selle avaldas Postimees mullu 13. novembril. Üksiti tuli kohtusse viinud artikkel Postimehe veebiväljaande arhiivist maha võtta.

Värk ja Berendson kohtus hagi ei tunnistanud, selgitades kohtule, et nemad ei olnud artikli avaldajad, vaid töötajad, keda avaldaja kasutab oma majandustegevuses ning neil ei ole iseseisvat võimu uudiste, artiklite jms avaldamiseks, vaid see on käsitletav nende tööülesandena. Seetõttu ei saa nad ka avaldada Postimehes teadet andmete ümberlükkamise kohta.

Eesti Meedia tasus neilt välja mõistetud 3000 eurot ära juba möödunud aastal ning avaldas ka Tominga nõutud ümberlükkamise.

Ajakirjanikke puudutava otsuse kaebas aga väljaandja ringkonnakohtusse edasi. Tänavu oktoobris tehtud ringkonnakohtu otsus jättis Harju maakohtu mulluse otsuse aga muutmata. Lisaks jättis kohus apellatsioonikaebuse hinna 7000 eurot Värgi ja Berendsoni kanda. Lisaks peavad nad tasuma Tomingase apellatsioonikaebusega seotud menetluskulud 560,5 eurot. Ajakirjanikel oli võimalik kohtuotsus riigikohtusse kuu aja jooksul edasi kaevata, mida nad ei teinud. Seega jõustus kohtuotsus lõplikult sel nädalal, mil edasikaebamise aeg lõppes.

BNS

6 kommentaari
 1. Ahaa 1 aasta ago
  Reply

  Peavoolumeediason palju artikleid mille eest tuleks ajakirjanikke vastutusele võtta. seal võimendatakse reformierakondlaste laimu, valesid ja ärapanemisi. Postimehe ajakirjanikele üeldi ette millest peavad kirjutama ja keda laimama. Ei ole karistatud ühtegi reformierakondlast nende laimukampaania ja valesüüdistuste esitamise eest.

 2. Eve 1 aasta ago
  Reply

  Ma ei jõua ära oodata millal saavad karistada E.Savisaare tervise rikkujad ja temale valesüüdistuste esitajad.See oli ühe ausa ja tööka inimese tapatalgu. Miks ei kutsutud maailmatasemel selgeltnägijaid kohale. Ma saan aru et meie omad lihtsalt ei julgenud avaldada tõde. Mine Reformierakonna tahatuppa ja oled karistusest vaba. Sinna karistused ei jõua. Seal on peidus nii mõnigi kurikael.

  • Marko 1 aasta ago

   Haahhaaa… Selgeltnägijad Savisaare asja uurima? On ju teada tõde, et vanamees oleks kohe vangi pandud oma varastamise eest.

 3. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Kui õiglus võidutseks siis ei jõuaks keegi karistada neid ajakirjanikke kes laimavad, valetavad ja vassivad. Ei jõuaks ka raristada neid reformierakondlai kes teevad sama et inimeste meeli mürgitada neid valima. Aga näe imet mõned võivad valetada, laimata ja teiste tervist rikkuda karistamatult.

 4. Evele. 1 aasta ago
  Reply

  Küll tuleb aeg kui Savisaare laimajad ja reetjad saavad oma osa.

 5. mnjah 1 aasta ago
  Reply

  teen ettepaneku moodustada riigis uus sõltumatu institutsioon (ajakirjanduse filter) kes tegelekski ainult ajakirjanduse kontrollimisega ja karistuste määramisega. See on ikka juba nii haige , mis siin meedias toimub. Kui näiteks Delfi paneb pealkirja, et Seeder nõuab Järviku lahkumist ja tegelik sisu ja rõhuasetus on hoopis midagi muud, siis selline asi tuleks ära keelata ja hakata karistama rikkujaid. Samuti tuleks ära keeleta igasugused ajakirjanike spekulatsioonid, mida tohutult harrastatakse ja mis pole kaetud faktidega ja ei teata isegi, kas see on seadusega lubatud või mitte. Täna näiteks “Olukorrast riigis” saade, kus kaks ajakirjanikku lihtsalt spekuleerivad ja esitavad tingivas kõneviisis süüdistusi. Ja sellist p*ska toodetakse kohutavalt palju ja meeletu intensiivsusega. Või kui Rahvusribhäälingu ajakirjanikud, kellele maksavad palka kõikide erakondade valijad, süüdimatult tambib ja tambib kogu aeg palli ühte väravasse. Siiani arusaamatu, miks ERR ei avaldanud M.Pajo (maaeluministri üks nõunikest) arvamust, küll aga jõuti kantslerilt lausa mitmeid kommentaare saada ja avaldada.
  P.Helmelt väga hea arvamusavaldus täna FB-s ajakirjanduse ja vabaduse kohta, kattub paljuski minu tähelepanekutega.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.